У понеділок… після гучної вечірки… на роботу… погана прикмета.
Похмурий понеділок давно став притчею во язицех. Не виспався, настрій — гірше нікуди, фізичний стан не ліпше, мізки не петрають, думка тільки одна — заварити міцної кави. А якщо звечора була весела гулянка, то взагалі хоч до лікаря йди (дехто так і робить). Чому так?
Чому понеділок — важкий день?
Взагалі-то цей день «сумний» не для всіх, а лише для тих, хто працює з понеділка по п’ятницю. Для таких людей причини дивитися на понеділок похмуро пояснюються наступним чином.
Менталітет
Почати треба з, наче б то, незначного фактору, який створює негативний фон і посилює дію інших причин. Це менталітет, в якому до понеділка склалося відверто погане відношення, а фраза про «важкий день» сприймається як щось само собою зрозуміле. Лише вдумайтесь, ні в кого не виникає заперечень з цього приводу! Тобто «похмурий понеділок» давно вже намертво врізаний у підкірку наших мізків.
Порушується звичний розпорядок
Давайте згадаємо, як ми живемо з понеділка по п’ятницю. Звечора слід вчасно лягти, бо завтра рано вставати. Вранці прокидаємося, хто по годиннику, а є й такі, що розплющують очі за п’ять хвилин до дзвінка. Вмиваємося, снідаємо (не обов’язково з кофе) і бадьорими йдемо на роботу. Потім настають вихідні і разом з ними — приємна думка про те, що «ось тепер вже я висплюся!»
Як наслідок — система порушується, що, на переконання нейропсихолога Санама Хафіза, шкідливо для організму. Це серйозна причина поганого почуття у понеділок, навіть не зважаючи на те, що на вихідних людина спала мало не до обіду, тобто фактично добряче виспалася. Ми в розбитому стані йдемо на роботу і не розуміємо, чому так, адже два дні відпочивали, повинні ж бути бадьорими?
«А чи справді відпочивали? — питає психотерапевт Мег Гітлін. — Переїдання, алкоголь, а ще ж треба переробити всі ті справи, які відкладали на вихідні, і це не кажучи про вже згадуване порушення режиму». Фактично у суботу-неділю навантаження організму не менше, ніж у робочі дні (як не більше!), тільки воно іншого характеру.
Коли ж говорити про порушення режиму «у чистому вигляді», то тут має місце «феномен відвикання». Звикання — це поступове зменшення реакції організму у відповідь на стимуляцію регулярну або таку, що продовжується. Воно не пов’язане з сенсорикою, а є наслідком реакції психіки. Виникає як свідомо, так і не усвідомлено, працює деякий час після того, як перестає діяти стимул. Тобто, це своєрідна відповідь організму на певні обставини. Отже, з понеділка по п’ятницю ми звикаємо рано вставати і йти на роботу, психіка адаптується і нам це порівняно легко робити.
Відвикання — це зворотний процес, який зумовлений зупинкою дії стимулу або його різкою зміною на зворотній. В останньому випадку він не перериває звикання (воно не «закрите», а лише стоїть тимчасово «на паузі»), а накладається на нього (Томпсон і Спенсер). Має місце паралельний розвиток процесів з їх сенсибілізацією, через що супроводжується бажанням «повторити». Цим пояснюється те, що після вихідних та «тяжкого» ранку людина досить швидко повертається до нормального режиму, а у наступні вихідні знову думає: «Ну, тепер вже я висплюся!»
Повернення у «клітку»
Вихідні — це символ свободи, коли робиш все, що забажаєш (принаймі, людина у цьому впевнена). Це відпочинок, що б там про нього не казали психотерапевти. У ці дні ми незалежні, ми самі собі господарі. А у понеділок слід повертатися до обов’язків, кому ж це подобається. Напевно, Попелюшка дуже сумувала, коли розкішна карета перетворилася на гарбуз. Отак і в кожного з нас психологічний тиск від чергового «вигнання з раю» додається до неприємного фізичного стану від порушення режиму та посилює загальну «похмуру картину».
