В світових перегонах штучного інтелекту змінюється рівновага. Оскільки Сполученим Штатам все важче утримувати першість в конкуренції з Китаєм, вони залучили нового союзника — країни Близького Сходу. Але це ризиковане партнерство, адже Арабські Емірати та Саудівська Аравія мають власні амбіції в сфері ШІ та тісно пов’язані з Китаєм. Докладніше про нових гравців та зміни на ринку ШІ — в статті.

ШІ
Що відбувається на світовому ринку штучного інтелекту
- 8 травня керівники OpenAI, Microsoft, CoreWeave та AMD заявили, що перевага США над Китаєм у сфері ШІ скоротилася за лічені місяці. На початку року китайська модель DeepSeek, розроблена з обмеженим бюджетом, але за потужністю співставна з передовими американськими моделями, шокувала багатьох у США.
- Хоча Сполучені Штати залишаються лідерами в інноваціях, з їхнім масштабуванням справи йдуть не так добре. Наприклад, будівництво центру обробки даних Microsoft потужністю 400 мегават у Вісконсині відкладалося роками через необхідність дотримання екологічних норм. Натомість Китай може розгорнути аналогічну інфраструктуру протягом кількох місяців.
- За словами аналітиків Bank of America, чіпи штучного інтелекту стали настільки важливими в усьому світі, що перетворилися на своєрідну валюту в геополітичних перемовинах.
- Наразі триває змагання не лише за моделі ШІ, а й за впровадження та архітектуру глобальних цифрових екосистем. Одним з ключових факторів, що впливає на майбутнє штучного інтелекту, є дешева електроенергія. Нею, а також капіталом, переповнений Близький Схід, який має амбіції в сфері штучного інтелекту. Угоди, укладені в травні під час візиту Дональда Трампа до Саудівської Аравії та Об’єднаних Арабських Еміратів, можуть стати поштовхом до перетворення цих країн на нові світові центри ШІ.
Чому Близький Схід ставить на штучний інтелект
Декілька років тому на Близькому Сході зрозуміли, що в осяжному майбутньому нафта перестане грати ключову роль в світовій економіці. «Нафта майбутнього — це дані», — підкреслювали керівники ОАЕ. В рамках диверсифікації економіки та зменшення залежності від нафти держави Близького Сходу почали вкладати бюджети в розвиток ШІ. Ключовими гравцями в цьому процесі стали Об’єднані Арабські Емірати та Саудівська Аравія.
Ще у 2017 році в ОАЕ призначили першого у світі міністра з питань штучного інтелекту, а у 2020-му — відкрили університет ШІ. Втіленням амбіцій країни стала технологічна компанія G42, яку очолив підприємець Пен Сяо. Він народився в Китаї, отримав освіту та почав кар’єру в США, а зараз є громадянином Еміратів. G42 стартувала з численних партнерств з китайськими компаніями, включаючи платформу електронної комерції JollyChic та постачальника послуг мобільного інтернету MenaMobile, який обслуговує Близький Схід.
Хоча загальні витрати ОАЕ на штучний інтелект не розголошуються, за неофіційними даними, ця цифра сягає сотень мільярдів доларів. Держава прагне, щоб до 2031 року 20 відсотків її ненафтового ВВП припадало на штучний інтелект.
Схожим шляхом рухалася Саудівська Аравія. У 2016 році десятирічний план розвитку обіцяв «ніколи не дозволити країні бути у владі» волатильних цін на сировинні товари. З 2020-го працює Саудівське управління даних та штучного інтелекту, з 2024-го — фонд на 40 мільярдів доларів для інвестицій у штучний інтелект в партнерстві з американською венчурною компанією Andreessen Horowitz. У цьому році Саудівська Аравія запустила Humain — інвестиційну компанію в сфері ШІ.
Як Саудівська Аравія та ОАЕ стали місцями паломництва американських підприємців
У 2017 році завдяки інвестиційним фондам Саудівської Аравії та ОАЕ японський SoftBank запустив найбільший на той час фонд в історії технологій — Vision Fund вартістю 100 мільярдів доларів. Кронпринц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман Аль Сауд оголосив про зростання присутності в Кремнієвій долині під часу обіду з американськими інвесторами Пітером Тілем, Марком Андреессеном та Семом Альтманом, орендувавши весь готель Four Seasons.
