Фрілансер (з англ. free lancer) — “вільний копійник”, це найманий фахівець, який береться за проєктну роботу у різних замовників. Фрілансер сам забезпечує себе, створює робоче місце, відповідає за ризики і отримує дохід. За спеціальністю фрілансер може бути програмістом, копірайтером, фотографом, дизайнером або, взагалі, будь-ким, важлива не робота, а тип зайнятості.
У наш час популярність фрілансу зростає, і це природно, адже будь-яка віддалена робота його нагадує. Зараз багато традиційних офісів перейшли на домашній режим. То чому б не розібратися з фрілансом і не спробувати підвищити собі дохід, або взагалі не підшукати роботу мрії з гідною зарплатою?
Далі ми докладно розберемо головні питання фрілансу, щоб читачам було найпростіше визначитися.
Кому вигідний фріланс?
Усім і з власних причин.
Фріланс корисний для роботодавців, бо:
- нескладно знайти потрібного спеціаліста;
- не потрібний офіс та оргтехніка;
- не потрібно оформляти людину, платити постійну зарплату та податки;
- робота оплачується після виконання завдання;
- послуги «вільного копійника», загалом, коштують дешевше.
Фріланс вигідний для тих, хто шукає роботу, бо:
- можна працювати де завгодно (вдома, на дачі, у тещі на млинцях);
- не потрібно щодня їздити на роботу;
- якщо набридло — можна перекваліфікуватися;
- немає начальників, співробітників та інших зовнішніх подразників (що особливо приємно інтровертам);
- людина сама вибирає собі ті проєкти, які готова реалізовувати.
Це далеко не всі плюси, тому що свобода, яку дає ця форма зайнятості, не порівнянна із щоденною офісною (промисловою, сільськогосподарською…) повинностями, які несуть мільйони тих, хто ще не знає про фріланс.
Скільки заробляють на фрілансі?
Для багатьох це ключове питання, тому що є кардинально протилежні думки щодо цього. Є упередження, що фрілансер — щось на кшталт низової ланки офісного планктону, тому заробляє копійки. Інша думка полягає в тому, що це суперхакери, на зразок Нео, які щодня переводять пачки біткоїнів до офшорних зон… Істина, як завжди, — індивідуальна.
Все залежить від таких факторів:
- спеціальність та кваліфікація;
- кількість часу, що готові витрачати;
- самодисципліна;
- навички пошуку робочих проєктів;
- вміння рости над собою та просувати свої послуги.
Розберемо по порядку.
Які спеціальності користуються попитом на фрілансі?
Щоб відповісти на це питання, не потрібно гадати на картах Таро, просто відкриємо будь-яку біржу фрілансу і подивимося, що взагалі є.
У лівій колонці загальні спеціалізації та їх багато. На скріншот не вміщується розгорнутий перелік напрямків. При натисканні «плюс» відкривається підменю, при повторному натисканні переходимо до окремих проєктів.
Потрібно сказати, що роботи вистачає і на початкових етапах рекомендуємо шукати, відштовхуючись від того, що вмієте і хочете робити.
Популярні напрямки:
- переклади;
- графічний дизайн та фотографія;
- відеомонтаж;
- копірайтінг, SMM;
- програмування;
- налаштування реклами в пошукових системах та соцмережах.
Хороший перекладач потрібен завжди і скрізь, і фріланс відкриває великі можливості для фахівця. На відміну від офісної роботи, тут можна вибирати проєкти і вирішувати, з якою тематикою ви хочете працювати. Важливий плюс — на фрілансі всі гроші дістаються виконавцю проєкту, агенція не бере відсотка.
Ще один момент – затребуваність мов. Як це не дивно, але англійською «світло клином не зійшлося», його не знає зараз лише лінивий. Якщо володієте німецькою, голландською, іспанською або румунською, можна заробляти більше та й конкуренція менше.
Графічний дизайн — тренд інтернету. Хороший фахівець із графічного дизайну на фрілансі без роботи не сидітиме. Ілюстрації, інтерфейси для сайтів, банери та рекламні проспекти – це те, що має попит зараз і стовідсотково буде затребуване завтра.
