Як і у супергероїв, у відомих брендів майже завжди є відмінна історія походження. Бренди, які знають себе і свої історії справили великий вплив на ринок і своїх споживачів.
Вивчення походження відомих брендів – відмінний спосіб отримати хороший досвід для розробки власного.
Uber: подорож
Снігової грудневої ночі в Парижі в 2008 році Тревіс Каланік і Гаррет Кемп стояли тремтячи, поки чекали таксі. Ніхто не приїхав. Відповідно, компанія «народилася» прямо тоді з напівсерйозного жарту замовити приватний лімузин через додаток. Після тієї ночі Кемп і Каланік розійшлися, але ідея прижилася у них обох. Незабаром після цього народився UberCab.
У березні наступного року два співзасновника розробили додаток і приступили до його тестування в Нью-Йорку в 2010 році, використовуючи всього три машини. Повернувшись в Париж в грудні 2012 року, вони запустили Uber – рівно через три роки після того, як там вперше було задумано додаток.
З тих пір компанія росла в геометричній прогресії, вносивши революцію в сенс подорожей. Вся платформа Uber – від додатку до тону голосу і дизайну – являє собою майстер-клас з брендінгу.
Спочатку Uber був додатком для бронювання елітних поїздок. Сьогодні компанія більше не обслуговує групу багатих людей, а стала транспортною мережею в 400 містах 65 країн. У цьому контексті змінився і дизайн логотипу, щоб відобразити розвинену і сформовану бізнес-модель.
У 2018 році Uber провів ребрендінг. Редизайн Uber включає в себе індивідуальний шрифт, ексклюзивні ілюстрації для рекламних матеріалів. Студія дизайну Wolff-Olins у співпраці з внутрішньої командою дизайнерів Uber створила бренд, який легко адаптувався б до більш ніж 660 міст світу, в яких працює Uber.
Створюючи свій новий бренд, Uber переслідував дві ключові цілі: простота і глобальне використання. В результаті виходить чистий, свіжий бренд, який добре транслюється на будь-якому носії або мові.
Урок: творчо подумайте про те, як ви розповідаєте свою історію в кожному елементі вашого бренду, як в Інтернеті, так і на відкритих носіях. Подумайте, як перетворити існуючі елементи бренду в предмети, що добре запам’ятовуються, які передають, хто ви і чим займаєтеся. Які ще можливості у вас є, щоб поліпшити враження клієнтів від вашого бренду?
Red Bull: місцевий герой
Red Bull, повсюдно поширений серед любителів адреналіну, далекобійників і спортсменів, десятиліттями домінував на світовому ринку енергетичних напоїв. Агресивний і творчий підхід компанії до спонсорства зробили ім’я Red Bull відомим у всьому світі. Компанія спонсор Формули 1, скелі дайвінгу, нічних клубів, сноубордів.
Але так було не завжди. Колись Red Bull вела скромне життя, підбадьорюючи робітників у сільських районах Таїланду. Спочатку він був призначений для низькооплачуваних робітників і водіїв мотоциклетних таксі. Напій Krating Daeng (в перекладі «червоний бик»), розроблений тайським підприємцем Чале Йювідья став основою для того, що згодом стане напоєм – Red Bull.
Потужна суміш кофеїну і таурину була спочатку створена згідно популярному японському рецепту Чале, який презентував свій Krating Daeng в Таїланді в 70-х роках. Чале також розробив логотип Krating Daeng: два бізона, що борються на тлі жовтого заходу. Логотип «пробудив у собі живий дух кориди, давно популярної в деяких сільських районах Таїланду».
Тепер переходимо до 1984 року: австрійський маркетолог Дітріх Матешиц, подорожує по Таїланду по роботі. Випадково він звертає увагу на дивну на вигляд цілющу пляшку з двома бойовими биками.
Побачивши потенціал бренду серед західних тусовщиків і любителів екстремальних видів спорту, Матешиц звернувся до Chaleo з пропозицією вивести бренд за межі Азії. І інше вже історія!
Поки Матешиц оновлював бренд, він тримався близько до його коріння. Red Bull зберіг початковий бойовий дух Krating Daeng, зберігши, крім іншого, логотип бізона і назву.
Урок: відомі бренди мають глибоке коріння в нашій душі. Не бійтеся надихатися ідеєю або формулою, яка вже працює, але подумайте про те, як ви могли б поліпшити її в новому і більш широкому контексті.
Монца: Коралова карта
Рідко, коли половина населення дізнається про ваш бренд тільки за кольором дебетової картки. Але саме цього домоглася британська Фінтех-компанія Monzo.
Всього за кілька років альтернативний банківський стартап підкорив Великобританію.
В результаті фінансової кризи, Monzo (спочатку названий Mondo) наполегливо працювали, щоб створити бренд на основі прозорості. Фінтех-компанія кинула виклик великим банкам. Тепер ім’я компанії стало прозивним через заяви, розміщені на веб-сайті компанії: «Кожного тижня 55 000 чоловік відкривають рахунок Monzo».
Генеральний директор Monzo розповів, як дед-лайн по друку карти змусив компанію чинити тиск на дизайнера, щоб він надав остаточні пробні відбитки. У дизайнера залишалося всього півтори години. Розчарований, дизайнер порадив їм використовувати колір його туфель – пару гарячих коралових кросівок.
Генеральному директору це сподобалося, і колір прижився. За іронією долі, колір карти став ідеальним символом цінностей бренду Monzo: яскравий, неповторний та що світиться.
Урок: довіряйте творчому процесу. Будьте відкриті для щасливих випадковостей, досліджуючи ідентичність вашого бренду.
Компанії, які можуть наочно розповісти історію про те, хто вони і чим вони займаються, з більшою ймовірністю привернуть клієнтів і з часом встановлять більш тісний зв’язок з ними.