На цю причину можна подивитися трохи ширше. На вихідних людина живе зовсім іншим життям. Їде до родичів, йде на пляж, на концерт, на стадіон, у кафе, можливо, тільки в ці дні бачиться з коханою. А потім раптом — знов у похмуру буденність, немовби тебе перекинули з одного світу, приємного та яскравого, в інший, де лише праця та сірятина. Так, це висловлювання в деякій мірі перебільшено, насправді все не так трагічно, але як ілюстрація почуттів цілком коректно.
На роботу — як у серпентарій
Говорять, що існують щасливі люди, які полюбляють свою роботу. Це правда. Але чимало й тих, хто від неї, м’яко кажучи, не у захваті. Несправедливе ставлення керівника, заздрісні чи просто неприязні колеги, інтриги, «стукачі», «провокатори» та багато іншого, через що кожен день перебування на роботі скидається на відвідини серпентарію.
Технічні складнощі
Буває, що робота складна, а керівництво вимагає результат. Неважко здогадатися, з яким почуттям людина у понеділок відчиняє двері офісу. Те ж саме, хоч і не так яскраво виражено, відбувається коли обов’язки вкрай нецікаві.
До цієї ж категорії можна віднести вигоряння на роботі. Таке може трапитись коли людина багато працює, а іншим аспектам приділяє мало уваги. Тут, правда, понеділки вже ні до чого, треба серйозно переглядати своє відношення до життя.
Депресія
Буває, що люди плутають феномен відвикання з депресією, але це помилка. Перше — нормальний процес, з яким неможливо боротися. Замість цього краще зменшити різницю між режимами (робочим та вихідним), щоб кожен раз було легше знову звикати. А друге можливе лише за виконання трьох умов: відсутність настрою, суттєве зменшення рухової та мовної активності. І взагалі, депресія — це хвороба, діагноз може поставити лише психіатр. Який, до речі, категорично не радить боротися з нею за допомогою алкоголю, бо після тимчасової ейфорії вона повернеться, але в ще гіршому стані.
Алкоголь
Від теми алкоголю ми все одно ніде не дінемося, бо вживання С2Н5ОН в неділю ввечері погіршує степінь ранкової похмурості. Цю проблему можна вирішити, коли виконувати «Правила розумного вживання»:
- Не пийте гидоту, алкоголь повинен бути хоча б добротного середнього рівня, бо інакше ніякі правила не допоможуть.
- Не пийте великими дозами. На Заході не дарма «один дрінк» становить 20 мл. Печінка без проблем виводить 30 мл за годину. Кому здається, що це мало, все одно, 40-50 мл за раз і не більше («дабл дрінк»). 100 мл — це «важка артилерія». Фермент алкогольдегідрогеназа виробляється організмом у відповідь на потрапляння алкоголю. Лікарі радять за 35-40 хв до вживання «основної» порції випити «попередню» 30 мл, щоб почав вироблятися фермент. Тоді розщеплення й виведення отрути з організму буде більш ефективним.
- Не пийте без нормальної закуски після кожної чарки.
- Не змішуйте різні напої, бо на кожний алкоголь виробляється свій тип ферменту. Якщо вже дуже хочеться, ні в якому разі НЕ ЗНИЖУЙТЕ ГРАДУС! Це значить, що не можна пити слабкіші напої після міцніших. Наприклад, пиво після горілки. Вранці буде дуже сильно боліти голова. Підвищувати градус теж небажано, але не так страшно.
- Після вечірки треба добре виспатися, дати організму відпочинок.
- Похмелятися вранці не обов’язково, бажано не курити, краще як слід поїсти.
Якщо дотримуватись ВСІХ рекомендацій, то, по-перше, весь вечір будете почувати себе у приємному піднесеному стані, а, по-друге, ранком обійдеться без великих неприємностей.
Що робити?
Головна порада — не надто змінювати режим сну на вихідних та акуратніше з алкоголем. Тоді буде легше подолати феномен відвикання, а фізичний стан не завдаватиме великих клопотів. Бажано не планувати на понеділок вирішення складних чи трудомістких завдань, особливо до обіду. Робити перерви 10-15 хв з гімнастикою чи прогулянками через кожні 40-45 хв роботи («техніка помідора» від Ф. Чирило, це порада не лише на понеділки). Не чекайте, коли з’явиться настрій до роботи, примушуйте себе хоч чимось зайнятися для початку.