Ринкова економіка передбачає жорстку конкуренцію. Як наслідок утворилась ситуація, за якої не покупець шукає товар, як раніше, а компанія за допомогою реклами має розповсюджувати інформацію про свій продукт, бо інакше вона не зможе його продати.
Причини переходу реклами в інтернет-простір
До недавнього часу, десь приблизно два-три десятки років тому, коли мова йшла про рекламу, то малося на увазі залучення радіо й ТБ, оголошення в газетах, вивішування білбордів тощо. Наразі все змінилося в тому плані, що левова частка зусиль перемістилася у Всесвітню Мережу.
Нічого дивного! Ми живемо в епоху інтернету, і, звичайно ж, комерція досить швидко опанувала цю сферу. Ба більше, вона зробила це настільки активно, що сьогодні вже кажуть: «Коли твій бізнес не присутній в Мережі, то напевно це в тебе просто хобі?» Неважко назвати причини, чому проникнення торговців у інтернет виявилося настільки стрімким. Одна з головних полягає у невпинному зростанні кількості користувачів, які сумарно все більше часу проводять онлайн. Крім того, технології знаходяться в постійному розвитку, підвищується популярність мобільних гаджетів, а платформи, на яких можна розташувати оголошення, успішно розвиваються та стають все більш ефективними.
Вважається, що перша реклама в Мережі з’явилася 27 жовтня 1994 року, коли AT&T розмістила на сайті свій банер. Вона була дуже схожа на об’яви на радіо та в газетах, бо ніяк не пов’язувалась із активністю відвідувачів. Але у 1997 році в даній сфері відбулася революційна для інтернету подія. Фірма GoTo (надалі Overture, згодом її придбала Yahoo) заявила, що реклама повинна відповідати пошуковим запитам користувачів. Ще одна їх важлива ідея полягала в аукціоні ставок — хто з рекламодавців запропонує більшу вартість кліка, того об’ява й буде на першому місці. Потім було ще багато нововведень, тому сьогодні реклама в Мережі стала набагато більш релевантною й інтерактивною, а також рентабельною. А ще в ній чимало уваги приділяється мобільним пристроям.
Висновок простий — вести своє діло без реклами в інтернеті … можна, звичайно, але це буде вкрай неефективно. Навіть після створення ідеального продукту, що має попит у суспільстві, правильного визначення його вартості та з цікавою УТП, успіх зовсім не гарантований. Об’єм продажів підніметься до задовільних обсягів лише тоді, коли про товар чи послугу дізнається достатньо велика кількість потенційних клієнтів.
Чи є різниця між рекламою та маркетингом?
Інколи вважають, що реклама й маркетинг — це одне й те саме. А чом би й ні, адже і перше, і друге спрямоване на популяризацію товарів та збільшення об’ємів продажу. Щоб зрозуміти, чому це неправильно, досить згадати визначення термінів.
Маркетингом називають процес просування продукту компанії. Він складається з таких елементів, як встановлення мети, дослідження ринку, огляд конкурентів, позиціювання товару, визначення портрета типового представника ЦА (цільової аудиторії), його потреб, уподобань та звичок, складання стратегічного плану з переліком заходів (одним з яких є PR-кампанія), поділ «шляху» на етапи з проміжними результатами, зв’язки з суспільством, стимулювання продажів, контроль та коригування тощо.
Реклама — це набір інструментів для популяризації продукту. Вона є одним з елементів маркетингу і застосовується для просування товарів чи послуг. А маркетинг — це стратегія, розроблена для задоволення потреб населення і, як наслідок, отримання прибутку.
Витрати на інтернет-рекламу у світі
Джерело прогнозує, що витрати на інтернет-рекламу в усьому світі перевищать 442 мільярди доларів США в 2024 році, що на 6,5% більше, ніж 415,5 мільярдів доларів роком раніше. За прогнозами, ця цифра продовжить зростати, досягнувши майже півтрильйона доларів до 2026 року. Те саме дослідження прогнозує, що частка Інтернету у світових рекламних витратах перевищить 60% у 2026 році.
У 2024 році світові витрати на інтернет-рекламу продовжують зростати, і тенденції зберігаються на високому рівні через активний розвиток діджитал-маркетингу. Ось деякі ключові дані:
- За даними різних аналітичних компаній, витрати на рекламу у соціальних мережах зросли на понад 15-20% порівняно з минулим роком. Це пов’язано зі зростанням популярності платформ, таких як TikTok, Instagram і Facebook.
- Контекстна реклама, особливо Google Ads, залишається найбільшим сегментом витрат. Очікується, що витрати на пошукову рекламу у 2024 році перевищать $150-160 млрд.
- Зростання відеореклами залишається стабільним, особливо завдяки YouTube та платформам коротких відео, як TikTok і Instagram Reels. Сегмент відеореклами займає близько 30% загальних витрат на цифрову рекламу.
