У 2020 році ринок нерухомості в Україні не тільки завмер, а й продовжив відкочуватися назад, до обсягів минулого і позаминулого років. Чому так? Очевидне питання, на яке є не менш очевидні відповіді:
- вибори;
- війна на сході;
- коливання курсу гривні;
- світова криза, викликаний пандемією коронавируса.
В таких умовах всім важко, і забудовники не виняток. Грошей немає – немає і продажів. На ринку житла спостерігається істотне падіння угод. Виживає і лідирує той, хто відчуває тенденції і пристосовується.
Ключові гравці не чекають з «моря погоди», тобто відновлення економіки і разом з цим пожвавлення ринку будівництва. Вони намагаються залучити покупця розстрочками, особливими умовами і маркетингом. Подають покупку житла як вигідне вкладення, інвестицію, захист коштів від кризи. Успішні девелопери в 2020 змогли вловити тенденції і встояти в нелегкі часи. Одна з них – будівництво недорогого житла, одно- і двокімнатних квартир (таке житло купують частіше). Ще один тренд – будівництво бізнес-центрів.
Як ми визначали рейтинг забудовників України
- Для визначення ТОП девелоперів ми враховували дані компетентних незалежних органів: Мінфін України, інтернет-ресурс BILD.UA, журнал «НВ БІЗНЕС» та думка власних експертів.
- У цьому рейтингу ми аналізуємо потенціал забудовників за цілою низкою характеристик:
- Ділова історія забудовника, його реальні потужності, матеріально-технічна база, управлінські показники – на чолі кута.
- Реальні темпи розвитку і заявлені плани.
- Брали до уваги при ранжуванні тільки законне, легалізоване будівництво.
- Обов’язковим вважали завершення робіт, а також отримання компанією сертифіката Державної архітектурно-будівельної інспекції. Фірми, які не мають цього важливого документа, не розглядали.
- Не враховували девелоперів, які не здадуть протягом року будинків в експлуатацію, не залежно від масштабів поточного будівництва.
- Брали до уваги застосування прогресивних рішень з боку архітекторів і використання поліпшених будівельних технологій.
- Інформацію про цільове призначення земельних ділянок, на яких зводяться будівлі.
- Вартість квадратного метра у конкретного девелопера.
З огляду на всі за і проти, ми відібрали для ранжування найпотужніших і успішних гравців в сфері будівельного бізнесу України, в кінці статті підведемо підсумки:
- Інтеграл-Буд;
- Київміськбуд;
- Трест Житлобуд-1;
- Stolitsa Group;
- New Sigma Development;
- К.А.Н. Девелопмент.
Розглянемо і коротко проаналізуємо роботу кожної з цих організацій
Компанія Інтергал-Буд увірвалася в число лідерів будівельного бізнесу, обігнавши більш маститих і досвідчених конкурентів порівняно недавно, а саме в другому півріччі 2018 р. Уже в 2019 році компанія успішно завершила роботу над 2277 квартирами загальною площею близько 131 тисяч квадратних метрів, що склало приблизно 16% від усього житла, зданого в експлуатацію усіма учасниками рейтингу. У 2020 році фірмі вдалося не знизити темпи і продовжити набирати обертів. Це говорить багато про що.
Щоб дати більше уявлення про компанію Інтергал-Буд, розповімо про деякі об’єкти, що зводяться нею. Це всім відомі «Теремки». У зведенні житлового комплексу була втілена концепція «місто в місті». Квартири від 21 до 65 метрів квадратних – найбільш затребувані у покупців. Ціна метра від 17850 гривень. Закрита безпечна територія, утеплені будинки, автономне опалення в квартирах, панорамні вікна, все це дозволило жителям новобудови отримати комфортне житло, а компанії-забудовнику успішно і з прибутком реалізувати свій бізнес-проект.
Ще один об’єкт фірми-забудовника – житловий багатофункціональний комплекс «INTERGAL CITY». Він розташований в центрі Печерського району столиці і має всі переваги преміум класу. Крім зручності, це ще і статус, і вигідне вкладення коштів.
Київміськбуд виник в 1994 році на базі найбільших і найстаріших забудовників України. Зараз до складу холдингу входить 40 підприємств. За часів Радянського Союзу Київміськбуд працював за рахунок держзамовлень і мав переваги перед іншими будівельними компаніями. Серед об’єктів, зведених компанією, готель «Київ», «Либідь», «Славутич», «Хрещатик». Меморіальний комплекс Великої вітчизняної війни, Південний залізничний вокзал і багато іншого.
