5 ситуацій в SEO, коли варто ризикнути (плюс 3 ризики, яких краще уникати)

SEO-спеціаліст, директор компанії SEOQUICK

При оптимізації сайту майже завжди виникають ризики.

Риски в SEO

Припустимо, Ви запланували перепланування свого сайту: захотіли змінити дизайн і URL структуру. Завдяки таким діям Ви отримаєте сучасний і більш зручний ресурс. Але при цьому точно ризикуєте рейтингом. Він може впасти через зміни, а може і зберегтися. У будь-якому випадку, ризик є, і Ви повинні з ним рахуватися.

Рішення знизити витрати на SEO-просування призведе до нового ризику. Ви позбавите власний проект перспективних можливостей для зростання. Це означає, що він не досягне тих позицій, яке заслуговує.

Як зрозуміти, коли можна ризикнути, а коли краще утриматися від спокуси?

У цій статті зібрано 5 тактик SEO з допустимим ступенем ризику, і 3 методи, про застосування яких краще забути назавжди.

Коли можна ризикувати в SEO?

Перш ніж робити будь-яку дію, яка може вплинути на рейтинг вашого сайту в пошуковій системі, зважте всі «за» і «проти».

Наприклад, сторінка Вашого сайту входить в ТОП-5 органічної видачі по релевантних ключових запитах. Ви збираєтеся її змінити. На кону – вигідна позиція, яку можна втратити. Подумайте, що Ви отримаєте натомість, якщо сторінка випаде з ТОПу?

Сервіси SEMRush, Ahrefs, Serpstat, Majestic, Moz дозволяють подивитися, які місця в пошуку займають сторінки по певних ключових запитах. Ви можете зробити огляд всього сайту (якщо плануються глобальні зміни) або окремих його сторінок.

Для прикладу подивимося позиції одного з великих українських інтернет-магазинів. Видно, що його сторінки займають вигідні позиції по величезній кількості запитів (в тому числі – високочастотних). Якщо раптом керівництво проекту захоче внести глобальні зміни на сайті, рейтинг магазину може катастрофічно знизитися, і всі зусилля в SEO пропадуть дарма.

Serpstat

Що робити, якщо аналіз позицій показав, що сторінки сайту знаходяться за межами ТОП-5 пошукової видачі? Ви повинні розглядати зміни на сайті як можливість додаткової оптимізації. Її мета – отримання більш високого рейтингу.

Висновок простий: сторінки, що знаходяться по запитам що просуваються на позиції 1-3, точно краще не чіпати. Якщо позиції від 4 і нижче – можна проводити оптимізацію, так як трафік по ним може бути краще. Тобто, при успішному результаті Ви отримаєте більше, ніж втратите.

Щоб отримати більше даних для аналізу, скористайтеся Google Analytics. Перейдіть в Джерела трафіку / Кампанії / Неоплачувані ключові запити. Виберіть Сторінку входу, налаштуйте дати для аналізу (найкраще – в річному діапазоні). У таблиці відобразяться дані ефективності цільової сторінки.

Эффективность целевой страницы

Якщо Ви помітили зниження ключових показників (трафіку, конверсії, часу, проведеного на сторінці) – значить, Вам точно потрібно планувати оптимізацію аналізованої сторінки. Її потрібно покращувати, інакше падіння показників продовжиться.

У наведеному прикладі проводився аналіз періоду великих розпродажів на сайті з відображенням акційних товарів на головній сторінці: в минулому році і це. Видно, що не дивлячись на приріст кількості користувачів, в зазначений період серйозно знизилася конверсія і кількість транзакцій, помітні великі зміни в діях користувачів. Потрібно шукати причину, планувати і вносити зміни.

5 прийнятних ризиків для SEO

Отже, Ви визначили ризики для сайту і те, що Ви можете отримати натомість після внесення змін до сторінки. Прийшов час розібратися, які саме дії допустимі, щоб не погіршити ситуацію і домогтися результатів.

