У країні, де триває повномасштабна війна, неможливо залишатися осторонь новин. Телеграм-канали дозволяють оперативно отримувати основну інформацію про перебіг подій.
Команда LOOQME проаналізувала 11 українських телеграм-каналів, щоб дослідити динаміку активності публікацій і їхніх переглядів. Дослідження охопило період з 14 лютого до 10 квітня 2022 року. Збір даних відбувся 12 квітня.
До переліку каналів увійшли:
- Верховна Рада України
- Ukraine NOW
- УП. Стрічка
- ТСН новини / TCH.ua
- Бабель
- Україна: оперативно
- Hromadske
- СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ
- SPRAVDI
- Радіо Свобода
- Держспецзв’язку
Рейтинг
Дивлячись на загальний рейтинг за всіма критеріями спостерігаються обернені порядки у першій і останній колонці: тобто чим більша кількість постів, тим менша залученість аудиторії (залученість розраховується у вигляді відношення кількості підписників до середньої кількості переглядів посту).
Наприклад Ukraine NOW займає друге місце за загальною кількістю постів, має найбільше підписників, сумарну і середню кількість переглядів повідомлень. Однак якщо рахувати залученість аудиторії, то Ukraine NOW посідає передостаннє місце в рейтингу.
Розглянемо всі критерії детальніше.
Найбільше постів у період з 14 лютого по 10 квітня зробила Верховна Рада України — 7725, що становить 15,53% від сумарної кількості постів одинадцяти телеграм-каналів. Причому Верховна Рада України має значну різницю в кількості повідомлень із наступним каналом — на 1710 повідомлень більше.
Найменшу кількість постів опублікував телеграм-канал Держспецзв’язку — 1598 (3,21%).
Якщо не враховувати лідера зі значним відривом, телеграм канали поділилися на три категорії активності за кількістю постів: 5-6 тисяч (Ukraine NOW, УП. Стрічка, ТСН новини / TCH.ua, Бабель, Україна: оперативно), 3-3,5 тисяч (hromadske, СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ, SPRAVDI) і 1,5-2 тисячі (Радіо Свобода та Держспецзв’язку).
Взаємодія аудиторії
Графіки показують закономірність, що канали з великою кількість підписників мають великий розрив між їхньою кількістю і числом переглядів повідомлень. Так Ukraine NOW має найбільшу кількість підписників серед телеграм-каналів, які ми аналізували, — 1,2 млн. Водночас 38,49% (455 тис.) справді переглядають повідомлення. Та ж закономірність спостерігається в ТСН новини / ТСН.ua — там пости читають 40,54% підписників. Менш масові канали мають вищу взаємодію — 50% і більше.
Приклад високого рівня взаємодії за великої кількості підписників — СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ. На ресурс підписалося 288 тисяч користувачів, що робить канал четвертим за кількістю підписників у нашій підбірці. Водночас 73,58% залученості дає СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ друге місце за рівнем взаємодії. А от найближчий сусід цього каналу з більшою кількістю підписників — Верховна Рада України (376 тисяч користувачів підписалося) — займає останнє місце в рейтингу взаємодії зі всього лиш 27,42%.
Єдиний телеграм-канал, де перегляди перевищують кількість підписників — Держспецзв’язку. Тоді як на канал підписані 192 тисячі користувачів, пости в середньому переглядає 241 тисяча. Тобто рівень взаємодії — 125,6%. Імовірно, якісь новини першими виходили на Держспецзв’язку й були унікальними — тому їх пересилали користувачі та поширювали інші телеграм-канали.
Щодо динаміки активності постингу в телеграм-каналах — незначний підйом розпочався 21-22 лютого, коли Володимир Путін визнав “незалежність” тимчасово окупованих територій України — так звані «Донецьку народну республіку» та «Луганську народну республіку» і Рада Федерації Росії дозволила використання російської армії за кордоном. Однак найбільш різке збільшення кількості постів сталося 24 лютого.
Протягом 23 лютого в сумі на 11 телеграм-каналах вийшло 164 пости, протягом 24-го — 1114. Від початку повномасштабної війни в Україні найменше сумарна кількість постів у телеграм-каналах, які ми аналізували — 710 за 9 квітня. До 24-го лютого найменша кількість була за 20 лютого — 79, що в дев’ять разів менше, ніж під час воєнного стану.
До початку повномасштабної війни в Україні найбільш активно поширював повідомлення канал ТСН новини / TCH.ua — 25-43 повідомлення на день протягом 14-23 лютого. Однак після 24-го він перестав бути таким явним лідером за кількістю новин. Після повномасштабного вторгнення Росії найбільш активно публікувати інформацію почали Верховна Рада України, Ukraine NOW, УП. Стрічка, ТСН новини / TCH.ua, Бабель.
Найбільший показник середньої кількості переглядів посту зафіксований протягом першого тижня повномасштабної війни — у середньому 195 тисяч переглядів посту за тиждень. Після першого тижня кількість повідомлень і їхні охоплення почали плавно зменшуватися.
Залученість аудиторії до початку повномасштабного вторгнення була досить стабільною. Лінії графіків взаємодії в телеграм-каналах ідуть паралельно — хтось мав вищу, хтось нижчу залученість, однак до 23 лютого вона не досягала і 30% аудиторії, а 23-го, за день до повномасштабного нападу на Україну, дещо зросла.