Зараз в фірмі не все добре з-за боротьби за компанію між акціонерами. Київміськбуд є учасником державної програми по доступному житлу і довгострокового іпотечного кредитування. Крім Києва, компанія освоює будівництво в передмістях і інших містах України.
Компанія демонструє не дуже високі показники зростання, але зараз будує 19 житлових комплексів, це більше ніж у інших учасників рейтингу. Крім того, планує завершити об’єкти, розпочаті Укрбуд. Експерти вважають, що фінансове становище Київміськбуду складне, в зв’язку з переоцінкою своїх можливостей, нестачею обігових коштів і падінням продажів, але шанси і масштаби великі.
«Трест Житлобуд-1» розбавляє список столичних забудовників. ВАТ «Трест Житлобуд -1» вже майже 70 років на ринку будівництва нерухомості та є одним з лідерів галузі. Це підтверджує той факт, що 50% новобудов Харкова і області зведено цією компанією. Крім житла на рахунку тресту унікальні будівлі: Харківський академічний театр опери і балету ім. Лисенко, палац спорту «Ювілейний», фонтан «Дзеркальний струмінь», а також дев’ятнадцять храмів.
Фірма втілила в життя 79 житлових комплексів. Серед них ЖК «Казка», «Шекспір», «Гідропарк», «Будинок на Сумській», «Сокольники», «Мироносицька», «Чумацький шлях».
Заслуга тресту в тому, що місто Харків змінився на краще, виглядає сучасно і зручний для життя.
Забудовник Stolitsa Group створив 114129 квадратних метрів житла, це 41851 квартир. Результат дуже хороший. Компанією зведено ЖК: «Варшавський плюс», «Варшавський мікрорайон», «Квартет», «Липинка», «Дизайн парк», «Seven», «Галактика», «Хоффман хауз», клубні будинки «На Соловцова» «Деснянський DeLuxe» , «HillSide» і багато інших.
Це житло класів: еліт, комфорт, бізнес і економ, розташоване в різних районах Києва. Девелопер Stolitsa Group є членом європейської бізнес-асоціації та впроваджує в нашій країні європейські стандарти будівництва. Фірма пропонує сучасне і якісне житло. Завдяки вивіреним архітектурним рішенням і хорошому стилю, Столиця груп впізнавана в Києві. Компанія має хороші відгуки і репутацію на вітчизняному ринку житла.
New Sigma Development – це компанія, що побудувала 97561,28 м2 житла, що становить 989 квартир. Якість ЖК «Новопечерський квартал № 5» говорить про те, що фірмі є чим підтвердити статус надійного забудовника, а ЖК «Нова Буча» знаходиться в процесі будівництва.
К.А.Н. Девелопмент на будівельному ринку України майже 20 років і може похвалитись, що ні затримав введення в експлуатацію жодного об’єкта! Це зараз важливо для покупців, тому що підтверджує надійність вкладень. «Respublika ЖК», «Паркове місто», ЖК бізнес-класу «Тетріс хол», ЖК «Централ парк» – це новобудови компанії за останній рік.
Живий квартал «Файна Таун» і ЖК «Unit. Home »здано в експлуатацію в минулому році і мають хороші відгуки мешканців, які купили там квартири. Фірма побудувала 71109 м2 житла, що склало 1108 квартир.
Результати і підсумки ТОПу забудовників України 2020
Таким чином, зваживши всі за і проти, ми склали ТОП – рейтинг девелоперів
- Компанія Інтеграл-Буд;
- Stolitsa Group;
- ВАТ Трест Жілстрой- 1;
- К.А.Н. Девелопмент;
- Київміськбуд;
- New Sigma Development.
В кінці статті потрібно сказати, що у забудовників зараз вимальовуються непогані перспективи. Майже половина житлового фонду столиці (та інших великих міст України) застаріла, необхідна інвентаризація, для визначення доцільності реконструкції. Замість старих будинків будуть зводиться нові. Тому, якщо економіка країни не просяде, девелоперам буде чим зайнятися. Зараз важливо пережити поточну кризу і зберегти можливість для подальшого зростання, який за ним, без сумніву, буде.
Всім щастя і процвітання – забудовникам, містам і жителям.