- Програматик-реклама, яка включає автоматизоване розміщення реклами за допомогою алгоритмів, складає значну частину ринку, з витратами, які перевищують $100 млрд.
- Хоча банерна реклама дещо втратила популярність через зростання банерної сліпоти, вона все ще залишається значущою, особливо завдяки інтеграції з програматик-платформами.
- Витрати на нативну рекламу значно зросли, оскільки вона добре інтегрується з контентом та привертає більше уваги без виклику негативних реакцій користувачів.
Переваги й недоліки інтернет-реклами
Переваги
Знаючи особливості інтернету, не важко зрозуміти переваги реклами в Мережі. Серед найбільш важливих особливостей:
- Максимальне охоплення потенційних клієнтів. Маючи бажання та засоби, цілком реально розповсюдити свої оголошення на весь світ.
- Контакт із відвідувачами можна підтримувати цілодобово.
- Наразі інструменти Мережі забезпечують досить високу інтерактивність відвідувачів. В інтернеті можна взаємодіяти із зацікавленою аудиторією. Людина не просто читає рекламу, а й реагує на неї — натискає на «гарячі» кнопки, лишає заявку, підписується, робить замовлення, купує і т. ін.
- Можна обрати такий вид реклами, коли оголошення показуватимуть насамперед тим людям, яким вони цікаві набагато більше за інших (таргетинг).
До цього ще слід додати можливість збирати статистику, аналізувати її та коригувати кампанію. А також прогнозування ефективності реклами, завдяки чому з’являється можливість заздалегідь оптимізувати кількість грошей, яка буде виділена на PR-заходи.
Серед позитиву і той факт, що ефективну інтернет-кампанію вдається провести за будь-якого бюджету, не обов’язково призначати на це вельми значні суми. Як стверджує Seriously Simple Marketing, мінімальна ціна охоплення 2 тисяч глядачів у Мережі втричі дешевша, ніж в офлайні. Тому навіть невеличкий сімейний бізнес можна популяризувати з максимальним результатом від вкладених засобів. Наприклад, якісна бюджетна PR-кампанія коштує від $250 щомісячно. Цілком помірне вкладення! А за комплексне просування онлайн-магазину доведеться віддавати кожного місяця від $300-500 (більш докладно ця тема буде розкрита згодом, бо вартість реклами заслуговує окремої розмови).
Реклама в інтернеті збільшує трафік на офіційний сайт компанії, що за будь-яких обставин є позитивним фактором. Використання соціальних мереж для демонстрації власних продуктів, e-mail маркетингу для поширення новин та створення тривалих відносин зі споживачами, а також об’єднання різних видів діджитал-реклами дає можливість знайти точки взаємодії з потенційними покупцями до такої міри, що створюється образ фірми, яка завжди поруч і готова допомогти. А ретаргетингові кампанії будуть про це весь час «нагадувати».
Недоліки
На жаль, серед безлічі типів реклами не існує такого, який би не мав певних мінусів. У кожного вони свої, хоча можна виокремити кілька загальних позицій, що властиві всім. Не секрет, що в даній сфері існує конкуренція (виняток становить лише популяризація якогось принципово нового продукту). Її рівень залежить від обраної ніші. Для одного ринкового сегмента вона порівняно не надто висока, для іншого — значна, але вона буде обов’язково. В таких умовах успішність кампанії залежить від конкурентоздатності товару.
Коли припуститися помилок, то вони дорого коштуватимуть. Наприклад, ось ті, що зустрічаються найчастіше: неправильне визначення ЦА під час налаштування таргетингу або застосування висококонкурентних ключових слів — неважко здогадатися, що в обох випадках робота буде зведена майже нанівець. Щоб цього уникнути, власні PR-менеджери повинні мати значний досвід. А як ні, то доведеться наймати спеціаліста високого рівня. Це теж, вибачте за тавтологію, дорого коштуватиме, але незрівнянно менше, ніж втрачений прибуток у разі провалу.
До мінусів реклами в інтернеті відносять і досить складну аналітику. Щоб зробити проміжні висновки про ефективність кампанії, потрібна не тільки Google Analytics, а ще й досвід інтерпретації результатів, для чого треба мати аналітиків у штаті фірми. І, нарешті, не слід забувати про таке поняття, як «банерна сліпота». Засилля реклами на кожному кроці призвело до того, що люди перестали звертати на неї увагу. Подолати таке ставлення можна в першу чергу завдяки правильному визначенню ЦА, на яку націлена реклама.
Види реклами
Реклама буває різна. Серед найпопулярніших типів:
- Контекстна реклама.
- Таргетована реклама.
- Банерна реклама.
- Тизерна реклама.
- Відеореклама.
- Ретаргетинг.
- Нативна реклама.