Фотографія, і все, що зв’язано з обробкою картинок, добре реалізується в мережі. Йдеться не тільки про портрети, інтер’єри, пейзажі та натюрморти, але також про неочевидні для непрофесіонала речі. Є напрямок, в якому люди викладають фото різних текстур, це може бути деревина, цегла, лінолеуми, поверхня килимів, паперу, глина, скелі, пісок… Список обмежений лише фантазією. Є великі фотостоки, які спеціалізуються на фото.
Відеомонтаж — серйозна наука і якщо ви нею володієте, то чому ще не захопили світ і досі читаєте цю статтю? Зв’язка – англійська (досить середнього рівня), плюс навички монтажу – це реальний шанс виходу на закордонні проєкти та доходи у більш-менш стабільних валютах.
Копірайтинг та SMM — легкий вхід у світ фрілансу (для тих, хто вміє писати). Але і тут є чому вчитися, наприклад, у SMM потрібні короткі та легкі тексти з гумором, привабливі для цільової аудиторії. Статті та контент для лендингів, що продають, — окрема наука.
Програмування — один з найбільш фрілансерських напрямків. Писати код на замовлення, лежачи на пляжі Балі або під квітучою вишнями Йокогами, — мрія багатьох і, треба сказати, що вона цілком здійсненна.
Найбільш перспективними вважаються мови Java та Pyton. На сьогоднішній день на ринку праці брак розробників. Дохід фахівця-початківця приблизно 400$. Дохід фахівців із середнім досвідом рідко буває не більше 1000 $.
Налаштування реклами — перспективний напрямок, це стосується націлення у соцмережах та контексту у пошукових системах. З переходом торгівлі в інтернет затребуваність фахівців з реклами зростає і зростатиме.
Як стати фрілансером і що для цього потрібно?
Найперше — визначитися з тим, що робитимете. Тому що піти з роботи без навичок, умінь та бачення перспектив — не наймудріша ідея. Якщо все знаєте і вмієте — буде простіше, ви просто зміните зовнішнього (офісного) начальника на більш приємного, тобто внутрішнього (себе). Якщо ж хочете зайнятися новою справою, доведеться знайти і закінчити курси. З цієї теми ми маємо окрему статтю.
Друге — розібратися, чи є у вас необхідне для роботи. Наприклад, ви мрієте робити фото, а чи є фотоапарат, якого буде достатньо для завдань? Це важливий момент, тому що деякі напрямки фрілансу потребують серйозного технічного забезпечення.
Але тут потрібно і не переборщити, бо є люди, які не беруться за роботу, бо в них немає топової оргтехніки. Обладнання має бути достатньо для виконання базових завдань.
Третє — планування існування на найближчий час. Фріланс не гарантує стабільних доходів прямо сьогодні або навіть через тиждень, тому перш ніж йти з роботи, порахуйте, чи вистачить вам домашніх запасів макаронів, тушонки та мила до перших гонорарів.
Ну і переконавшись, що «тили прикриті», можна переходити до практики.
Що потрібно:
- Робоча пошта;
- Робочі месенджери та скайп;
- Профілі в соцмережах, дуже бажано — Facebook та LinkedIn;
- Портфоліо та резюме;
- Кредитні картки для грошових переказів.
Якщо все це є, можна приступати до пошуку перших замовлень. Питання, з яким стикаються всі фрілансери, де взяти клієнтів і особливо перших. Чому люди повинні вам довіряти, якщо у вас немає досвіду?
Для зняття заперечень бажано, щоб було портфоліо. Залежно від професії, це можуть бути приклади текстів, фрагменти коду, фотографії або переклади. Щоб показати їх клієнту, можна використовувати функціонал бірж фрілансу, власний сайт-візитку, соцмережу або Google Docs. Варіантів маса, рекомендуємо робити як заведено у вашій сфері.
Що робити, якщо немає досвіду роботи та портфоліо?
