Сьогодні колаборації стали одним з ключових інструментів просування брендів в Україні. Завдяки об’єднанню зусиль і ресурсів бренди вирішують одразу кілька завдань: створення інфоприводу, популяризація продукту, залучення нової аудиторії та підвищення лояльності. Також це чудова можливість вийти за межі стандартів своєї сфери. Хоч ми на телеканалі ТЕТ намагаємося це робити щоразу, я впевнена, що найцікавіші та найефективніші комунікації будуються на перетині. Коли вдається не тільки розповісти про свій продукт якнайкраще, а й дати аудиторії можливість відчути нові емоції, отримати новий досвід або стати корисними для неї.
Колаборації також суттєво заощаджують маркетинговий бюджет. Українським брендам потрібно бути винахідливими та оригінальними, щоб в умовах війни та високої конкуренції залишатися помітними й зберігати лояльність аудиторії. Завдяки об’єднанню зусиль з партнерами ми отримуємо доступ до аудиторії партнерської компанії без додаткових витрат. Фінансування колаборації зазвичай спільне, а найцінніше — це об’єднання маркетингових команд. Кожна команда, знаючи свій продукт і сферу, вкладає зусилля в розробку, реалізацію та просування спільного проєкту. Коли партнери об’єднують свої сильні сторони — чи то креативність, чи експертизу, чи впізнаваність бренду — результат перевершує індивідуальні маркетингові кампанії.
Хоча колаборації між брендами можуть бути дуже ефективними, варто зазначити, що вони не є універсальним рішенням. У цього привабливого інструмента є «темна сторона» — ризики. Варто бути готовими до них, особливо якщо це перший досвід.
- Репутаційні ризики. Якщо ваш партнер по колаборації зазнає критики або потрапляє в репутаційний скандал, це зачепить і вас. Тому перед співпрацею важливо ретельно аналізувати репутацію потенційного партнера. Особливо це стосується роботи з фізичними особами: блогерами чи артистами. Їхній ризик непередбачуваності набагато вищий. Усі ми знаємо такі кейси, вони стаються доволі часто.
- Розмивання бренду. Тут йдеться про правильний вибір партнера, адже невідповідність цінностей компаній може призвести до втрати довіри обох аудиторій і принести невдалі згадки у медіа.
- Невідповідність очікуванням. У компаній-партнерів має бути спільне бачення та прозора, налагоджена комунікація, а також чітке розподілення обов’язків. Невизначеність може стати причиною конфліктів і невдач.
Тож перед тим як об’єднуватися, варто собі нагадати, що успішна колаборація вимагає ретельного аналізу, планування та розуміння взаємних переваг і ризиків.
Колаборації — це стратегічний інструмент, який зумовлює нові підходи до планування кампаній і ведення бізнесу. Звісно, деякі з них розв’язують точкові питання для короткострокових вигод, але є компанії, які завдяки колабораціям виходять на нові, раніше закриті для них ринки. На думку приходить давній кейс Starbucks та Spotify. Колаборація дозволила Spotify інтегруватися в мережу кав’ярень Starbucks, залучаючи аудиторію клієнтів до своєї платформи. Разом з тим Starbucks через Spotify слідував своїй маркетинговій стратегії «Поліпшення досвіду гостей» через музику. Або, наприклад, колаборація між Miu Miu та New Balance є цікавим прикладом того, як два бренди з різних сегментів об’єднують свої сильні сторони для створення інноваційного продукту та проникнення на нові сегменти ринку, кожен для себе. Різниця між цими двома колабораціями — майже 10 років, тож це вже точно не просто тренд, а глибша тенденція.
Колаборація серіалу «Встигнути до 30» та закладу Milk Bar
На ТЕТ ми постійно експериментуємо в промо та комунікаціях. Наш комедійний серіал «Встигнути до 30» став справжнім хітом телеканалу. Окрім високих рейтингів в ефірі, перший сезон через рік після телевізійної прем’єри з’явився на Netflix, де здобув популярність, а серії другого сезону виходять на стрімінговій платформі відразу після ефіру на ТЕТ. Зважаючи на те, як сильно глядачі чекали на прем’єру, ми прагнули подарувати емоції, а також креативно розповісти про серіал новій аудиторії.
Герої серіалу — це справжні скарби: об’ємні, гарно продумані, кожен із них — індивідуальний та неповторний. Нашій команді хотілося якось їх втілити. Ми розглядали ідеї, пов’язані з ювелірними виробами та керамічними фігурками, але цього не вистачало, щоб люди змогли відчути їх. Так виникла ідея, що ми хочемо скуштувати героїв (ред. — сміється). Але зазвичай після ідеї починається найскладніше: презентація концепції, організація співпраці та налаштування спільної роботи.
