На Копенгагенському саміті демократії, щорічному заході найвищого рівня, присвяченому презентації щорічного «Індексу сприйняття демократії» та дискусії про те, як зміцнити демократію в усьому світі, представили арт-інсталяцію «Теорія захисту» української художниці Дар’ї Кольцової. Акція організована активістами Асоціації українців Данії за підтримки Bevar Ukraine та Альянсу демократій. Інсталяція залишатиметься відкритою для перегляду в Королівському данському театрі до 25 червня 2022 року.
Саміт демократії в Копенгагені 2022 року проходить на 105-й день російсько-української війни – війни, яка почалася кілька століть і 8 років тому. У п’ятницю на саміті віртуально виступив Президент України Володимир Зеленський, а на сам захід організатори запросили велику делегацію з Асоціації українців Данії та українсько-данської благодійної організації Bevar Ukraine.
Проєкт «Теорія захисту» – знак солідарності з українцями, які змушені захищати свої вікна від російських обстрілів з 2014 року. Стрічки, скомпоновані в красиві візерунки, можуть врятувати життя. В свою чергу, ці візерунки нагадують нам, наскільки крихкими є наші домівки та життя, наскільки крихкою є демократія в усьому світі, скільки спільних зусиль і зв’язків стрічок, людей і дій потрібно, щоб зробити світ стійким до небезпек, несвободи та авторитаризму.
Арт-інсталяцію «Теорія захисту» створила українська художниця з Харкова Дар’я Кольцова. Її художній доробок, який включає інсталяції, перформанси та відео, поєднує політичний та особистий виміри. Після анексії Криму Росією та війни на Донбасі в 2014 році вона у своїх роботах показує наслідки війни та ставить під сумнів можливості захисту та стійкості.
«Після початку так званої «активної фази війни» цього року ми всі відчули особливу крихкість будь-яких гарантій і будь-якої стабільності. І я запропонувала усій своїй мистецькій спільноті заклеїти вікна скотчем як простий, але помітний знак солідарності з українським народом, який щодня бореться за демократичну вільну і щасливу країну. Понад 250 дипломатичних та культурних установ долучилися до мистецької акції на 5 континентах. Показуючи, що це вже не лише українська війна. Це війна за демократію та демократичні цінності в усьому світі. Війна між минулим і майбутнім. На жаль, саме мистецтво не може зупинити війну, але люди можуть. Ми всі можемо, крок за кроком», – коментує Дар’я.
Символічно, що встановлення арт-інсталяції в рамках Саміту організували активісти Асоціації українців Данії.
“Українці за кордоном розділяють біль, який українці відчувають вдома, і перед ними стоїть завдання зробити все можливе, щоб допомогти Україні перемогти, забезпечити їй захист наскільки це можливо. Оскільки їхні рідні та друзі воюють на реальних полях бою, через культурну дипломатію українські діаспори будують міжнародну солідарність, яка посилює українську стійкість. Разом ми зможемо захистити Україну. Разом ми зможемо захистити демократію”, – підкреслює Наталія Попович, засновниця One Philosophy та співзасновниця платформи We Are Ukraine, яка ініціювала та координувала арт-інсталяцію.
Про Дар’ю Кольцову
Дар’я Кольцова – художниця, народилася в 1987 році в Харкові, Україна. Її художній доробок, який включає інсталяції, перформанси та відео, поєднує політичний та особистий виміри. Її роботи дозволяють зробити поточні геополітичні чи соціальні ситуації більш відчутними, пов’язуючи їх внутрішнє сприйняття та їхній вплив на окремих людей. Відходячи від спроби реалістичного зображення, вона надає форму новим образам, іноді отриманим з історичних чи іконографічних досліджень. Після анексії Криму Росією та війни на Донбасі в 2014 році вона у своїх роботах демонструє наслідки війни та ставить під сумнів можливості захисту та стійкості.
До початку війни в Україні в лютому 2022 року Дар’я жила і працювала в Києві та Одесі. Закінчила Харківську академію дизайну і мистецтв за напрямом «Історія та теорія мистецтв». Художниця, перформерка, авторка інсталяцій та медіа-проектів, куратор. Володарка Гран-прі конкурсу молодих українських художників MUHi 2015. Номінована на премію PinchukArtCentre 2015. У 2017 році отримала стипендію Міністра культури та національної спадщини Республіки Польща «Gaude Polonia». У 2018 році стала фіналісткою Non-Stop Media IX.
Про проєкт “Теорія захисту”
Триває з 2014 року.
Зараз постарайтеся не померти.
