Сучасна індустрія лайвстримінгу вже давно перестала бути виключно «чоловічим клубом» — нині на стримінгових платформах з’являється все більше дівчат-інфлюенсерок, які збирають тисячі глядачів під час прямих ефірів. Українськомовний лайвстримінг також не є винятком, і у період 8 березня, коли весь світ відзначає досягнення жінок у різних сферах, аналітична компанія Streams Charts вирішила розповісти про тренди та успіхи українськомовних стримерок на Twitch та YouTube.

Як виглядає жіночий лайвстримінг в Україні
Всю індустрію лайвстримінгу можна умовно поділити на ігровий та неігровий сегменти, і на цей час, згідно зі світовими трендами, найбільша активність дівчат-стримерок припадає саме на неігрові розділи. Наприклад, частка дівчат-стримерок у категорії Just Chatting на Twitch досягає 40,6% — це один із найвищих показників на платформі. Якщо говорити про популярні ігрові розділи, то такою самою кількістю жіночих каналів може похвалитися тільки Valorant (приблизно 40%). В інших тайтлах частка дівчат-стримерок нижча: по 34% у League of Legends та Minecraft, 22,7% у Grand Theft Auto V, близько 20% у Counter-Strike та Dota 2. Дівчата менше стримлять ігри, ніж чоловіки, однак їхні трансляції все одно займають досить велику нішу в неігровому контенті.
В українськомовному сегменті лайвстримінгу співвідношення між ігровим та неігровим контентом у дівчат-стримерок приблизно таке ж, як і в інших мовах. При цьому є й свої цікаві особливості — наприклад, велика кількість новинного та політичного контенту або трансляції чат-рулеток.
Українськомовні жіночі канали на YouTube
У контексті жіночого українськомовного лайвстримінгу окремо розглянемо платформи YouTube та Twitch. Найпопулярнішим українськомовним каналом на YouTube у 2024 році став канал Курбанова LIVE, де висвітлювалися новини політики, світу та повномасштабного вторгнення в Україну — за рік цей канал згенерував понад 1,29 млн годин перегляду. При цьому Курбанову важко порівнювати з класичними стримерами — її скоріше можна віднести до журналістів, які ведуть власні інтерв’ю та ток-шоу в прямому ефірі. Те саме можна сказати й про Яніну Соколову, чий канал зайняв другу сходинку в топі.

Найпопулярніші українськомовні стримерки YouTube / Зображення: Streams Charts
Серед «класичних» українськомовних стримерок на YouTube найбільше переглядів у 2024 році було у каналу Vira Stream — дівчина регулярно транслює своє спілкування в чат-рулетці, де розмовляє з росіянами про війну та відстоює свою проукраїнську позицію. До топ-10 найпопулярніших жіночих українськомовних каналів YouTube за підсумками року також увійшли канали Наталії Мосейчук, ШаБля КР, Ірини Грешили, Алли Ковальчук, Маші Єфросиніної та інші.
Українськомовні жіночі канали на Twitch
Що стосується Twitch, то за цією платформою можна отримати більш широкі дані. Наприклад, ми підрахували, що кількість годин перегляду на жіночих українськомовних трансляціях Twitch порівняно з минулим роком зросла на 37,4%. Кількість українськомовних стримерок зростає, і зараз фактично кожен п’ятий українськомовний канал на Twitch веде саме дівчина.

Частка жіночих каналів в українськомовному сегменті Twitch / Зображення: Streams Charts
Приблизно 40,3% усіх трансляцій українськомовних стримерок Twitch у 2024 році пройшли в категорії Just Chatting. Серед ігор великою популярністю у дівчат користуються Dota 2 (8,51%), Counter-Strike (4,57%) та PUBG: BATTLEGROUNDS (4,13%).
Найбільш переглянутою українськомовною стримеркою Twitch у 2024 році стала kaktusoidka — її канал згенерував майже 170 тис. годин перегляду. В основному вона стрімить у розділі Just Chatting, а на трансляціях організовує спільний перегляд фільмів та серіалів зі своїми підписниками. А от лідером за піковим онлайном стала solodana — її найпопулярніша трансляція того року зібрала 3 834 глядачів, що стало новим рекордом для каналу дівчини. Під час того ефіру solodana грала в Sid Meier’s Civilization VI.

Найпопулярніші українськомовні стримерки Twitch / Зображення: Streams Charts
Кращі стримерки України на Stream Awards 2024: Ukrainian edition
Популярність жіночого українськомовного лайвстримінгу не залишилася непоміченою на нещодавній церемонії Stream Awards 2024: Ukrainian edition, де Streams Charts разом із StreamAdvisor відзначала досягнення найкращих українськомовних стримерів 2024 року. Тоді в головній жіночій номінації перемогла Dobra_divka, популярна українська стримерка та велика прихильниця PUBG: BATTLEGROUNDS. Значною мірою саме завдяки її трансляціям частка жіночих ефірів у цій грі досягає майже 24%.
Dobra_divka почала вести ефіри на Twitch ще кілька років тому. Вона стрімила українською ще до 2022 року, тоді як багато наших стримерів перейшли з російської на українську лише після початку повномасштабної війни.

