Соціальне підприємництво в Україні перетворюється на новий тренд та має можливості кардинально змінити майбутнє країни. Зараз в Україні працює 1000 соціальних компаній, робота яких направлена не тільки на отримання прибутку, але й на вирішення соціальних проблем.
Якщо ви шукаєте можливість відкрити унікальний бізнес, який буде корисним для країни та світу взагалі, розгляньте соціальне підприємництво. Пропонуємо обговорити алгоритм організації соціального бізнесу та ключові питання на які треба собі відповісти.
Виберіть соціальну проблему
Виберіть конкретну проблему, яку буде вирішувати ваша компанія. Зараз в Україні актуально:
- адаптація переселенців;
- дистанційна робота та навчання;
- реабілітація;
- психологічна допомога;
- безробіття;
- захист довкілля;
- підтримка стартапів.
Додатково зверніть увагу на потреби громадян, які залишаються по за зоною фокусу. Там де є попит, треба зробити актуальну пропозицію.
Розробка бізнес-ідеї
Які послуги чи товари будуть вирішувати соціальну проблему? Як ви будете монетизувати свій бізнес? Зробіть попередні розрахунки, щоб побачити ідею з усіх сторін.
Пошукайте схожі стартапи та компанії, які вже працюють в цій сфері. Якщо проблема актуальна, підприємці будуть шукати шляхи її вирішення. Скоріше за все такі компанії, як ваш майбутній бізнес, вже працюють.
Подивіться:
- що вони реалізували;
- як це працює;
- які недоліки мають послуги та товари;
- що ви можете зробити краще;
- чим відрізняється підхід конкурентів від вашої концепції.
Це допоможе не тільки розробити актуальний бізнес-план, але й сформувати унікальну торгову пропозицію.
Бізнес-план
На основі інформації про конкурентів та власної ідеї, розробіть покроковий бізнес-план. Він знадобиться для подальшої роботи та подачі заявок на гранти, пошуку інвесторів та фінансування.
План повинен включати:
- цілі та стратегії ідеї;
- попередні фінансові розрахунки;
- приблизні витрати;
- способи, як саме ваш бізнес вирішуватиме обрану проблему.
Фінансування
Подумайте про фінансування. Де взяти гроші на запуск бізнесу? Окрім стандартних варіантів: власний капітал, кредит, пошук інвесторів, можна спробувати додаткові джерела. До них належить:
- гранти;
- краундфандінг;
- донати;
- дольова власність.
Створення команди
Для роботи вам знадобляться люди, які розділяють ваші цінності та мають необхідні навички. На першому етапі роботи великих грошей не буде, потрібно шукати спеціалістів, які готові частково працювати за «ідею». У вас повинна бути розроблена структура управління та розподіл відповідальності.
Реалізація
Далі починається робота з проектом, яка реалізує поставлені цілі та побудує соціальний бренд, який ви крок за кроком будували на папері. Вимірювати результати буде простіше, якщо дотримуватися трьох кроків:
- визначте ключові показники ефективності;
- слідкуйте за прогресом;
- пишіть та аналізуйте готові звіти.
Приклади соціального підприємництва в Україні
Як було сказано вище, в Україні працює близько 1000 соціальних підприємств, які охоплюють різні ніші та сфери життя. Можна користуватися їх історіями для натхнення та побудови власної компанії.
Фітнес-центр «Самотужка»
Це перший в Україні фітнес-центр для дітей з порушеннями опорно-рухових функцій. Не всі сім’ї можуть собі дозволити дорогу реабілітацію та фізичний розвиток дитини.
Центр «Самотужка» пропонує послуги логопеда, масажі, фізичні вправи за спеціальною програмою, яка робить медичні послуги доступними для таких сімей. Детальна інформація про компанію на її сайті https://samotuzhka.com.ua.
ZooDecor
Компанія, яка виготовляє меблі у вигляді фантастичних та звичайних тварин. Підприємство виготовляє меблі з дерева та фанери без використання клею та гвіздків, все збирається за спеціальною схемою. Засновник підприємства Вадим Вікаренко, який воював в гарячих точках Донеччини до 2017 року та отримав важке поранення. В своїй майстерні військовий дає роботу ветеранам війни та новий сенс життя тим, хто цього потребує.
Житомирська майстерня немає сайту, але є посилання на Фейсбук, де можна подивитися приклади робіт та детальну інформацію про компанію https://www.facebook.com/zoo.decor.zt.
Барвіста
Швейний цех, який займається екологічним одягом, аксесуарами та вишивкою домашнього текстилю. Місія компанії – дати роботу жінкам, які опинилися в скрутному становищі (інвалідність, торгівля людьми) або не можуть влаштуватися в капіталістичному світі продажів.
Сайт компанії https://wicc.com.ua/sotsialne-pidpryyemstvo-barvysta.
ДивоГра
Компанія випускає ігри, книги, іграшки для навчання та адаптації дітей з особливими потребами. Продукція компанії допомагає в роботі психологам та логопедам пояснювати дітям та підліткам емоції, правила поведінки, алгоритми навчання та інше. Підприємство працює вже 8 років. Офіційний сайт https://www.dyvogra.com.
Більше прикладів соціальних компаній можна знайти на офіційному сайті всеукраїнського соціального підприємництва https://socialbusiness.in.ua. Якщо ви маєте велику мрію, не бійтеся її реалізувати. Україна потребує нових рішень та сміливих проектів.