Витратити час і зробити невелике портфоліо за типовими завданнями у вашій галузі. Напишіть кілька текстів, зробіть десяток картинок, калькулятор у стилі аніме чи HelloWorld! Виявіть фантазію, зробіть невеликий продукт, порадуйте себе і потенційного роботодавця і попутно позбавтеся комплексу самозванця.
Ще один корисний фактор – сертифікати. Зрозуміло, що вони нікому не потрібні, крім тих, хто бере гроші за видачу, але багато роботодавців їх люблять. Вважається, що якщо у людини вистачило терпіння закінчити курси та отримати папір, то і з роботою вона впорається. Так що показуйте сертифікати завжди та скрізь.
Найкращі біржі фрілансу (Україна):
- Freelancehunt
- Freelance.ua
- Kabanchik
- Upwork
- Lemon.io
Реєструючись на біржі, зверніть увагу на правила роботи, а також на те, як і в якій формі проводиться оплата та виведення коштів. Крім бірж, має сенс дивитися проєкти в режимі фрілансу на сайтах пошуку роботи:
- Work.ua;
- Rabota.ua;
- GRC;
- Recruitika.
Та й непогано зарекомендував себе пошук замовлень у соцмережах. Наприклад, LinkedIn позиціонується як мережа професіоналів та спеціально створена для робочих контактів.
Обов’язково потрібно провести моніторинг та зрозуміти, скільки коштують послуги у вибраній сфері. На першому етапі не рекомендуємо завищувати цінник, та й відчайдушно демпінгувати не варто.
Також розберіться і пропишіть, що цінно для клієнтів, і що з цього можете дати ви. Які переваги є у вас як спеціаліста? Це можуть бути:
- робота у строк;
- бонуси (наприклад, 3-я картинка безкоштовно);
- якщо не сподобається – 3 редакції безкоштовно.
Все це знадобиться при контактах із замовниками.
Сарафанне радіо
Навіть зараз, у 20-х роках 21 століття особисті контакти та сарафанне радіо сильно сприяють бізнесу. Добре, якщо знайомі допоможуть знайти перші замовлення. І просто чудово, якщо замовники рекомендуватимуть вас друзям.
Після того, як виконаєте перше замовлення на фрілансі та отримаєте гроші, можна вважати, що ви відбулися в новій ролі, відкривайте шампанське, але не забувайте, що це лише початок.
Кар’єра на фрілансі
Є як мінімум два шляхи розвитку фрілансерів:
- Професійний, тобто розвиток власних навичок та вмінь.
- Соціальний – перетворення самотнього «вільного копійника» на банду. Тобто створення агенції.
Профі високого класу дуже добре заробляють та відповідають тільки за себе. Агентство підходить для тих, хто любить комунікації, управління та систему. У кожного з цих шляхів є плюси та мінуси, кожен підбире те, що подобається.
Як не «здутися», і що ще потрібно знати про фріланс
Дисципліна і працездатність — це те, що потрібно, щоб не втекти назад в офіс, коли у вас закінчиться запас тушонки та згущеного молока.
Я пишу це, бо є неофіційна статистика, за якою величезний відсоток фрілансерів кидають, бо не можуть самі змусити себе працювати та організувати робочий день. І відбувається це, як правило, в перший рік.
Нелегко сидіти вдома, коли світить сонце і погода шепоче, що час на рибалку, або допилювати проєкт о 6,7,8… годині вечора, тому що завтра DeadLine. Витримують ті, у кого капітан усередині, або взагалі нікуди подітися.
Тому ухваліть рішення, що на цей рік ви завербувалися і йдете до армії найманих копійників. Узбережжя Балі — все потім, зараз актуальна важка робота та пошук нових замовлень. Щодня, з ранку до логічного завершення, не відволікаючись на серіали, Ютуб, кота та домашніх… Робота та тільки робота.
Чим дисциплінованіше і ефективніше діятимете прямо зараз, тим ближчий успіх. І чим більше корисних навичок зможете освоїти по ходу роботи, тим краще.
Бажаємо успіхів та втілення найкращих мрій!