1. А/В тестування метатегів

Метатеги впливають на ранжування сайту: title – безпосередньо, а description – побічно (через поведінкові чинники користувачів). Це вірне твердження, так як за допомогою метатегов Google формує релевантну видачу (природно, крім них, пошуковик враховує ще сотні факторів).

Якщо ніхто в органічній видачі не клікає на вашу сторінку, Google може порахувати її нерелевантною. На його думку, вона не відноситься до конкретної пошуковій фрази. Значить, майбутнього у цієї сторінки немає: вона поступово буде знижена в рейтингу. До того ж, якщо метаописи непривабливі, ви не зможете довести користувачам, що саме на вашому сайті доступна повна інформація на їх запит.

Показники кліків з пошуку низькі? Це хороший привід для проведення А/В тестування різних варіантів title і description. Почніть з однієї сторінки, щоб визначити ефективні рішення для заповнення метатегів і застосувати їх після для всього сайту. Для аналізу можете використовувати вказаний вище сервіс SEMRush.

Пам’ятайте – правильно оптимізовані метатеги дадуть хороший результат зростання кликабельности. Але якщо контент на сторінці не відповідає запиту або інформація неповна / неякісна – користувачі будуть йти, і пошуковий рейтинг в результаті все одно знизиться. Рішення повинні бути комплексними.

2. Зміна структури сайту і URL-адрес

Багато починаючих комерційних проектів (зокрема, інтернет-магазини) функціонують на базі платформ із застарілою структурою і незручною навігацією по сайту. Наприклад, при фільтрації товарів недостатньо одного кліка на показник, і потрібно додатково опускатися вниз і натискати кнопку. Іноді при замовленні потрібно кожен раз заповнювати одні й ті ж дані, навіть якщо зареєстрований і знаходишся в своєму акаунті. Або для пошуку підкатегорії потрібно просунутися крізь нетрі незручною структури.

Изменение структуры сайта и урл адресов

Що робити? Оптимізувати структуру сайту і максимально спрощувати її. А ще потрібно впровадити короткі URL-адреси, які підтримують основні ключові запити кожної сторінки.

Чистая структура

Чітка структура полегшує навігацію не тільки для користувачів, але і для роботів пошукової системи. Оптимізований URL, що відображається в результатах пошуку, вказує на правильну структуру ресурсу і підтверджує, що на сторінці дійсно є те, що шукає користувач. Ось приклад:

Пример объявления

Єдиним недоліком зазначеного прикладу можна назвати неоптимізованими мета-опис. Ми бачимо, що воно сформоване автоматично і не повною мірою відповідає запиту. У той же час title і URL оптимізовані добре.

Ви вирішили оптимізувати структуру проекту. З чого почати? Виберіть 15-20 сторінок для початку. Коли переконаєтеся в позитивному результаті – внесіть аналогічні зміни в інші релевантні сторінки.

Обов’язково стежте за результатами після кожної зміни. Вам важливо переконатися, що коригування надали позитивний вплив на позиції та показники (кликабельность, конверсію). Змінюючи URL, не забудьте про правильну переадресацію (налаштування 301-редиректу). В іншому випадку Ви ризикуєте втратити вагу старих посилань.

Якщо Ви зіткнулися з ситуацією, коли Вам потрібно змінити всі ваші URL-адреси (наприклад, перейти на нову платформу), для початку теж варто змінити близько 20 сторінок і проаналізувати результати. Одночасна зміна всіх URL-адрес може зашкодити вашому органічному ранжируванню, а це дуже поганий варіант.

Висновок: змінюючи структуру, для початку проведіть невеликий експеримент, дізнайтеся результати, а після вносіть масштабні зміни. Це позбавить Вас від непоправних помилок.

3. Поліпшення призначеного для користувача інтерфейсу

Оптимізація під користувачів – напевно, найважливіший фактор успішного просування в Google. Зараз це – єдиний легальний спосіб наближення до найбільших конкурентів в ніші. Навіть якщо Ви – невеликий гравець на ринку, зміна сайту відповідно до потреб клієнтів допоможе вам підняти свій рейтинг.

