Криптовалютна технологія має безліч прихильників, що вбачають у ній потенціал для зміни фінансової системи, але є й критики. І якщо в перше десятиліття їхніми головними аргументами проти індустрії була волатильність цифрових активів і їхня спекулятивна «природа», то зі зростанням обсягів транзакцій з’явився новий привід.

Екологічний вплив криптовалют
І це вуглецевий слід через майнінг BTC, який можна порівняти з викидами цілих країн.
У цій статті ми постараємося відповісти на такі запитання:
- Як Bitcoin і майнінг криптовалют опинився в центрі екологічної критики
- Наскільки реально великий вуглецевий слід від PoW-мереж і як вони працюють
- Як індустрія реагує на екологічні виклики сталого розвитку
І в підсумку: як критики Bitcoin і майнінгу завищують проблему і підміняють поняття.
У центрі екологічної критики
Питання екологічності Bitcoin і майнінгу загалом привернуло особливу увагу під час криптовалютного «бичачого» циклу 2021 року. Тоді очільник Tesla Ілон Маск розкритикував Bitcoin і заявив про зупинку експерименту з оплати автомобілів у BTC. За тиждень після цього Greenpeace зупинила прийом донатів у першій криптовалюті – вона почала приймати їх ще у 2014. Слідом за ними прийшли політики та аналітики.
- У травні 2021 року професор Кембриджського коледжу Святої Трійці Брайан Люсі заявив, що Bitcoin – «брудний бізнес, брудна монета», оскільки він споживає стільки енергії, скільки й середня за розмірами європейська країна.
- Регулятор Італії дійшов висновку, що вуглецевий слід блокчейна Bitcoin у 40 000 разів перевищує рівень викидів європейської платіжної системи TIPS.
- У червні 2021 року сенаторка США Елізабет Воррен звинуватила Bitcoin і майнінг у неекологічності, адже він потребує «більше енергії, ніж цілі країни».
І це правда. Уже у 2018 споживання майнінгу становило 0,5% від світового рівня.
У 2021 році, за даними дослідників із Кембриджа, блокчейн Bitcoin споживав ~126.4 тераватів на годину – це вище за Аргентину (~121), ОАЕ (~113,2) і Нідерланди (~108,8). Як шокуючий факт було заявлено, що енергії, яку витрачає Bitcoin на рік, вистачило б для живлення всіх чайників Великої Британії протягом 27 років.
Скільки витрачає енергії Bitcoin у 2025
За даними Кембриджського університету Bitcoin витрачає 180.7 терават протягом години – за умови безперервного постачання електроенергії за поточним тарифом.
Але споживання блокчейна – показник динамічний: він змінюється щодня залежно від безлічі факторів. Сюди входить кількість активних майнерів, складність обчислень, а також доступність і вартість електроенергії в різних регіонах. Ця динаміка робить розрахунки схильними до значних коливань.
Варто зазначити, що 2025 року ми перебуваємо на піку циклу, а отже піку споживання електроенергії. Така сама ситуація спостерігалася 2021 року під час досягнення курсу BTC у $69 000. У період же «криптозими» споживання падало до 79 ТВт на годину.
Чому майнінг споживає багато енергії
Bitcoin, перший блокчейн у світі, заснований на алгоритмі консенсусу Proof-of-Work. Для забезпечення його працездатності потрібні майнери, які підтверджують нові транзакції і записують їхні блоки, а як нагороду за це отримують нові BTC і комісії користувачів. Для справедливого розподілу нагород і досягнення консенсусу між вузлами вони «доводять факт роботи», вирішуючи складні завдання.
Ці завдання виконують роль Proof-of-Work – штучного бар’єру, подолання якого підтверджує чесність учасника мережі. Енерговитрати при цьому слугують частиною економічного механізму, що підтримує безпеку і децентралізацію, що дає змогу мережі бути автономною і незалежною від рішень будь-кого.
Щоб ще більше дізнатися про механізми блокчейна (халвінг, Proof-of-Stake, стейкінг і багато іншого), пройдіть відеокурс на 14 уроків «Занурення в крипту» від Incrypted.
Як критики Bitcoin і майнінгу завищують проблему
Bitcoin, як найбільша і найвідоміша монета, став своєрідним символом екологічної катастрофи, закладеної в блокчейні. Але чи так виправданий цей статус?
- По-перше, екологічність безпосередньо залежить від регіону видобутку
Сам по собі блокчейн і майнінг не є джерелом вуглецевих викидів, тому що майнери, особливо приватні, використовують саме ту енергію, що є для них найдоступнішою. І в умовах, коли більша частина енергії в багатьох країнах все ще виробляється з викопного палива, внесок BTC у парниковий ефект закономірний.
