У сучасному світі, де швидкий темп життя, постійний стрес, часті обстріли від сусіда та постійний моніторинг новин стали додатковими факторами тривоги та виснаження, турбота про себе та якісний відпочинок стають все більш важливими для збереження фізичного та психічного здоров’я.
Згідно з дослідженням Gradus Research, понад 70% українців відчувають стрес та сильну знервованість. Водночас, основними ж способами відпочинку та боротьби з ними, вони обирають перегляд фільмів та час в Інтернеті, що ніяк не розвантажують нервову систему та роблять тільки гірше.
У цій статті я хочу поговорити про те, що заважає нам відпочивати, як знайти свої причини втоми та які способи відпочинку обрати, щоб справді відновити енергію та почувати себе більш наповненими.
Що заважає нам відпочивати?
Часто можна почути про ситуацію, коли людина повернулася з відпустки, проте все одно відчуває втому. Зачасту тут причина в енергії, адже це більше, ніж просто заряд. Вона включає в себе фізичну, емоційну, духовну сфери і коли неефективно витрачається, ми починаємо відчувати втому, роздратованість та стрес. І навпаки — якщо ми осмислено керуємо нею, то будемо відчувати радість, продуктивність, задоволення від процесу (як роботи, так і відпочинку) та від себе в ньому.
Зазвичай виділяють внутрішні та зовнішні чинники, які додатково виснажують та відбирають можливість відпочивати наповну.
Внутрішні чинники:
1. Відчуття провини
Багато людей зростають з установкою, що відпочинок — це непотрібна розкіш або навіть лінь. Так, через неї вони не можуть насолоджуватись відпочинком і відпускати думки про роботу — ті постійно нав’язливо крутяться в голові та не дають мозку перезавантажитись — “А що люди скажуть?”, — часто ця несвідома установка викликає багато напруги, але звучить вже в іншій інтерпретації як от “Колега працює довше” чи “Акціонери подумають, що я нічого не роблю”.
2. Зависокі очікування від себе
Будь-які очікування можуть призводити до розчарувань — так, якщо людина ставить перед собою завищені стандарти, це призводить до постійного стресу та невпевненості в собі — їм завжди недостатньо, і малі перемоги, що ведуть до більшого, не мають значення або можуть не помічатися, знецінюватися.
3. Самокопання без конструктиву
Людина постійно картає себе за помилки чи недоліки (або просто знаходить їх там, де насправді нічого немає) та внаслідок цього більше емоційно виснажується, не може відновити енергію.
4. Згода на менше від того, що заслуговуєш
Якщо людина, наприклад, погоджується на невідповідну її досвіду та навчикам заробітну плату, то це рано чи пізно все одно матиме негативний вплив на емоційний стан та енергію. Спочатку вона може працювати в задоволення, але пізніше втома та невідповідність зарплати будуть так само впливати на стан.
5. Спроби жити життя-декорацію, щоб викликати певні враження в інших
Якщо людина живе заради вражень інших або їхніх очікувань (що часто несвідомо), це призводить до втрати себе, нерозуміння своїх бажань, потреб та їхнього незадоволення. Тут важливо зрозуміти, що навіть якщо інші мають конкретні очікування щодо вас — це тільки їхні проблеми.
Цей фактор також веде до втрати внутрішнього простору для відпочинку — зовні ви ніби можете відпочивати, ходити на прогулянки чи дивитись фільми, але в голові у вас постійно будуть крутитися думки про роботу, незавершені справи, плани чи навіть продумування розмов та “правильних” відповідей наперед.
Зовнішні чинники:
1. Спілкування з людьми за звичкою, без щирого інтересу
Постійне спілкування з людьми зі звички або обов’язку перед ними може тягнути енергію. Ви, наприклад, можете піти на прогулянку з другом з наміром відпочити, проте не отримуєте цього через відсутність інтересу до нього та, як наслідок, задоволення від спільно проведеного часу.
2. Завеликий список задач, до якого не знаєш, як підійти
Надмірна кількість задач без планування веде до мультизадачності та хаосу, які наш мозок не любить — він постійно переключається з одного на інше та працює без відпочинку в турбо режимі. Крім цього, відсутність чіткого розподілу тасків та їхнє неефективне виконання може вести до відчуття провини та фонових нав’язливих думок у вільний час на кшталт “Весь день працював і нічого не встиг. Треба терміново це допрацювати! Не розумію, куди пішов час!”.
3. Постійна допомога людям, що не вчаться
Якщо до вас постійно звертаються люди за допомогою без наміру навчитися самостійно вирішувати проблеми чи задачі, ви можете почати відчувати себе втягнутими в безкінечний процес допомоги — він не приносить змін, не дозволяє відпочити та часто дратує або злить. Зазвичай, особливо якщо це робочий колектив, такі емоції або стримуються і відбираються купу енергії, або в певний момент все-таки виливаються в агресивній формі й псують відносини з друзями чи колегами.