Повернемося до початку статті і до нашого скріну з Google Analytics. Як шукати причину погіршення показників конверсії, призначеного для користувача відгуку? Як мінімум, потрібно перевірити цільову сторінку і визначити негативні фактори. Такий підхід потрібно застосовувати для кожної сторінки сайту, по якій простежується падіння позицій і результатів.

Завдання – оптимізувати ці сторінки під користувачів, щоб поліпшити показники юзабіліті і, теоретично, спровокувати зростання рейтингу в пошуковій видачі. Природно, точного шаблону дій щодо поліпшення користувальницького інтерфейсу не існує. Але є звід загальних правил – подивіться, може, деякі з них продемонструють ефективність в рамках Вашого проекту:

  • помістіть відгуки на продукти / послуги на сторінці;
  • створіть релевантний відеоконтент, розмістіть посилання на нього;
  • напишіть текстовий контент, яка пояснювала б суть сторінки, що дає нову і повну інформацію для користувачів;
  • видаліть нерелевантні вміст (зображення і текстові блоки, що не несуть сенсу, спливаючі вікна і все, що заважає користувачеві, відволікає його від завдання).

Як бачите, чітких критеріїв поліпшення користувальницького інтерфейсу немає. Це процес не можна визначити заздалегідь. Єдиний спосіб це дізнатися – проаналізувати поведінку користувачів і припустити, що їм потрібно для задоволення своїх запитів.

Висновок простий: покращуйте сторінки постійно, вимірюйте і відстежуйте показники після кожного коректування, і як тільки знайдете працюючі рішення – внесіть зміни на всьому сайті.

4. Створення нового сайту

Якщо ресурси вашого сайту не дозволяють вносити глобальні зміни, і показники юзабіліті через це сильно страждають – замість невеликих коригувань буде доцільно впровадити цілісний редизайн.

Новий сучасний дизайн і продумана зручна структура допоможуть вам створити довірчі відносини з відвідувачами і, ймовірно, стимулювати їх більш активно взаємодіяти зі сторінками і контентом.

Новый дизайн

Створення нового сайту замість неефективного старого – великий ризик. Найчастіше він призведе до тимчасової втрати показників конверсії. Постійній аудиторії потрібен час, щоб звикнути до нового.

Однак з часом при правильній конверсійної стратегії і якісному дизайні призначені для користувача показники виростуть – а це може привести до зростання сайту в органічному пошуку та успіху Вашого бізнесу.

Однак варто пам’ятати, що новий дизайн – це не панацея. Одночасно потрібно піклуватися про аналіз конкурентів і попит, поліпшення асортименту і якості, інших бізнес-факторах. Тільки при таких умовах редизайн спрацює на 100%.

5. Отримання якісних зворотних посилань

Слідом за періодом масової закупівлі спамних посилань прийшов період відносного затишшя. Боячись санкцій від Google за покупні посилання, деякі власники сайтів вирішують взагалі не займатися нарощуванням посилальної маси: як то кажуть «від гріха подалі». Але насправді, щоб потрапити під санкції, потрібно дуже постаратися. Наприклад, придбати за 2-3 долари на сумнівній біржі кілька сотень автоматично сформованих лінків з сміттєвих сайтів.

Так що відкиньте забобони: довідкова маса вкрай важлива для просування під Google, і нарощувати її все ще треба. Якщо все зробите правильно – пошукова система швидше нагородить вас, ніж покарає. Кілька порад щодо збільшення кількості природних посилань з авторитетних тематичних джерел.

  1. Створюйте якісний, експертний, цікавий, актуальний контент.
  2. Оновлюйте сторінки із застарілою інформацією.
  3. Встановіть кнопки соціальної активності на кожній сторінці.
  4. Станьте експертом на тематичному форумі, блозі, електронному ЗМІ.
  5. Коментуйте публікації колег, цікавтеся і задавайте питання.
  6. Публікуйте контент на партнерських тематичних проектах і в ЗМІ.

Правильная ссылочная масса

Ризики в SEO, яких краще уникати

Ми розглянули 5 ситуацій, в яких ризик змін на сайті виправданий майбутнім зростанням ефективності. Але не завжди прогнози настільки райдужні. Є ризики, яких варто остерігатися, як чуми в середньовіччі.