Він безпосередньо відображає енергетичний ландшафт регіону. Якщо країна виробляє енергію з вугілля або газу – викиди будуть вищими. Екологічність Bitcoin залежить не від самої технології, а від енергетичної інфраструктури, в яку вона вбудована.
За даними співзасновника Coin Metrics Ніка Картера, більшість досліджень не враховують структуру енергоспоживання і регіон видобутку криптовалюти, тоді як дізнатися реальний вплив майнінгу в контексті екологічності можна тільки так.
- По-друге, критики Bitcoin найчастіше не розуміють блокчейн-механізмів
Так журналіст Ерік Холтхаус порахував, що для опрацювання 1 млрд транзакцій у Bitcoin щодня знадобиться 14 світових обсягів виробництва електроенергії. За його висновками, це означає, що масштабованість Bitcoin неможлива і навіть шкідлива.
Нік Картер називає ці висновки хибними, оскільки Bitcoin може працювати не тільки сам по собі, а й бути основою для інших платіжних мереж – рішень другого рівня, таких як Lightning Network, Rootstock (RIF) і Liquid Network. Вони дають змогу об’єднувати тисячі транзакцій в одну Bitcoin-операцію, заощаджуючи і комісії, і електрику.
- По-третє, витрати BTC можна порівняти з витратами ефективних систем
Наприклад, обсяг енергії, що необхідний для видобутку звичайного золота, дорівнює близько 240,61 твт/год – це на 50% більше, ніж споживатиме майнінг у 2025. Банківська система також споживає більше – приблизно на 40%. Також варто відзначити рівень витрат – у децентралізованих мережах, як Bitcoin, він дорівнює нулю, тоді як витрати централізованих систем, як Mastercard і Visa, зростають із кожним роком.
Також експерти відзначають роль криптовалют загалом. Вони не є альтернативою банківській системі (наразі), а можуть працювати паралельно. Той же Bitcoin найчастіше відіграє не платіжну роль, а роль резерву – цифрового золота – та інструменту для інвестицій. Якщо ви хочете знати, як працювати з ним у цьому ключі, приєднуйтесь до спільноти ентузіастів Incrypted+, де завжди допоможуть порадою.
Але навіть незважаючи на все це, майнери прагнуть до екологічного видобутку валют.
Як індустрія реагує на екологічні виклики
Минулими роками різні аналітики називали різні рівні використання відновлюваних джерел енергії під час майнінгу Bitcoin – від 40% до 70%. Згідно ж з актуальними даними знову з Кембриджа (Cambridge Centre for Alternative Finance), у 2025 році блокчейн Bitcoin використовує 42,6% екологічних джерел (+9,8% ядерна енергія).
Цей рівень також говорить, що проблема викидів від майнінгу була перебільшена. І як ми і говорили, його «екологічність» безпосередньо залежить від регіону і типу енергії:
- Ще у 2019 в Ісландії електростанція Сварценгі забезпечила геотермальною енергією всіх майнерів регіону, які витрачають більше енергії, ніж усі жителі.
- У Техасі, США, створили майнінг-ферму на сонячній енергії. Ініціатива дала змогу залучити майнерів у регіон і збільшити його внесок у 3,5 раза.
- Влада країни Бутан використовує гідроелектростанції для видобутку Bitcoin на державному рівні, а в Нідерландах працюють вітряні електростанції.
- У Сальвадорі, одразу після прийняття Bitcoin як платіжного засобу, запустили майнінг на енергії вулкана. З 2021 по 2024 рік він приніс 474 BTC.
І це лише кілька прикладів «зеленого» майнінгу, який безпосередньо залежить від можливостей держав. Ба більше, є блокчейн-проекти, мета яких допомогти знизити вуглецевий слід у світі. Наприклад, платформа VeChain, що розроблена для підвищення ефективності ланцюжків постачань і відстеження рівня викидів CO2 – до неї входить система VeCarbon (розрахунок викидів вуглекислого газу, що допомагає підприємствам домогтися вуглецевої нейтральності, цільових показників викидів) і VeBetterDAO, спрямована на просування екологічно відповідальної поведінки.
З усього цього можна зробити два головні висновки:
- Енерговитрати Bitcoin і майнінгу виправдані. Вони є основою механізму блокчейна, що забезпечує їхній захист і децентралізацію = незалежність.
- Екологічність майнінгу безпосередньо залежить від джерел енергії у світі. А згідно з даними CCAF і ARK Investment вже сьогодні не тільки працює на 42% на екологічній «зеленій» енергетиці, а й стимулює її розвиток.
Bitcoin – не ворог екології, а лише віддзеркалення енергетичної інфраструктури світу, що здатен стати рушієм її трансформації. Якщо обрати правильний шлях.