Не так давно в ЗМІ пройшла новина про те, що керівники The Next Web “найняли” на роботу чатбот, який тепер пише якісні статті про спорт. Подібні новини стають точкою відліку для дискусій, чи можуть роботи замінити людей на робочих місцях. Час покаже. А ми, тим часом, дамо рекомендації, як поводитися з просунутими технологіями, щоб уникнути витоку інформації і отримати максимальну користь.
У мережах інформаційної матриці
У сучасному світі людина не відчуває себе в безпеці. Технології впевнено заволодівають нашою увагою. Людина не може не розмірковувати про те, що в майбутньому все більше робочих завдань зможуть виконувати роботи. Ми живемо в суспільстві, де кожен говорить про цінності особистості, але усвідомлює власну нікчемність перед лицем обставин.
Розпізнавання облич – один із способів, що застосовуються в мультифакторній аутентифікації в якості ефективного інструменту кібербезпеки. Але в новинах раз у раз проходить інформація про те, що це не так безпечно.
Погляньте на наступний факт.
Прилади, що забезпечують розпізнавання осіб, встановлюються в місцях великого скупчення людей, наприклад, в аеропортах. Охоплення аудиторії величезне. Ці інструменти не тільки фіксують наші персональні дані і IP-адреси, а й створюють наші цифрові портрети. Припустимо, керівництво аеропорту не забезпечило необхідний кіберзахист, і система розпізнавання осіб зламана. В руках злочинців виявляється інформація, з якої можна робити все, що завгодно. Знайти ворога, знищити конкурента, перешкодити виконати завдання. Звучить, наче в комп’ютерній грі?
Такі агентства, як NSA і ФСБ, протягом останніх років впроваджують метадані в усі телефонні дзвінки та електронні повідомлення, щоб краще аналізувати поведінку користувачів.
Великі дані поспішають на допомогу?
Модна нині система facial recognition застосовується зараз і в HR-менеджменті. Технічно підкований менеджер зможе присвячувати більше часу креативним завданням, порівнюючи кандидатів не в процесі тривалого пошуку в ділових і розважальних соцмережах. Потрібно лише запустити програми аналізу, що працюють зі штучним інтелектом і великими даними, і менеджер отримає всю інформацію про кандидата за кілька секунд.
З іншого боку, це відноситься не тільки до підбору співробітників, але і до моніторингу їх діяльності у вільний від роботи час. У зв’язку з цим персонал нерідко називає такий контроль активності втручанням в особистий простір і заперечує проти використання технології розпізнавання осіб.
Розслідуючи випадки порушення особистих кордонів на робочих місцях, експерти ExpressVPN оголосили про створення Цифрової лабораторії і запрошують до співпраці всіх експертів в області кібербезпеки, які не можуть залишитися байдужими до тих загроз, які несуть технології, поряд з колосальними перевагами. Ініціативу експертів очолив Шон О’Брайен, глава Лабораторії приватної інформації в Єльському університеті і засновник програми з кібербезпеки для бізнес-лідерів в Оксфордському університеті.
Експерти поставили за мету надати співробітникам, які стикаються з тим, що їх роботу або іншу діяльність в Інтернеті відстежують, безкоштовні інструменти для аналізу поточної ситуації. Такий крок став відповіддю на петицію сорока американських громадських організацій, які направили лист в уряд, з проханням припинити заносити їх персональні дані в спеціальну базу.
Згадаймо знамениту фразу з антиутопії Оруелла “1984”: “Великий Брат стежить за вами”. У романі уряд застосовував просунуті технології для того, щоб отримувати інформацію про кожного члена суспільства, і регулювати його повсякденне життя. Контроль і стеження притаманні тоталітарному суспільству. А сучасні громадські організації стурбовані тим, що система розпізнавання осіб впроваджується в публічні місця, хоч і з метою забезпечити безпеку. Наприклад, до 2021 року планується встановити систему розпізнавання осіб в 80% американських аеропортів.
Чому це викликає занепокоєння? Про це ми запитали віце-президенту ExpressVPN Гарольду Лі:
“Заради зручності авіалінії і уряд збирають велику кількість біометричної інформації про мандрівників. Надаючи біометричні дані системі, яка має низький рівень точності розпізнавання і недостатнє законодавче підґрунтя, ми добровільно погоджуємося на втручання в особистий простір. Також можливо, що цими даними можуть скористатися хакери, і найнебезпечніше в тому, що не існує опції “поміняти паспорт”, коли мова йде про розпізнавання осіб і відбитки пальців. Як тільки ваші біометричні дані крадуть, неможливо усунути наслідки завданих збитків”.
До питання про кібербезпеку
Користуючись модними програмами і захоплюючись темою штучного інтелекту, не можна забувати про кібербезпеку.
Потрібно пам’ятати, що, завантажуючи додаток на смартфон, ми надаємо йому всю інформацію про себе і компанію, в якій працюємо. Тому не зайвим буде впроваджувати засоби захисту при роботі онлайн.
Використовуйте лише ліцензійні програмні забезпечення, а додатки на телефон завантажуйте лише з офіційних ресурсів.
Проводьте регулярні тренінги для співробітників з кібербезпеки, розповідайте про те, як уникати шахрайств, чому не можна переходити за посиланнями, які відправляють аноніми і незнайомці на корпоративний емейл – це може привести до злому системи.
Пояснюйте представникам фінансового відділу, що не можна проводити транзакції в онлайн-банкінгу, підключившись до суспільного Wi-Fi з’єднання. Публічні мережі уразливі для атак хакерів, і є ризик втратити корпоративні гроші.
Щоб забезпечити конфіденційність інформації та не допустити витоку даних до конкурентів, можна скачати VPN на роутер і таким чином зашифрувати своє з’єднання.
Необхідно використовувати надійні паролі: кожен шифр – тільки для одного аккаунта. Зберігати паролі і відслідковувати, чи немає підозрілої активності в корпоративних акаунтах можна в таких віртуальних просторах, як, наприклад, LastPass.