Поки Ілон Маск поринув у велику політику, його бізнес відчуває на собі наслідки турбулентності, створеної за його ж участі. Мова не тільки про Tesla, акції якої з початку року впали приблизно на 50 відсотків. Є проблеми і зі SpaceX: польоти на Марс відкладаються, а в Європі ставлять на паузу контракти зі Starlink.

«Я купив це до того, як Ілон збожеволів», — виправдовуються деякі власники Tesla, щоби їх машини не палили
Про те, як політичні амбіції вплинули на компанії Маска і яку роль в його бізнесі відіграє Китай, розповідаємо в статті.
Tesla: Маск як джерело кризи
З січня акції Tesla впали майже на 50 відсотків і продовжують падати далі — разом із фондовим ринком, який не витримує турбулентної політики адміністрації Трампа. В Європі, США та Канаді масово спалюють електромобілі та закликають бойкотувати бренд. Причина — не стільки економічні проблеми (про них нижче), скільки ім’я генерального директора компанії, яке останнім часом не сходить з перших шпальт.
«Tesla — це Маск, а Маск — це Tesla», — казав аналітик Wedbush Ден Айвз. Мільярдер є публічним обличчям бренду, і будь-які його дії або заяви безпосередньо впливають на бізнес. Саме тому після перемоги Трампа на президентських виборах акції Tesla різко злетіли в ціні: це були очікування від нової політичної ролі Маска, між тим як фінансові показники самої компанії залишали бажати кращого.
У четвертому кварталі 2024 року доходи Tesla вперше за десятиріччя впали на 8 відсотків порівняно з попереднім роком (і аналітики вважають, що вони продовжуватимуть падати). Компанія зіштовхується зі все більш жорсткою конкуренцією на ринку, зокрема, в Китаї. Маск не надає інвесторам переконливого плану вирішення проблем, окрім обіцянки випустити нові, більш доступні, моделі автомобілів.
Tesla завжди була «історією акцій», ціна яких залежала не стільки від економічних показників компанії, скільки від історії про її майбутнє, пишуть в The Atlantic. Фактично бренд базувався на ідеї про геніальність Маска та його здатності вести компанію вперед. З приходом до влади підприємець робить все можливе, щоб похитнути віру інвесторів в ці свої якості.
Підтримка німецьких ультраправих, «зігування», розмахування бензопилою, погрози в соцмережах — не ті дії, що могли би заспокоїти ринок. За даними опитування, 85 інвесторів Morgan Stanley вважають, що політична участь Маска має «негативний або надзвичайно негативний вплив на основи бізнесу Tesla».
«Хоча проблеми навколо бренду Tesla хвилювали інвесторів протягом останніх трьох років, зараз все виглядає інакше», — сказав клієнтам Еммануель Рознер з Wolfe Research. Водії Tesla бояться залишати свої машини без нагляду. «Tesla більше не має німба непогрішності, якого вона набула під час божевілля епохи пандемії, коли все, що робив Маск, було магією, — пише The Fortune. — У той час йому навіть вдалося вправно обійти кризу напівпровідників, яка призвела до зупинки значної частини автомобільної промисловості. Але тепер джерелом кризи є сам Маск».

Залишати Tesla на парковках стало небезпечно
Витівки Маска впливають не тільки на інвесторів, а і на споживачів. Цього року, за даними Axios, продажі Tesla впали на 71 відсоток у Німеччині, на 45 — у Норвегії, на 44 — у Франції та на 44 — в Іспанії.
Висока частка в Німеччині пояснюється двома факторами:
- по-перше, ця країна представляє найбільший ринок електромобілів у Європі;
- по-друге — саме там Ілон Маск особливо активно втручався у внутрішню політику, агітуючи напередодні лютневих виборів за ультраправу партію «Альтернатива для Німеччини». Опитування 100 тисяч німців, проведене T-Online, показало, що лише 3 відсотки з них розглянули б можливість придбати автомобіль Tesla, натомість понад 94 відсотки більше не купуватимуть цю марку.
В березні в Німеччині вийшла книга-розслідування «Tesla Files», яка описує серйозні проблеми безпеки безпілотних електромобілів і нездорову культову корпоративну культуру. Слідом за книгою має вийти й однойменний документальний фільм. Ці факти теж не додають симпатиків бренду.
Тим часом в США, згідно аналізу сайту з продажу автомобілів Edmunds, власники Tesla в березні продали або обміняли на інші марки «найвищу частку» машин за всю історію подібних угод.

