Напередодні новорічних свят команда ініціативи «Дружні Двері» анонсувала проєкт «Щедрівки Звідусіль», у якому дослідила та зібрала щедрівки з різних куточків України. Проєкт покликаний познайомити українців з унікальністю кожного регіону через призму традицій та спростувати російські наративи про відсутність щедрівок на сході України.
За останніми даними МОМ, фактична чисельність ВПО в Україні становить 3 548 000 осіб *. Коли люди втрачають дім, вони змушені шукати нові сенси та будувати нове життя в інших містах України та світу. Та коли ворог намагається знищити українську ідентичність, саме ВПО несуть і зберігають в собі культурні традиції своїх країв.
У період новорічних свят, коли вся країна обʼєднується і зустрічає прийдешній рік, особливо важливо демонструвати свою підтримку та висвітлювати справжні українські звичаї. Тому громадська організація НЕ САМІ cпільно з креативною агенцією Bickerstaff.734 створили проєкт «Щедрівки звідусіль». У його межах команда дослідила традицію щедрування та його походження в різних куточках України. Проєкт реалізовано в межах ініціативи «Дружні Двері», започаткованої для підтримки внутрішньо переміщених осіб.
У рамках проекту створили мапу щедрівок України, на якій зібрано інформацію про щедрівки сходу, півночі й центру України, записані на Донеччині, Полтавщині, Харківщині, Житомирщині, Чернігівщині та в інших регіонах. Команда дослідила традиції різних регіонів, зокрема і тих, що зараз перебувають під окупацією, щоб познайомити українців з, можливо, абсолютно нечуваними щедрівками та продемонструвати, як жили та квітли українські традиції.
«Українська традиція щедрування демонструє різноманітність української культури, яка простягається по всій Україні: із заходу на схід, із півночі на південь. Підсвітлюючи тему щедрівок, ми хотіли продемонструвати важливість бути відкритими одне до одного у ці темні часи. Як двері хатин, які відкриваються для щедрувальників на свята»,
— розповідає команда проєкту.
Проєкт «Щедрівки звідусіль» прагне привернути увагу до ВПО та познайомити українців із культурою, що жила на територіях України — вільних та тимчасово окупованих. Щедрівки є невідʼємною частиною нашої ідентичності. Тож сьогодні, як ніколи, важливо чути, дбати одне про одного і разом плекати українське.
Ознайомитись із проєктом, погуляти мапою щедрівок та подивитись інтервʼю з Іриною Крюченко можна на сайті «Щедрівки звідусіль».
* Посилання на pdf файл: dtm.iom.int