Vision Fund став буквально засипати грошима популярні стартапи, зокрема Uber та WeWork. Відтоді почалося непублічне паломництво американських стартаперів та інвесторів до країн Перської затоки, щоб укладати угоди з авторитарними режимами. У 2018 році цей потік призупинило вбивство в Стамбулі опозиційного саудівського журналіста та автора Washington Post Джамаля Хашоггі. Але пауза тривала недовго.
Американські підприємці потребували капіталу на чіпи, електроенергію та створення передових центрів обробки даних, щоб брати участь в перегонах ШІ. Оскільки відносини США з Китаєм, який раніше інвестував в американські проєкти, погіршилися, компанії знов розвернулися до грошей Близького Сходу. За неофіційними даними, суверенні фонди ОАЕ та Саудівської Аравії разом керують понад 2 трильйонами доларів.
У 2023 році Білий дім приймав керівників Microsoft, Google та OpenAI на зустрічі з радником ОАЕ з національної безпеки. Той просував партнерство з провідними американськими компаніями у сфері штучного інтелекту та іншим технологічним бізнесом, щоб витіснити з регіону китайських конкурентів.
У 2024 році Microsoft оголосила про 1,5 мільярди доларів інвестицій у G42 — флагманську технологічну компанію Об’єднаних Арабських Еміратів, яка також має угоду про використання моделей мови штучного інтелекту з OpenAI.
Як нові угоди США та країн Близького Сходу змінюють ринок ШІ
На початку своєї каденції, в січні 2025 року, Дональд Трамп заявив про прагнення перетворити Сполучені Штати на світового лідера в сфері штучного інтелекту. Частиною цієї стратегії стало залучення держав Близького Сходу.
У березні Білий дім оголосив, що ОАЕ інвестують 1,4 трильйони доларів в інфраструктуру штучного інтелекту, напівпровідники, енергетику та виробництво в США протягом наступного десятиліття. Ці інвестиції є найбільшою ставкою ОАЕ на штучний інтелект. А в травні, під час турне країнами Перської затоки, були укладені угоди ще на 200 мільярдів доларів.
Така співпраця принесе вигоду обом сторонам. Капітал та енергетичні потужності країн Перської затоки надзвичайно привабливі для американських компаній, які вже досягли стелі у сфері ШІ через відсутність інфраструктури та необхідного фінансування. Натомість потужні чіпи, які виробляють такі компанії, як Nvidia, грають вирішальну роль для досягнення амбіцій країн Близького Сходу.
Так, G42 планує побудувати центри обробки даних штучного інтелекту загальною потужністю у десятки гігават лише протягом наступних кількох років. У довгостроковій перспективі, за словами гендиректору G42 Пен Сяо, компанія прагне розробити «інтелектуальну мережу», побудовану на інфраструктурі штучного інтелекту потужністю від 300 до 500 гігават для поширення ШІ по всьому світу (для порівняння: у 2023 році споживання електроенергії в центрах обробки даних у США становило лише близько 21 гігавата). Кожен гігават інфраструктури штучного інтелекту вимагає сотень тисяч чіпів, які поки що можуть забезпечити лише Сполучені Штати.
Про що конкретно домовились під час візиту Трампа:
- У Саудівській Аравії американські технологічні компанії, зокрема, Nvidia, її конкурент AMD, Qualcomm, Amazon уклали угоди на десятки мільярдів доларів з місцевим стартапом Humain. Так, Nvidia має поставити 18 тисяч своїх передових чипів ШІ для центру обробки даних потужністю 500 мегават, який будує Humain, а загалом — «кілька сотень тисяч» передових процесорів протягом п’яти років, включаючи ранній доступ до нових продуктів GB300 Grace Blackwell. Amazon разом з Humain інвестують понад 5 мільярдів доларів у розробку «зони штучного інтелекту» в Саудівській Аравії з інфраструктурою та серверами Amazon Web Services.
- Разом з ОАЕ Сполучені Штати працюватимуть над будівництвом в Абу-Дабі найбільшого центру обробки даних штучного інтелекту за межами США. Окрім того, G42 гарантує щорічну імпортну квоту в розмірі 500 тисяч чіпів Nvidia. За непідтвердженими даними, 20 відсотків G42 залишатиме для власної хмари та створення центрів обробки даних, решта призначена для американських компаній. Microsoft, найбільший клієнт G42 та інвестор, який має місце в раді директорів, скоріш за все, буде першим у черзі на нові чіпи.