- Розсилки.
- Pop-up та Pop-Under.
- Push-сповіщення.
- Реклама в мобільних додатках.
- Соціальна реклама.
- Інфлюенсер маркетинг.
- SEO-реклама (пошукова оптимізація).
Є сенс розібратися, що собою являють різні типи та які в них переваги й недоліки, щоб мати можливість вибрати найефективнішу.
Контекстна реклама
Сутність контекстної реклами полягає у тому, що користувач друкує в пошуковику якісь запити, відкриває у браузері певні сайти — а система все це «відслідковує». Рекламна кампанія налаштована на задані слова та фрази. Маючи відомості про попередні дії користувача, система у контексті цих фраз та ключових слів пропонує йому товари чи послуги рекламодавця.
Таргетована реклама
Таргет з англійської означає «мета». Згідно цього визначення таргетована реклама показується цільовій аудиторії (всій або її частині) завдяки налаштування за певними ознаками: за годинами (показ лише від 19.00 до 23.00), демографічними (стать, вік), географічними (регіон, місто) і т. ін. Наприклад, можна налаштувати рекламу на показ лише по м. Києву та області.
Банерна реклама
Це звичайні банери з текстовою чи анімованою інформацією, які розташовують на сайтах. Вони можуть мати інтерактивні елементи. Якщо клацнути мишкою, то посилання одразу переведе на веб-ресурс рекламодавця.
Тизерна реклама
Її головна особливість — це створення інтриги та привернення уваги за допомогою загадкових або провокаційних заголовків і зображень. Зазвичай тизерні оголошення не дають повної інформації про продукт чи послугу, а заохочують користувача натиснути на оголошення, щоб дізнатися більше.
Відеореклама
Реклама у відеоформаті, що показується на таких платформах, як YouTube або в соцмережах.
Ретаргетинг
Це реклама — нагадування. Коли споживач взаємодіяв з брендом (дивився в онлайн-магазині якийсь товар, чи навіть поклав його до кошика, переглядав відео, зареєструвався тощо), але нічого не придбав, то йому згодом показують рекламу цього продукту, або схожих на нього, чи інших, з ним пов’язаних.
Нативна реклама
Нативна, або як її ще називають, природна реклама відрізняється від інших видів тим, що її текст, зображення чи відео співпадають с темою сайту, на якому вона розташована. Вона органічно вплітається в інформацію веб=ресурсу, подається як частина контенту, тому не виглядає як реклама і не викликає відторгнення. Не плутати з «джинсою», нативна зазвичай позначається маркуванням «на правах реклами» або іншим зрозумілим чином.
Розсилки
В цьому випадку рекламні повідомлення надсилають по різним каналам: e-mail, месенджери, Push, SMS. В них рекламодавці розповідають про нові товари чи послуги, про знижки й акції і т. ін. Для організації кампанії потрібно мати базу адрес чи телефонів клієнтів.
Вікна Pop-up та Pop-Under
Це реклама за допомогою спливаючих вікон. Вікна, які з’являються поверх вмісту сайту (поп-ап) або під ним (поп-андер).
Push-сповіщення
Короткі повідомлення, що з’являються на екрані користувача у браузері чи мобільному додатку.
Реклама в мобільних додатках
Оголошення, що з’являються у мобільних іграх чи додатках.
Соціальна реклама
Оголошення в соціальних мережах, таких як Facebook, Instagram, LinkedIn тощо.
Інфлюенсер маркетинг
Реклама, розміщена за допомогою лідерів думок у соцмережах чи блогах.
SEO-реклама (пошукова оптимізація)
Непрямий тип реклами, що допомагає вебсайту займати вищі позиції у пошукових системах через використання релевантного контенту.