Ми не вагалися у виборі партнера, адже самі захоплюємося Milk Bar. Їхня команда відразу підтримала нашу ідею у створенні десертів на честь головних героїв серіалу. Ми домовилися про розподіл обов’язків: розробку смаколиків взяли на себе кондитери Milk Bar відповідно до характеристик героїв. Матеріали, які інформували про лінійку десертів та серіал у закладах, розробляла маркетинг-команда Milk Bar. На стороні нашої команди було виготовлення контенту для соціальних мереж, комунікація з акторами та медіапідтримка. Компанія проходила в кілька етапів:
- Тизери. Ми випустили короткий ролик, у якому на фоні дверей Milk Bar з’явилася хлопавка серіалу «Встигнути до 30. Другий сезон», а також відео з передбаченнями для акторів. У передбаченнях було сказано, що на їхню честь створять десерти.
- Огляди. В Instagram публікувалися відео, де кожен з акторів презентував десерт, присвячений його герою.
- Дегустації. Milk Bar надіслав акторам лінійку десертів, і вони поділилися своїми враженнями у соціальних мережах.
Самі десерти були доступні у закладах протягом місяця. У результаті ми отримали високе охоплення на спільних дописах, кожна з публікацій набирала близько 100 000 — це вище за середнє охоплення дописів каналу. Також значна частина аудиторії не була підписана на сторінку телеканалу ТЕТ. Це дозволило нам проконтактувати з новими людьми.
Залучення сторінок акторів з мільйонною аудиторією забезпечило додаткові контакти з брендом як для Milk Bar, так і для нас, адже всі ролики вони репостили до себе. Також важливим є те, що ідея отримала позитивні відгуки у слідкувачів та покращило лояльність. Аудиторія в соціальних мережах ділилася своїми враженнями та зазначала, що це цікавий і креативний підхід. Та, крім цього, бачили, що колеги по ринку, надихнулися і також реалізували схожі колаборації 🙂
Колаборація реаліті-шоу «Найкраща оселя» та мультимаркету «Аврора»
У межах промо нового реаліті-шоу «Найкраща оселя» ТЕТ об’єднався з найбільшою торгівельною мережею мультимаркетів «Аврора». Рубрика «Товари, які додадуть затишку вашій оселі» виглядала як підбірка корисних і практичних товарів з «Аврори», які допоможуть зробити оселі українців кращими. Товари для відео обирали порадники реаліті-шоу «Найкраща оселя» та провідні експерти у сфері будівництва й дизайну інтер’єрів — Олександр Кєвшин та Євгенія Дубровська.
У нашому випадку з «Авророю» колаборація була продуктовою. З одного боку, ми інформували лояльну аудиторію мультимаркету про нове шоу на телеканалі ТЕТ, а з іншого — інтегрували в рубрику товари, про які порадники шоу розповідали з експертною рекомендацією. На рівні ідеї ми подбали про те, щоб контент можна було використовувати в соціальних мережах обох брендів.
Товари, що потрапили до спільної рубрики, маркувалися на сканері цін «Аврорчик» позначкою «Рекомендовано “Найкращою оселею”», щоб покупці могли легко їх впізнати. А інформація про шоу лунала в мережі мультимаркету.
Чому я вважаю це хорошим прикладом взаємодії двох брендів:
- Цільова аудиторія шоу — це потенційні покупці «Аврори».
- Нам вдалося і продемонструвати товари, і підкреслити експертність порадників шоу, адже саме вони визначають переможця проєкту.
- Контент використовувався в соціальних мережах обох брендів. Частина публікацій в Instagram була спільною.
- Відео у межах рубрики набирали високі охоплення та дозволили проконтактувати з новою аудиторією.
Колаборація шоу «Я люблю Україну» та платформи Megogo
Після трансляції першого сезону шоу «Я люблю Україну» ми побачили, що воно дуже відгукується серед українців. Також, згідно з дослідженнями, ми зафіксували високий запит на пізнання себе, своєї культури та бажання дізнаватися щось нове про країну. Наша команда отримувала відгуки з різних міст: друзі та родини ділилися, що в школах грають у «Я люблю Україну» на свята. Це свідчило про бажання людей бути залученими у нашу телевікторину. Такий інтерес наштовхнув нас на думку про створення інтерактивної версії, яку ми реалізували разом із командою Megogo.
Інтерактивна версія дозволяє глядачам брати участь у вікторині в реальному часі в ході трансляції. Учасники відповідають на запитання, які озвучує ведуча, перевіряють свої знання та змагаються з іншими. Вибір правильних відповідей додають грі додаткового азарту. Ця колаборація спрямована на розширення взаємодії з аудиторією та зміцнення зв’язку глядачів із проєктом.
Наразі на ТЕТ транслюється вже 4-й сезон шоу, і ми продовжуємо співпрацю з Megogo. Конкретними цифрами поділитися не можу, але колеги з платформи зазначають, що результати інтерактиву вражають.
Підсумовуючи, скажу, що ТОП-3 компоненти успішної колаборації — це:
- Спільні цінності.
- Потужна ідея, вона має бути цікавою та відповідати запиту цільової аудиторії.
- Прозора та чітка комунікація.
На мою думку, спираючись на ці три стовпи, можна реалізувати ефективну та цікаву колаборацію.