Перший крок: заклеєвання вікон – інструкції
- Вам знадобиться скотч і табурет, якщо вікно високе. У старих будинках вікна висотою навіть два з половиною метри. Останні п’ятдесят сантиметрів вікна – це вентиляційний отвір. Його також потрібно заклеїти скотчем. Найкраще, якщо стрічка буде товстою, шириною не менше п’яти сантиметрів.
- Порвіть стрічку зубами або розріжте ножицями. Потім проклейте скло, спочатку по діагоналі, від правого нижнього кута вікна до верхнього лівого кута, потім навпаки. Повторіть той самий процес на вентиляційному отворі.
- Також проклеюємо стрічку через центр скла, з’єднуючи його рами знизу вгору і справа наліво.
- Повторюємо візерунки у вигляді менших перетинів. Це створює численні пересічні візерунки зі стрічки на склі.
- Коли закінчите, закріпіть стрічку та поверніть її для повторного використання.
Візерунки на вікнах дуже заплутані. Досить буде п’ять смуг поперек, три смуги знизу вгору, дві по діагоналі. А ті, що на вікнах у Донецьку та Луганську, Києві та Харкові, утворюють хитромудрі орнаменти, які тримаються цілий день. Носіями віри в спасіння є і рана, і пов’язка. Вони красиві.
Коли прийде ударна хвиля від вибуху, вікна будуть вібрувати. Спочатку ви почуєте удар, через мілісекунду ви помітите вібраційний рух підлоги і стін, він пройде через ваші ноги і досягне верхньої частини голови, ви відчуєте його в кожній волосині на вашому тілі. Вікна будуть вібрувати. Спочатку рами, потім довгі підвіконня. Ви будете спостерігати, як вібрації переходять від рам до смуг, які борються всім своїм неживим єством. У цей момент вся ваша увага буде зосереджена тільки на них. Ви побачите, як вони напружені, крихітні тріщини в склі швидко повзуть від краю до центру і тягнуть заклеєні частини, намагаючись знайти вільний хід, щоб вивільнити вибухову енергію, яка таїться в них. Все це займе десять-дванадцять секунд. Коли хвиля пройде, прогладьте поверхню стрічки рукою. Вигляніть на вулицю; ви побачите хто помер.
Другий крок: захисне заклинання
Переглядаючи інсталяцію «Теорія захисту» на Саміті демократії в Копенгагені, ви можете послухати спеціальне захисне заклинання, яке слід вимовляти під час заклеювання вікон. Це старовинне українське заклинання, озвучене Соломією Мельник, солісткою гурту «Даха Браха».
За цим посиланням ви можете прослухати аудіо-запис заклинання:
Нижче наведено частину тексту:
Ніч темна, ніч тиха. Сидиш ти на коні буланому, на сідлі соколиному. Замикаєш ти комори, двірці і хлівці, церкви і монастирі. Замкни моїм ворогам губи і губища, щоки і пращоки, очі і праочі.
Боже наш Велесе, як цей камінь білий твердий німий і нерухомий, так і слово моє тверде, незворушне. Нехай всі їжаки, вовки, звірі стороною його обходять. Не бачать, не чують, зашкодити не можуть. Пресвята Мати, захисти нас, і ми славу твою понесемо світову. До Велеса, до Мокоші, до Перуна Перуновича, до світлого, до роду Всевишнього і всіх богів.
Боги вітру, захищайте вдень, вночі, опівночі, на світанку і вранці. І зберегти у сні.
Третій крок: чекання
Опустіть голову і не спокушайте долю. Не розмовляйте і не шуміть. Мовчіть, не виходьте на вулицю і не вступайте в зайві дискусії. Не заглядайте у вікно, не дивіться в очі. Моліться. Не висовуйте голову. Тримайте голову внизу. Подалі від вікон. Згорніться, сховайтеся, як миша під мітлою, сховайтеся, як голка в копиці сіна, згорбтесь, як кобра в траві, як гадюка в винограді. Безмовні. Невидимі. Відсутні.
У 2017 році проект був показаний у Варшаві, Польща, в рамках виставки State of Danger. У тексті до інсталяції куратор виставки Єва Сулек написала:
«Стан небезпеки – це момент, коли ще нічого не відбувається. Це момент невизначеності та спостережливості, момент пильності та призупинення, момент невеликої стабілізації. (…) Конфлікти мають і друге обличчя – тихе і повсякденне, сповнене дрібних змін, нових практик, спрямованих на пристосування до змінених реалій життя. Надзвичайний стан, в якому мешканці України перебувають з 2013 року, набув форми масової війни. Таким чином, це уособлення нової реальності в її приватному (вікна квартири), але й у масовому варіанті. Стрічки, розташовані красивими візерунками, можуть врятувати життя. Але вони також говорять про рану, місце, яке болить, яке ще ціле, але за мить може перетворитися на порох».