Коли Джефф Безос тільки створював Amazon, він вже знав, що у майбутньому на нього чекають космічні розробки. Так і сталось. Роками пізніше він заснував аерокосмічну компанію Blue Origin, яка тепер відправляє туристів у космос.
Здавалось би, яке відношення онлайн-магазин книг має до космосу? Просто Безос мислив на десятиліття вперед. Він створював Amazon з тим планом, що компанія згенерує ресурси для реалізації його космічної мрії. За словами бізнесмена, наразі він фінансує Blue Origin, продаючи акції Amazon на $1 млрд щорічно. В одному з інтерв’ю Безос навіть зазначив, що якби не мав цієї грандіозної ідеї, яку проніс через 20 років роботи над Amazon, він би не створив компанію такого масштабу.
Я помітив, що такий самий широкий горизонт планування має чимало успішних закордонних підприємців. Вони ставлять собі цілі на 5, 10, 20, навіть 50 років вперед. Для себе я поки що почав практикувати п’ятирічне планування. Що з цього вийшло, і як це можете зробити ви, враховуючи постійні кризи – ділюся на власному досвіді.
Як декомпозувати свої цілі
У мене є цілі на п’ять років, рік, квартал, місяць і тиждень. Кожен день розписаний з їх урахуванням. Вони, у свою чергу, розподілені по різних сферах життя: робота, сім’я, спорт, особистий розвиток.
Наприклад, п’ять років тому я поставив ціль збільшити команду до 150 людей. Зараз у нас 120 співробітників. Так, не ідеально, але ми вже близько до мети. І я усвідомлюю, що без декомпозиції цілей ми б не досягли взагалі зростання. До того ж план на руках дозволяє провести роботу над помилками, і не допускати їх у майбутньому.
У сімейному житті ми з дружиною планували вирішити питання з житлом. За чотири роки ми змогли побудувати будинок, який підходить для нашої великої сім’ї.
Так само це правило діє і в спорті. Я бачив, як багато людей приходять в спортзал, і через місяць перестають туди ходити. Адже вони не мають чіткої цілі на декілька років вперед. Я, наприклад, поставив ціль підтягнутися з додатковою вагою по 24 кг, і це мене мотивувало тренуватися саме регулярно.
Важливо також, що релевантні цілі я узгоджую з партнерами по бізнесу та з дружиною. Це дозволяє нам рухатися в одному напрямку та підтримувати один одного на інколи непростому шляху.
Чи можна планувати під час війни
Багато хто каже, що під час війни або економічної нестабільності неможливо планувати. Я вважаю це зняттям відповідальності з себе. Так, є ризики, але вони будуть завжди. Тому вони мають стати частиною вашого операційного планування. Ви повинні враховувати їх у своєму плані, розробляти різні сценарії дій. Прописувати, як у програмуванні: if…, then… (якщо умови складуться так, то я буду рухатись наступним чином).
Наприклад, через війну я не зміг здійснити деякі поїздки, але адаптував цей пункт плану. Зосередився більше на інших сферах свого життя: саморозвитку, сім’ї, роботі та допомозі нашим військовим.
Коли ж щось не виходить з першого разу, я аналізую причини та коригую план. Наприклад, коли я не зміг досягти цілі в спорті з першої спроби, я змінив план тренувань, додав масажі. В результаті досяг мети у наступному періоді свого планування.
Які інструменти використовувати для планування
Для планування я використовую два основних інструменти: Figma та Notion.
Figma допомагає мені створювати ментальні карти. Я візуалізую свої цілі, зв’язки між ними, етапи їх досягнення. Це дає загальну картину моїх планів на 5 років.
Notion я використовую для детального трекінгу завдань. Тут я розписую конкретні кроки, встановлюю дедлайни, відмічаю прогрес. Це допомагає мені тримати фокус на щоденних завданнях, які наближають мене до довгострокових цілей.
Конкретні поради для початку планування свого життя
Якщо планування довгострокових цілей вас лякає, почніть з визначення своїх цінностей та пріоритетів – це фундамент для всіх ваших цілей. Не хочете планувати на 5 років – створіть цілі на рік, і поступово розширюйте горизонт.
Поділіть цілі на ключові сфери життя: кар’єра, фінанси, здоров’я, стосунки, особистий розвиток. Далі розбийте їх на менші етапи: квартальні, місячні та тижневі завдання.
Регулярний перегляд плану – критично важливий. Я аналізую свої досягнення та корегую цілі щороку. Водночас, важливо зберігати гнучкість: план – це інструмент, а не догма. Якщо змінюються обставини, змінюйте і план.
І пам’ятайте: значні досягнення вимагають часу. Але якщо ви знаєте, куди йдете, і готові працювати над цим роками, ви здивуєтеся, як далеко зможете зайти.