Важливо знайти свої кордони та вміти їх твердо, але спокійно відстоювати. Для цього іноді достатньо сказати “Мене така поведінка злить та дратує, давай домовимось…”. Злість та роздратування є помічними — повідомляють, що хтось робить те, що вам не подобається і на що варто реагувати, щоб покращити своє становище.
*важливо, що функцією злості не є її придушення чи агресивне проявлення в сторону інших.
4. Виконання задач, які втратили сенс, не заради результату, а просто щоб нарешті її завершити
Це відноситься до ситуацій, коли людина виконує завдання без жодної мети та розуміння його користі — суто щоб нарешті від нього позбавитись. Такі дії не тільки виснажують, а й не дають задоволення від результату роботи.
5. Чати та коментарі, де люди сваряться й ображають одне одного
Участь чи просто перегляд обговорень, повних конфліктів та образ, можуть бути додатковим джерелом стресу та негативних емоцій.
Що з цим робити?
Якщо вам відгукуються деякі причини і ви розумієте, що не завжди виходить гарно відпочити, то постає наступне питання — що з цим робити?
По-перше, варто усвідомити, що у вас є конкретна проблема. Якщо вона, наприклад, стосується спілкування з людьми, які вам не цікаві, треба виділити їх і подумати, як обмежити з ними спілкування. Варто навчитись відстежувати, яку енергозатратну дію ви робите просто за звичкою, а далі намагатись шукати їй альтернативну наповнюючу. Також допоміжним буде вчитися помічати напругу в тілі (руки зібрані в кулаки, напружені скули, зжаті плечі) та розслаблятися при її перших ознаках — наприклад, прийняти гарячий душ, ванну з арома сіллю, сходити на масаж, поплавати в басейні чи поспати під важкою ковдрою.
По-друге, краще звернутись по допомогу та пробувати делегувати завдання, адже самотужки все контролювати може бути складно. Наприклад, можна попросити друзів підмічати, коли ви знову берете на себе енергозатратну справу. Іншим варіантом є також використання практик самодопомоги (mindfulness) та звернення до психолога, який допоможе більш детально розібратися в проблемі та зберегти ваш час і сили.
По-третє, періодично варто ставити собі питання-перевірки на кшталт “Як я себе зараз почуваю?”, “Це швидше дало мені сил чи забрало?”, “Де у цьому всьому я?” або ж “Чи відчуваю я розчарування після виконання цієї задачі?”. Вони якраз і допоможуть більше зрозуміти свій стан та виділити, які справи забирають енергію, а які її надають.
По-четверте, спробувати більше полюбити себе. Розбудувати власні кордони, зрозуміти, на що даєш дозвіл. Варто навчитись легалізовувати час на відпочинок від всього та байдикувати від душі, де ви самі вирішуєте, наприклад, нічого не робити по суботах і отримувати від цього задоволення без увімкнених робочих чи новинних чатів та нав’язливих думок.
* важливе про новини: краще лишити один офіційний сайт з новинами, якому ви довіряєте — цього буде достатньо, адже коли наш мозок читає одну й ту саму новину в десятках різних джерел, він так само десятки разів на неї реагує та заново переживає. Також допоміжним буде домовитися із собою перевіряти новини максимум 1-2 рази на день не більше 15 хвилин в конкретний проміжок часу.
І по-п’яте, закріпити в пам’яті відчуття, коли позбавляєтесь від енергозатратних справ. Це може бути легкість, комфорт, приємна байдужість. Краще заглибитись в себе та повноцінно прожити їх — вони стануть досвідом відпочинку та розслабленості, до яких опісля можна буде повертатись.
Додатково, цінно буде розуміти й пробувати впроваджувати в життя фактори, які навпаки нас заряджають:
- Свобода розпоряджатись власним життям відповідно до власних цінностей;
- 8-9 годин спокійного сну;
- Поживна смачна їжа;
- Фізична активність;
- Енергійна музика;
- Час з близькими та друзями, де можна бути собою без зайвих декорацій;
- Реальні історії, коли перед людиною був виклик, і вона не зламалась;
- Орієнтація на себе;
- Мінімум 1 день на тиждень без планів, коли можна робити все спонтанно;
- Помічати цінність своєї праці та привласнювати її;
- Ставлення до проблеми, як до класної пригоди.
Варто розуміти, що напруги в нашому житті багато, і так буде завжди. Наша задача якраз знайти підходящі способи її зняти й відпочивати якісно, адже це не тільки про відсутність фізичної активності, а й про розслаблення мозку та психічного стану (щоб вмикатися, потрібно вимикатися).
При цьому, якщо ви постійно відчуваєте втому навіть при якісному відпочинку, краще не зволікати з тим, щоб звернутися до лікаря — так ви уникнете погіршення стану та отримаєте кваліфіковану допомогу.