Злочинна діяльність, як і її суб’єкти, «перекочувала» до мережі Інтернет. Вуличні злодії, “домушники” та шахраї перетворилися на зломщиків приватних акаунтів і інших сховищ інформації – хакерів.
Що злочинці забули в Інтернеті?
Сучасна людина користується даними й зберігає інформацію зручними їй способами. Аудіо, відео, зображення різних форматів, тексти не захищені від вторгнення, зміни ззовні, умисного пошкодження або видалення.
У той же час, перевагою цифрової ери в повсякденному житті є спрощення паперових волокит. Кожна контора або компанія тепер надає сайт клієнту, реєстрація на якому виключає нескінченні черги. Будь-які фінансові розрахунки і операції успішно здійснюються в особистому кабінеті користувача.
Більшість людей віддає роки на відтворююче, полегшуючи життя людству, але як говорив Махатма Ганді: «у питаннях совісті закон більшості не діє». З часів повсякденного використання Інтернет мережі злочинний світ не зник, а лише змінив свою форму. Тюремні ув’язнені —часті аферисти— розробили схему виманювання грошей у чесних громадян. Мається на увазі незаконне придбання та використання телефонів в місцях «не дуже віддалених».
Сумним прикладом, але повчальним уроком стала недавня історія, що трапилася з моєю сестрою, але завершилася без неприємних наслідків. Їй подзвонили з невідомого номера та представилися ім’ям нашого тата. Голос по телефону поспіхом виклав історію, в якій «нашого тата» затримали правоохоронні органи й відвезли до відділення через нібито несплачені штрафи. Чоловік наполягав поповнити карту «слідчого», номер якої він відправив після розмови, на суму 250 доларів. На щастя, моя сестра одразу ж зателефонувала мені. Я переконалася, що наш тато спить в сусідній кімнаті. Більше з цього номеру нам не дзвонили.
Але цей вид злочинів не поширений серед більш досвідчених шахраїв. Ті створюють «ліві» акаунти та витрачають дійсно багато часу на злам інформаційних баз.
Про це важливо знати: найпоширеніші кіберзлочини
За інформацією Safety Detectives, в 2015 році вірусні атаки завдали компаніям сумарний збиток в розмірі $ 500 млрд, але до 2021 року очікується, що ця цифра досягне й $6 трлн.
Фішинг
Одним з найпоширеніших прийомів, якому найважче запобігти, є фішинг. Етимологічно аналізуючи цей термін, впізнаємо англійське слово “fish”: шахраї намагаються спіймати вас «на гачок», як рибку. Посилають вам на пошту лист, яке виглядає цілком упізнано, що не підозріло, бо персоналізоване, замасковане під повідомлення від колеги або як реклама існуючого магазина. Створюючи фішинг-листи, зламується ваша онлайн поштова скринька і аналізуються вподобання, розсилки, на які ви підписалися. Тим самим повністю виключаються початкові підозри у людини, що отримала цей лист. Після відкриття фітинг-повідомлення на ваш пристрій чіпляється вірус, що порушує його справність і сприяє передачі, зміни особистих даних без вашого відома.
За останніми підрахунками організації ProofPoint, 90% людей, що брали участь в опитуванні, стикалися з фішинговими атаками в 2019 році. Якщо говорити про 2020 рік, 86% респондентів відчули на собі, що таке фішинг.
Шпигунство в мережі
Шпигунство в мережі здійснюється як за приватною особою, так і за діяльністю великої організації. Мета будь-якої шахрайської авантюри прозора—зіпсувати вам життя. Ми зрідка спостерігаємо у знайомих заклеєні стікерами веб-камери, замотані скотчем динаміки, «знешкоджену» гарнітуру або решта техніки. Інтернет- шпигуни отримують доступ до ваших пристроїв, підглядають, спостерігають за вашим приватним життям, прослуховують розмови, переглядають та зберігають собі листування з ваших чатів, замітки та інше. Стеження за вами має особистий характер. Будь-який користувач мережі зараз може у вільному доступі знайти так звані «зливи». «Зливається» вся інформація, якою можуть вас шантажувати. Найчастіше це фото і відео сексуального характеру. «Зливи» нав’язують почуття сорому за своє тіло, створили образ його «зіпсованого». Я можу говорити про долі багатьох дівчат, моїх знайомих, чиї «зливи» були здійснені їх близькими людьми. Це тягне за собою неможливість у вузьких колах продовжувати або кар’єру, або людські взаємини.
Програма-вимагач
Програма-вимагач – ще один вид вірусу для вашого ПК. Вимагає меншого вивчення переваг, ніж фішинг. Працює, як раптова реклама або спливаюче вікно, яке закриває та заважає перегляду контенту на сайті. Потрібно внести дані банківської картки, іншу особисту інформацію, оплатити наданий рахунок в обмін на зникнення вікна, подальшого перебування на сайті. Як будь-які зломщики можуть «хакнуть» сайт і поставити в ньому це «вікно» зі своїми умовами, так і сам сайт може бути шкідливим.
Щоб уникнути цих проблем, користуйтеся тільки ліцензійними ПО, встановлюйте VPN, не завантажуйте з сумнівних сайтів контент, купуйте перевірені антивірусні програми.
Фінансові кіберзлодії
Фінансові кіберзлодії підміняють розрахункові номери і форми, замінюючи при покупці на сайті місце для реквізитів покупця на власне. Користувач, за задумом, не має помітити підміни відразу і переводить гроші на «лівий» рахунок, думаючи, що оплатив товар в магазині.
Фінансовим кібершахрайством займаються хакери з іншої країни, ніж офіційне представництво сайту і сам покупець. Це практично виключає залучення їх до кримінальної відповідальності.
Фірми-посередники розкручуються за рахунок швидкої реклами, забезпечуючи собі одне з перших місць при пошуку розрахункових рахунків користувачем для власних потреб. До цих пір існують великі посередницькі фірми, які «допомагають» оплатити комунальні послуги, відправлення товарів з різні країн, забезпечити повернення сум на рахунки, відкрити фінансові суперечки та інше.
Ставати черговим клієнтом-жертвою цих фірм не варто, хоч так вабить «безкоштовний сир» у вигляді нульової комісії. Користуйтеся офіційними банками, державними установами, де ваш розрахунковий рахунок захищений державою.
Все ще кіберзлочинність належним чином не висвітлюється в криміналістиці масово, що демонструє правовий нігілізм інтернет-злочинців, які відчувають себе безкарно. Вірним рішенням є освітні програми з грамотності в Інтернеті.