Деякі ситуації, про які піде мова нижче, досить дивні. Але все ж міфи з приводу ефективності цих способів активно мусуються в навколопрофесійному середовищі, і розвінчати їх потрібно.

1. Заборонені зворотні посилання нейтрального змісту

Нейтральні зворотні посилання – це ті, що не працюють на підвищення рейтингу Вашого сайту, але і не приносять відвертої шкоди. Вони ведуть з нетематичних майданчиків, проектів з низьким рейтингом. Після низки оновлень алгоритму Пінгвін, Google навчився розуміти, що власник сайту не завжди контролює якість зворотних посилань. Отже, пошукова система в більшості випадків не карає за погану кількість посилань, а ігнорує її.

У чому тоді ризик? Немає ніякої гарантії, що підхід до ранжирування знову не зміниться. Тоді всі нейтральні посилання будуть записані на рахунок негативних факторів просування, і Ваш проект втратить позиції.

Порада проста: контролюйте або змінюйте кількість посилань.

2. Не можна видаляти сторінки

Навіщо деякі власники сайтів видаляють сторінки з контентом? Адже слідом за цим проект втратить позиції за ключовими словами. Це частково виправдано тільки для категорій продуктів, які Ви вже ніколи не будете продавати. Але якщо сторінка втратила актуальність лише на час – не ризикуйте позиціями, збережіть її.

Навіть якщо мова йде про сторінку / сторінки з продуктами, які Ви вже не плануєте продавати – і в цьому випадку краще нічого не видаляти. Боріться за кожного відвідувача: зробіть заглушку в стилістиці «Цей продукт більше не доступний, але ось цікаві пропозиції, які можуть Вас зацікавити».

Таким чином, Ви не видаляєте URL, не втрачаєте контент і пропонуєте користувачеві альтернативу. Схожу методику використовує український онлайн-гіпермаркет Rozetka.ua, залишаючи активними сторінки з товарами, які зняті з виробництва.

Нельзя удалять страницы

Якщо ж Ви поєднуєте сторінки, переконайтеся, що для старого URL налаштований 301-редирект на новий URL-адресу. Переконайтеся, що нова сторінка може охоплювати весь діапазон ключових фраз, за якими ранжувалась стара.

3. Заборонені різкі глобальні зміни

Ця думка ковзала майже в кожному пункті статті: не можна різко міняти сайт, попередньо не впевнившись в ефективності таких коригувань. Інакше є ризик втратити всі позиції і напрацювання. Досягти їх заново в умовах жорсткої конкуренції зараз вкрай складно і не завжди реально.

Тому для початку проведіть невеликі тексти на одній або декількох сторінках, проаналізуйте результати, і тільки потім вирішуйте йти на глобальні зміни. Ризик є і в цьому випадку – але не настільки серйозний.

Висновки

Пам’ятайте, що головний ризик в SEO – НЕ РОБИТИ НІЧОГО зі своїм сайтом. Так, зараз Ваш проект може бути успішним і впевнено зростаючим. Але якщо вчасно не врахувати тенденції, не внести корисні зміни – всі напрацювання будуть поступово втрачені. Майже щодня Google оптимізує чинники формування пошукової видачі. Кожен день Ваші конкуренти покращують свої сайти. У цих умовах Вам завжди потрібно шукати нові підходи для зростання показників.

Не бійтеся покращувати метатеги, оптимізувати URL-структуру, робити інтерфейс ще зручнішим для користувачів. Якщо сайт безнадійно застарів – знайдіть в собі сміливість повністю змінити його. Головне – кожне рішення приймайте виважено, обов’язково проводити звичайні і А/В тестування.

Ну і не забувайте про фактори ризику, яких краще взагалі уникати. Чи не об’єднуйте і не переносите сторінки без настройки редиректу, не видаляйте корисний контент, позбавляйтеся від сміттєвих і нейтральних зворотних посилань. Просування проекту – робота, яку потрібно проводити постійно, нічого не пускаючи на самоплив. Але результат того вартий.

Схожі повідомлення