- В планах — угода про експорт до ОАЕ понад 1 мільйона передових чипів штучного інтелекту протягом кількох років, переважно для американських компаній. Це може відкрити для них двері до розширення потужностей на Близькому Сході: так, OpenAI вже почала будівництво центру обробки даних в ОАЕ.
- В свою чергу Humain, G42, Datavolt та інші технологічні гравці країн Перської затоки вкладуть десятки мільярдів в інфраструктуру штучного інтелекту в США.
Чим ризикують США: тісні зв’язки ОАЕ та Китаю
Поки Сполучені Штати розробляють стратегію глобального лідерства у сфері ШІ, щоб випередити Китай, Арабські Емірати прагнуть залишатися такою собі Швейцарією, балансуючи між конкуруючими сторонами. За словами помічника міністра передової науки і технологій Еміратів, країни, які орієнтуються в конкуренції між США та Китаєм, «намагаються вчитися на моделі ОАЕ», щоб отримувати максимум вигід. Проблема в тому, що і до країн Близького Сходу, і до Китаю є багато питань з приводу порушення прав людини та цифрового спостереження.
Наприкінці 2024 року група американських вчених з питань технологічної політики та національної безпеки відвідала ОАЕ, щоб ознайомитися зі стратегією країни щодо ШІ, її позицією у конкуренції між США та Китаєм, а також угодою Microsoft з G42. Їхні висновки зводяться до того, що США слід діяти обережно, адже Китай тисне, щоб поширити свій вплив у регіоні, а Емірати мають з ним широкі економічні та безпекові зв’язки.
Події останнього часу свідчать про те, що ОАЕ можуть бути не повністю вірними Сполученим Штатам. У лютому 2025-го делегація зі 140 високопосадовців уряду Еміратів та підприємців відвідала Китай, щоб обговорити інвестиційні можливості, зокрема в новітні технології. Серед представників еміратських компаній були суверенний фонд багатства Mubadala (близький партнер і міноритарний акціонер G42), національна нафтова компанія ADNOC (нещодавно підписала контракт на 340 мільйонів доларів з дочірньою компанією G42 AIQ) та програма технологічного акселератора Hub71 (також партнер AIQ).
У липні 2024 року, за даними Bloomberg, частка акцій G42 була непублічно передана новому інвестиційному фонду під назвою Lunate, який джерела видання пов’язують з Китаєм. Серед активів Lunate — біржовий фонд ETF з Китаю та Гонконгу з провідними частками в китайських технологічних компаніях, включаючи Alibaba та Xiaomi. Цікаво, що зять Дональда Трампа Джаред Кушнер також згадував Lunate як одного з трьох провідних інвесторів у його компанії Affinity Partners.
Поза сферою технологій ОАЕ також активно співпрацює з Китаєм. Китайські ЗМІ повідомляють про «золоту еру» китайсько-еміратської співпраці, а посол Китаю в ОАЕ називає сьогоднішні дипломатичні відносини «найкращим періодом з моменту встановлення дипломатичних відносин у 1984 році». Китай є головним торговельним партнером ОАЕ: у 2023 році обсяг торгівлі, не пов’язаної з нафтою, становив 82 мільярди доларів.
Хоча в ОАЕ стверджують, що відокремлюються від Китаю та зобов’язуються працювати з Америкою в сфері ШІ, надійних гарантій безпеки для провідних технологій США, по суті, не існує. На відміну від традиційних способів передачі технологій, до мікросхем штучного інтелекту можна отримати доступ дистанційно, навіть якщо фізичне обладнання залишається в безпеці.
За словами одного з американських підприємців, який нещодавно відмовився від капіталу саудівських інвесторів, у Кремнієвій долині змирилися з тим, що більшість передових технологій штучного інтелекту зрештою потраплять до рук іноземних військових. Мовляв, оборонний сектор США сам порушує права людини, а війна за штучний інтелект занадто важлива, щоб втрачати можливості та капітал. Зрештою, як сказав венчурний капіталіст і засновник Future Union Ендрю Кінг, «нікого не хвилює, звідки беруться їхні гроші, поки вони можуть ці гроші знайти».