Найпопулярніші операційні системи в світі

Інтернет-маркетолог, Керівник інтернет-агенції UAWEB

Операційна система (ОС) – це системне програмне забезпечення, яке управляє комп’ютерними апаратними та програмними ресурсами і надає загальні служби для комп’ютерних програм. Всі комп’ютерні програми, за винятком прошивки, вимагають роботи операційної системи.

Операційні системи з поділом часу планують завдання для ефективного використання системи і можуть також включати в себе програмне забезпечення обліку для розподілу витрат часу процесора, масового зберігання, друку та інших ресурсів.

Домінуючою настільної (десктопною) операційною системою є Microsoft Windows з часткою ринку близько 83,3%. MacOS від Apple Inc. посідає друге місце (11,2%), а різновиди Linux перебувають на третій позиції (1,55%).

У секторі мобільних (смартфонів і планшетів) за даними третього кварталу 2016 року Android від Google домінує з 87,5%, а темпи зростання – 10,3% в рік, за яким слідкує iOS Apple з 12,1% і в рік зниження частки ринку в 5,2 відсотка, тоді як інші операційні системи складають всього 0,3 відсотка.

Різновиди Linux є домінуючими в серверних і суперкомп’ютерних секторах. Інші спеціалізовані класи операційних систем, такі як вбудовані системи та системи реального часу, існують для багатьох додатків.

Розглянемо статистику використання ОС згідно з даними statcounter.com. Увага, в статистиці сукупні дані всіх Platform:

  • Desktop
  • Mobile
  • Tablet
  • Console

ТОП операційних систем в Україні:

В Україні лідируючої по використанню операційною системою є звичайно ж Windows – 73.33% всіх пристроїв, від настільних до кишенькових. І так як мобільні технології беруть своє, Android – в Україні теж взяв 13,19%. Операційна система виробництва компанії Apple OS X займає третє місце – 5.38%, і навіть якщо до нього додати показник iOS – 4,46% – це не дасть йому обігнати за популярністю в Україні Андроїд.

Статистика использования операционных систем в Украине 2017

 

Білорусь має таку статистику ОС:

Перший – Windows – 71,27%, другий – Android – 17,74% і та ж ситуація з OS X – 4,2% і iOS – 3,55%.

Какими операционными системами пользуются в Беларуси

 

Рейтинг ОС в Казахстані:

Казахстан більш мобільний. І хоч Windows все-одно перший – 63,85%, Android має 23,08%, тобто практично 1/4. Рейтинг iOS тут теж вище – 7,83%.

Казахстан статистика операционные системы 2017

 

Популярність операційних систем в Росії:

Перше місце Windows – 68,58%. Друге і третє місце Android – 15,88% і iOS – 7,11%

Виндоус или андроид, операционные системы в России

 

Статистика операційних систем в світі:

З огляду на сукупну статистику настільних і мобільних платформ, на липень 2017 року лідирує ОS Android – 41.24% всіх пристроїв. Другий і третій відповідно Windows – 35,24% і iOS – 13,2%.

Лидеры по популярности среди операционных систем в мире

 

Трохи історії

У 1940-і роки найраніші електронні цифрові системи не мали операційних систем. Електронні системи цього часу були запрограмовані на ряди механічних перемикачів або за допомогою перемичок на платах. Це системи спеціального призначення, які, наприклад, генерували балістичні таблиці для військових або контролювали друк чеків нарахування заробітної плати з даних на перфокартах. Після того, як були винайдені програмовані комп’ютери загального призначення, були введені машинні мови (що складаються з рядків двійкових цифр 0 і 1 на перфолентной паперовій стрічці), які прискорили процес програмування.

На початку 1950-х років комп’ютер міг виконувати тільки одну програму за раз. Кожен користувач користувався виключно комп’ютером протягом обмеженого періоду часу і отримував запланований час з програмою і даними на перфокартах або перфоленті. Програма буде завантажена в машину, і машина буде працювати, поки програма не завершиться. Зазвичай програми можна налагоджувати за допомогою передньої панелі з використанням тумблерів і панельних ламп.

Пізніше машини поставлялися з бібліотеками програм, які були б пов’язані з користувальницької програмою для надання допомоги в таких операціях, як введення і виведення, а також генерація комп’ютерного коду з легким для читання символьним кодом. Це був генезис сучасної операційної системи. Проте, машини як і раніше виконували одне завдання за раз. У Кембриджському університеті в Англії черговість роботи була колись пральної лінією (лінія одягу), з якої стрічки були підвішені з різними кольоровими штифтами для позначення пріоритетів роботи.

Поліпшенням став Супервайзер Atlas, введений з Манчестерським Атласом, введеним в експлуатацію в 1962 році, «який багатьма вважався першою впізнаваною сучасною операційною системою»

Macos

MacOS (раніше «Mac OS X» і пізніша «OS X») являє собою лінійку графічних операційних систем відкритого ядра, розроблених, що продаються і проданих Apple Inc., остання з яких попередньо завантажена на всі комп’ютери Macintosh, які в даний час поставляються. MacOS є основною операційною системою Apple з 1984 року. Це операційна система UNIX, побудована на технології, розробленої в NeXT в другій половині 1980-х років і аж до Apple купила компанію на початку 1997 року. Операційна система була вперше випущена в 1999 році як Mac OS X Server 1.0, а в березні 2001 року – клієнтської версією (Mac OS X v10.0 «Cheetah»). З тих пір було випущено ще шість різних «клієнтських» і «серверних» випусків macOS, поки вони не були об’єднані в OS X 10.7 «Lion».