В рамках місії «врятувати рядового Маска» Дональд Трамп публічно купив Tesla, але ні на інвесторів, ні на споживачів це суттєво не вплинуло
Втім, тема електромобілів — точно не те, що зараз найбільше цікавить Маска, який намагається жонглювати кількома бізнесами та державними реформами. Хоча на екстреній нараді він намагався заспокоїти інвесторів, одних заяв про світле майбутнє явно недостатньо.
«Маску потрібно змінити курс. Майбутнє Tesla залежить від цього», — вважає аналітик Wedbush Ден Айвз.
Зокрема, на його думку, Маск має:
- офіційно оголосити, що збирається збалансувати свою роль керівника цільової групи Департаменту ефективності уряду Білого дому (DOGE) і генерального директора Tesla.
- надати «дорожню карту» для недорогих електромобілів, які Tesla обіцяє з минулого року.
Наразі інвестори очікують реальних дій від Маска та фінансових результатів за перший квартал. За словами аналітика Morgan Stanley Адама Джонаса, ціна акцій Tesla може як впасти до 200 доларів, так і злетіти до 800.
SpaceX: вибухи ракет та альтернатива Starlink в Європі
Для ще одного бізнесу Маска, приватної космічної компанії SpaceX, рік теж почався не найкращим чином. Наразі компанія розрулює проблеми і в Америці, і в Європі.
Хоча Трамп підтримує ідею польотів на Марс, яку має втілити SpaceX, не варто чекати цього в найближчому майбутньому. За останній місяць ракети Starship, які займають центральне місце в візії Маска про будівництво людських поселень на Марсі, вже двічі вибухали під час запусків.

Ракети Starship двічі поспіль вибухали після запусків
Затримки також можуть мати наслідки для NASA, яке найняло SpaceX для висадки астронавтів на Місяць у 2027 році під час місії Artemis III.
Між тим в Європі серйозно замислились щодо альтернативи ще одному продукту SpaceX — супутниковому зв’язку Starlink. Цьому компанія має завдячувати, знову-таки, поведінці генерального директора, зокрема його заявам про можливе відключення Starlink в Україні. Наслідки цих заяв наступні:
- Встав на паузу великий контракт італійського уряду зі SpaceX. Італія збиралася закупити Starlink на 1,5 мільярди євро, але перемовини зайшли в глухий кут.
- Три європейські аерокосмічні компанії хочуть об’єднатися, щоби конкурувати зі Starlink. Мова про Airbus, Leonardo і Thales Alenia Space. Наскільки це реально, поки не зрозуміло через конкуренцію між європейськими країнами. Очевидно, здатність домовлятися всередині Європи залежатиме від подальшої поведінки американської адміністрації.
Китай: конфлікт інтересів та загроза американській нацбезпеці
«У мене є певні особисті інтереси в Китаї, але, чесно кажучи, я вважаю, що Китай недооцінений і що люди там дійсно чудові. Там багато позитивної енергії», — казав Ілон Маск у 2023 році.
Наразі його китайські «особисті інтереси» вступають в конфлікт з державними інтересами США.
Поки американські інвестори не роблять різких рухів, перечікуючи шторм, китайські — непублічно спрямовують десятки мільйонів доларів у компанії Ілона Маска. Через напружені стосунки Китаю та США інвестиції розміщуються за допомогою непрозорих структур, щоб приховувати особи інвесторів.
Така схема ускладнює оцінку повного масштабу китайського капіталу в бізнесі Маска. Але троє керуючих активами, яких підтримує Китай, повідомили Financial Times, що за останні два роки вони продали китайським інвесторам акції SpaceX, xAI і Neuralink на суму понад 30 мільйонів доларів. Нагадаємо, що SpaceX є військовим підрядником США з урядовими контрактами на 22 мільярди доларів, а сам Маск має доступ до деякої секретної інформації.

На фабриці в Китаї виробляється близько половини всіх автомобілів Tesla
Другий фактор ризику — наявність в Китаї найбільшого заводу Tesla Gigafactory Shanghai, на якому виробляється близько половини автомобілів бренду. Він був відкритий у 2019 році за допомогою кредитів від китайських банків на сотні мільйонів доларів.
«Як хтось на посаді Маска може мати стільки зв’язків з Китаєм, але все ще бути достатньо хорошою людиною для того, щоб реформувати уряд США? — каже старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва Дерек Сіссорс. — Приплив китайських грошей у бізнес-імперію Маска додає до цієї картини, що він більше зацікавлений у своїй репутації та своєму бренді в Китаї, ніж в американських інтересах».