Максимальна залученість Держспецзв’язку з 10 по 23 лютого була 1,6%, 24-го вона дорівнювала 48,14%, на другий день повномасштабної війни сягнула 107,62%, а на третій виросла ще вдвічі — 238,56%. Тобто взаємодія аудиторії телеграм-каналу Держспецв’язку збільшилась майже у 240 разів за три доби.
У всіх 11 телеграм-каналів, які ми відібрали для аналізу, залученість аудиторії зберігається на рівні, що на 10-80% більше, ніж до повномасштабної війни. Найбільші взаємодії після 24-го лютого мають Держспецзв’язку, СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ і SPRAVDI. Однак якщо поглянути на графіки, то найбільш стабільно високою є залученість саме СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ — від початку повномасштабної війни рівень тримається на 75-85%. Держспецзв’язку і SPRAVDI мають сильніші перепади рівнів взаємодії.
Активність публікацій
Таблиці показують середні кількості публікацій в телеграм-каналах протягом доби і потенційні охоплення постів після 24-го лютого відносно періоду 14-23 лютого. Відсотки демонструють, наскільки зросли кількість постів і охоплення відносно періоду до повномасштабного наступу.
Наприклад кількість постів Держспецзв’язку з початком повномасштабної війни зросла на 323,4%, а перегляди постів — на 19 239%. Ми бачимо зростання кількості публікацій і переглядів у сотні й тисячі відсотків.
Найменше зросла кількість постів у Радіо Свобода, однак це “найменше” становить 215.1%, а кількість переглядів найменше збільшилася у Ukraine NOW — на 74,5%.
Графіки активності публікацій протягом доби показують, що телеграм-канали публікують повідомлення цілодобово. Найбільша активність розміщення постів спостерігається з 7 ранку до 23 ночі. Уночі інтенсивність публікацій значно зменшується у всіх каналів, окрім ТСН новини / ТСН.ua.
Також ми зібрали сумарну кількість сповіщень про повітряну тривогу у 11 телеграм-каналах — усього це 6 340 повідомлень. Найбільша сумарна кількість сповіщень протягом доби із 24-го лютого по 10 квітня була зафіксована 2 березня — 380 публікацій за день. Найбільша активність таких сповіщень спостерігається протягом першого тижня повномасштабної війни.
43,56% усіх повідомлень про повітряну загрозу розмістив телеграм-канал Ukraine NOW. Інші джерела мають значно меншу кількість таких сповіщень: від 15 до 9% ТСН новини / TCH.ua, СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ і Бабель та до 5% — решта телеграм-каналів.
Найпопулярніші теми повідомлень у телеграм-каналах, які ми аналізувати, — це події, політика і війна. Однак варто зазначити, що до категорії “Події” входять й інциденти, що стали наслідком війни чи політичних дій.
Про події у відсотковому співвідношенні до контенту каналу найчастіше писали СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ (59,76% контенту), про політику — Верховна Рада України (41,56% повідомлень в телеграм-каналі), про війну — Держспецзв’язку (36,27%), про економіку — УП.Стрічка (2,85%). Іншим темам канали присвячували приблизно однакову частку своїх повідомлень — два і менше відсотки.
Із проаналізованих телеграм-каналів найбільшу кількість власних постів, а не репостів, має hromadske — 91% від усього контенту на каналі. Найбільшу частку репостів має Верховна Рада України — 60%, а репостів із доповненням — СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ (8%).
Загалом у всіх (крім Верховної Ради України) телеграм-каналах кількість власних постів переважає над кількістю репостів. У сумі 77,4% повідомлень є власними, 19,3% складають репости і 3,3% — репости із доповненнями.
Пости із найбільшою кількістю переглядів в обраних телеграм-каналах опубліковані здебільшого у перші дні повномасштабної війни — 26-28 лютого. Усі вони є досить емоційними, вказують на важливість і терміновість інформації та належать офіційним телеграм-каналам державних структур: Верховної Ради України та Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України. Цей статус надає особливого значення і довіри повідомленням, які вони публікують.
Десять публікацій із найбільшою кількістю переглядів стосуються кожного українця та українки, бо говорять про життя в умовах війни. Усі повідомлення є попереджувальними або пояснювальними.
Найпопулярніший допис отримав майже 3,9 млн переглядів і починається із заклику до поширення: “❗️❗️❗️МАКСИМАЛЬНО ПОШИРЮЄМО!!!”. За ним слідує наголошення на цінності інформації: “Важливо!!!” З такими меседжами до українців звертався не просто новинний телеграм-канал, а як вказано в описі ресурсу “Офіційні новини Верховної Ради України”.
Залишаємо посилання на п’ятірку дописів із найбільшою кількістю переглядів:
- ❗️❗️❗️МАКСИМАЛЬНО ПОШИРЮЄМО!!! Важливо!!!📌На територію України у кожний населений пункт заїхали «сплячі групи». Вказані особи знімали квартири проживали там і чекали часу «Ч».
- ⚡️⚡️⚡️ Інформація про відстежування українців за геолокацією не відповідає дійсності!
- ❗️❗️Важливо! По всій Україні сигналами тривоги можуть виступати церковні дзвони. Почувши дзвін дзвонів необхідно терміново переходити в сховища
- Від екстренної медичної допомоги!!! Тимчасово не працює лінія 103. Нові номери для дзвінків.
- ❗️❗️ Білоруси повідомляють, що до 20 вертольотів вилетіли до Києва з території Білорусі протягом останніх 10 хвилин.
Читайте: Telegram рейтинг. ТОП полезных украинских телеграм-каналов