До його злиття з macOS серверна версія – сервер macOS – була архітектурно ідентична його настільній копії і зазвичай працювала на лінійці апаратного забезпечення Macintosh від Apple. Сервер macOS включав інструменти управління і адміністрування робочих груп, які забезпечують спрощений доступ до ключових мережевих служб, включаючи агента передачі пошти, сервера Samba, сервера LDAP, сервера імен доменів та інших. З Mac OS X v10.7 Lion всі серверні аспекти Mac OS X Server були інтегровані в клієнтську версію, а продукт перейменований в «OS X» (відкидання «Mac» від імені). Серверні інструменти тепер пропонуються як додаток.

Linux

Ubuntu, настільний дистрибутив Linux. Ядро Linux з’явилося в 1991 році в якості проекту Лінуса Торвальдса, в той час студента університету в Фінляндії. Він опублікував інформацію про свій проект в групі новин для комп’ютерних студентів і програмістів і отримав підтримку і допомогу від добровольців, яким вдалося створити повноцінне і функціональне ядро.

Linux є Unix-подібних, але був розроблений без будь-якого коду Unix, на відміну від BSD і його варіантів. Через свої моделі з відкритою ліцензією код ядра Linux доступний для вивчення і модифікації, що призвело до його використання на широкому спектрі обчислювальної техніки від суперкомп’ютерів до смарт-годин. Хоча оцінки припускають, що Linux використовується тільки на 1,82% всіх «настільних» (або переносних) ПК, він широко використовується для використання на серверах і вбудованих системах, таких як мобільні телефони. Linux замінив Unix на багатьох платформах і використовується на більшості суперкомп’ютерів, включаючи топ-385. Багато з тих же комп’ютерів також знаходяться на Green500 (але в різному порядку), а Linux працює на вершині 10. Linux також широко використовується на інших невеликих енергоефективних комп’ютерах, таких як смартфони. Ядро Linux використовується в деяких популярних дистрибутивах, таких як Red Hat, Debian, Ubuntu, Linux Mint і Android від Google, Chrome OS і Chromium OS.

Microsoft Windows

Microsoft Windows – це сімейство пропрієтарних операційних систем, розроблених корпорацією Microsoft і призначених головним чином для комп’ютерів на базі архітектури Intel з загальним загальним обсягом використання 88,9% на комп’ютерах, підключених до Інтернету.

Microsoft Windows вперше була випущена в 1985 році як операційне середовище, що працює поверх MS-DOS, яка була стандартною операційною системою, яка постачається на більшості персональних комп’ютерів Intel в той час. У 1995 році була випущена Windows 95, яка використовувала тільки MS-DOS як початкового завантаження. Для забезпечення сумісності Win9x може запускати в реальному часі MS-DOS і 16-бітові драйвери Windows 3.x. Windows ME, випущена в 2000 році, була останньою версією сімейства Win9x. Пізніші версії були засновані на ядрі Windows NT. Поточні клієнтські версії Windows працюють на IA-32, x86-64 і 32-розрядних ARM-процесорах. Крім того, Itanium і раніше підтримується в старій версії сервера Windows Server 2008 R2. У минулому Windows NT підтримувала додаткові архітектури.

Широко використовуються серверні випуски Windows. В останні роки Microsoft затратила значний капітал, щоб просувати використання Windows в якості серверної операційної системи. Однак використання Windows на серверах не так широко поширене, як на персональних комп’ютерах, оскільки Windows конкурує з Linux і BSD за частку на ринку серверів.

ReactOS – це альтернативна операційна система Windows, яка розробляється на принципах Windows – без використання будь-якого коду Microsoft.

Інші

Було багато операційних систем, які були значними свого часу, але їх вже немає, таких як AmigaOS; OS / 2 від IBM і Microsoft; Класична Mac OS, попередник НЕ-Unix для MacOS від Apple; BeOS; XTS-300; RISC OS; MorphOS; хайку; BareMetal і FreeMint. Деякі з них як і раніше використовуються на нішевих ринках і продовжують розвиватися як платформи меншин для спільнот ентузіастів і спеціалізованих додатків. OpenVMS, раніше з DEC, все ще активно розвивається Hewlett-Packard. Проте, інші операційні системи використовуються майже виключно в академічних колах, для навчання в операційних системах або для дослідження концепцій операційної системи. Типовим прикладом системи, яка виконує обидві ролі, є MINIX, тоді як, наприклад, Singularity використовується виключно для дослідження.

Інші операційні системи не змогли завоювати значну частку на ринку, але ввели інновації, які вплинули на основні операційні системи.

Схожі повідомлення