Dobra_Divka на трансляції Stream Awards 2024: Ukrainian edition / Зображення: Streams Charts
За словами Dobra_divka, вона намагається вести ефіри регулярно, але поєднувати це з вихованням дитини буває непросто. Проте її маленький син вже звик до маминого хобі та іноді після обіднього сну заглядає на трансляцію, щоб передати привіт глядачам у чаті. Хоча більшість людей з реального оточення Dobra_divka майже нічого не знають про стримінг і Twitch, за її словами, за останні роки українськомовний сегмент лайвстримінгу значно зріс і став більш популярним.
“Якщо порівнювати зараз і 6-7 років тому, то українськомовний лайвстримінг дуже змінився — він вийшов на інший рівень, став більш цікавим та більш різноманітним, на будь-який колір та смак, як кажуть. Найбільшу увагу зараз привертають стрим-марафони, коли трансляція йде без перерви, і глядачі спостерігають за життям стримера цілодобово. Сучасна українськомовна аудиторія дуже полюбляє IRL-стрими в Just Chatting або різні лайв-івенти. Ігри, у день релізу теж дуже популярні, та незалежно від контенту завжди важливо взаємодіяти з аудиторією, бути одним цілим”
— Dobra_divka
Ще одним важливим сегментом українськомовного лайвстримінгу стає вітубінг — це тип прямих ефірів, коли стример приховує свою зовнішність за цифровим аватаром. Зараз подібні трансляції дуже популярні в японському сегменті YouTube, і Україна успішно переймає їхній досвід. За підсумками 2024 року в топ-10 найпереглянутіших українськомовних стримерок Twitch увійшли одразу три вітуберки. Одна з них — luma_rum — також стала переможницею премії Stream Awards 2024: Ukrainian edition в категорії «VTuber року».

luma_rum на трансляції Stream Awards 2024: Ukrainian edition / Зображення: Streams Charts
У вітубінга є маса переваг перед класичними трансляціями. Наприклад, це повна анонімність для стримера, яка дозволяє уникати будь-яких переслідувань або нав’язливої уваги з боку фанатів. Для багатьох дівчат-стримерок це дуже важливий аспект. Проте, найчастіше вітубінг — це не стільки свідомий вибір, скільки відображення внутрішнього світу стримера.
“Втубінг — це прояв моєї творчості. У ньому поєдналися всі мої хобі: малювання, дизайн, ігри та аніме. У мене все життя мультяшний голос, а створити персонажа, який йому відповідає, та займатися улюбленими справами – ідеальний формат для самореалізації та комфорту. Я можу робити все від душі, взаємодіяти з аудиторією, створювати свої локальні жарти, придумувати історію чату та персонажа. Наразі втубінг — це моє покликання”.
— luma_rum
За словами luma_rum, у вітубінга теж є свої проблеми, адже далеко не всі українські глядачі готові сприймати контент від віртуального персонажа.
“В Україні важко бути втубером та розвивати свій канал в цьому жанрі, адже мало хто розуміє, як це взагалі працює. Для багатьох це виглядає підозріло або сприймається як “контент для дітей”. Проте мало хто занурюється в цю тему й замислюється над тим, що стоїть за віртуальним “образом”. Зазвичай у втуберів більш дороговартісне технічне оформлення, ніж у звичайних стримерів. Та ще і глядачі можуть бути досить агресивними — постійно вимагають довести, що ти не якийсь “мужик під маскою аватара”. Через це багато початкових втуберів з часом або переходять до IRL-трансляцій, або зовсім перестають робити ефіри. У втубінгу дуже важко починати, та ще важче втриматися. Насправді, в останні роки ситуація з прийняттям трішки покращилася. Приємно, коли звичайні IRL-стримери тебе помічають і розвіюють стереотипи серед глядачів. До того ж популярність втуберів у всьому світі зростає, і важко не помітити їхній вплив в інтернеті. Люди “дають шанс” такому формату: приходять, запитують, цікавляться, як це працює — і це класно. Я дуже вдячна своїм глядачам за їхню підтримку”.
— luma_rum
Жіночий українськомовний лайвстримінг — це не тільки про ігри та аніме-аватари. Багато дівчат-стримерок займають чітку проукраїнську позицію та постійно нагадують своїм глядачам, що в Україні триває війна. На багатьох трансляціях можна побачити QR-коди з благодійними зборами, шеврони бригад ЗСУ або банери FREEAZOV. Немає жодних сумнівів, що в майбутньому лайвстримінг буде відігравати важливу роль у процесі виховання сучасної молоді, не тільки в Україні, але й у всьому світі.
Джерело: Streams Charts
Про Streams Charts
Streams Charts — це українська аналітична платформа, що надає детальну інформацію про глобальний ринок лайвстримінгу. Ми допомагаємо аналізувати всі ключові метрики для каналів, окремих стрімів, категорій контенту та спільнот творців контенту.
Дані оновлюються щохвилини та містять інсайти починаючи з 2019 року для понад 40 мільйонів каналів на платформах Twitch, YouTube, Kick, NimoTV, Trovo та інших. Це робить Streams Charts найбільшою базою статистики та аналітики лайвстримінгу у світі.