Переваги та недоліки різних типів реклами
Кожний тип реклами специфічний, тому має певні переваги й недоліки. Щоб було зручніше порівнювати різні види, дані зведені в таблицю:
Позитив | Негатив | |
Контекстна | 1) Швидко дає результат за рахунок того, що об’яви показують переважно представникам ЦА. 2) Охоплює велику аудиторію. 3) Аналітика дає можливість контролювати хід кампанії, показує, настільки вона успішна чи навпаки. | 1) Значна вартість, коли є бажання тримати свої об’яви на високих позиціях. Налаштування кампанії теж потребує витрат. 2) Велика конкуренція. Щоправда, це стосується не всіх ринкових сегментів. Проте, коли вона має місце, то «боротися» доведеться не лише фінансово, але й технічно, за рахунок точного налаштування реклами. 3) Налаштування кампанії досить складне, треба мати або залучати компетентного спеціаліста. |
Таргетована | 1) Помірна вартість. Без урахування витрат на налаштування реклами, є можливість провести бюджетну кампанію. 2) Охоплює значну й різноманітну аудиторію. 3) Відповідає потребам глядачів. | 1) Висока конкуренція, особливо у соціальних мережах. 2) Небезпека «банерної сліпоти». 3) Необхідність постійного контролю за реакцією ЦА та коригування налаштувань навіть в тому разі, коли кампанія проходить успішно. |
Банерна | 1) Охоплення значної частини аудиторії. 2) Банери — це звичний та зрозумілий формат. 3) Універсальність, підходить як для В2В, так і для В2С. | 1) Багато людей використовує блокування реклами. 2) «Банерна сліпота». 3) В деяких ринкових сегментах — значна вартість. |
Ретаргет | 1) Персоналізована, точно відповідає інтересам людини. 2) Нагадування про товар, який вже переглядали — це ефективний спосіб продажів. 3) Підвищує лояльність покупців, бо сприймається як турбота про клієнта. | 1) Певна частина покупців реагує на таку рекламу як на щось занадто настирливе. 2) Підходить зазвичай лише товарним нішам зі швидким циклом покупки. Майже не вживається в секторах одноразових та швидких послуг. 3) Нерідко блокується. |
Нативна | 1) Не настирлива, не містить посилання купити, тому не напружує людину. 2) Прихована. Це, так би мовити, «реклама без реклами», тому має підвищені шанси м’яко «достукатися» до ЦА та збільшити лояльність. 3) Зазвичай креативна, тому цікава. | Зворотні сторони креативності: 1) Висока вартість. Так буває не завжди, але й не зрідка. 2) Розробити цікавий нестандартний проект не так вже й просто. 3) Кожен проект індивідуальний та, на жаль, одноразовий. Його ідея навряд чи буде використана в іншій кампанії. |
Розсилки | 1) Персоналізовані за рахунок наявності інформації про клієнтів, тому точно враховують потреби споживачів. 2) Адресні. Показують інформацію не якійсь аудиторії, а певній людині. 3) Проста й зрозуміла аналітика. | 1) Доведеться збирати базу клієнтів, а на це потрібно витратити час та ресурси. Купувати бази не рекомендується, там часто буває невідповідна ЦА. 2) Людина легко може відмовитися від розсилки. 3) Коли споживач щодня отримує кілька повідомлень, то далеко не факт, що він їх всі уважно переглядає. |
Pop-up та Pop-Under | 1) Дає багато трафіка, кількість переглядів відповідає кількості показів. 2) Порівняно невелика вартість, можна організувати бюджетну кампанію. 3) Ефективна для термінових пропозицій (Pop-up) чи має більш тривалий вплив (Pop-Under) | 1) Дратує користувачів, бо відволікає їх від роботи. 2) Може блокуватися розширеннями та браузерами. 3) Пошукові системи сприймають її негативно. |
Аналітика
Інструменти
Одним з найбільш популярних інструментів для дослідження трафіка та конверсій є Google Analytics. За його допомогою можна відслідкувати шлях користувача від першого показу рекламного повідомлення й аж до придбання товару. Проаналізувати ефективність реклами у соціальних мережах Facebook та Instagram можна за допомогою Facebook Analytics. Для порівняння ефективності двох версій реклами використовують метод А/В-тестування. А для більш точного розподілу рекламного бюджету й оптимізації зусиль застосовують наскрізну аналітику, дані для якої беруть із різних рекламних каналів та пристроїв.
Метрики
Одним із найважливіших критеріїв успішності рекламної кампанії є показник конверсії, тобто відсоток відвідувачів, що виконали цільову дію (придбання товару, реєстрація на сайті, підписка тощо), до їх загальної кількості:
Конверсія = ((Кількість цільових дій) / (Кількість відвідувачів)) * 100%
ROI (рентабельність інвестицій) показує співвідношення чистого прибутку до витрат на рекламу:
ROI = ((Прибуток – Витрати) / (Витрати)) * 100%
СРС (вартість 1 кліка) вираховується середній показник. Важливо, що він не був більше, ніж СРА.
СРА (вартість залучення 1 покупця). Показник дуже важливий, особливо для оцінки довгострокової ефективності кампанії.
CTR показує, як часто відвідувачі клацають мишкою по рекламі:
((Кількість кліків) / (Кількість показів)) * 100%
Чим вищий CTR, тим більш релевантна об’ява і тим цікавіша вона для відвідувачів сайту.
Резюме
Інтернет-реклама наразі є і ще довго буде одним із найпопулярніших способів просування товарів та послуг у цифровому просторі. За її допомогою широкі маси потенційних покупців дізнаються про нові вироби, а бренди підвищують впізнаваність та отримують лояльних замовників. Існують різні типи реклами, кожен зі своїми перевагами й недоліками. Слід правильно вибрати той, що найліпше співпадатиме із заявленою метою, і професійно налаштувати кампанію, уникаючи помилок, які здатні звести всю роботу нанівець.