Крипто ентузіасти переконані, що 2024 рік обіцяє стати сенсаційним для криптовалют. Учасники ринку цифрових активів перебувають у піднятому настрої та з нетерпінням чекають на халвінг в блокчейні біткоїна до якого залишилося лише 101 день. Вони також мають ще одну причину для радості — запуск спотового Біткоїн-ETF.
Попри те, що терміни “блокчейн”, “криптовалюта” та “майнінг” ще тыльки починають набирати популярності в Україні, перша робота над блокчейном, або криптографічно захищеним ланцюжком блоків, була описана ще у 1991 році Стюартом Хейбером та Скоттом Сторнеттою. Сьогодні важко переоцінити можливості, які відкриваються перед компаніями, що використовують блокчейн. Провідні країни світу, корпорації та банки активно вивчають і застосовують технологію блокчейн, і він вже змінює наш світ.
Технологія блокчейн має на меті допомогти людям інтегруватися у світову економіку, монетизувати власну інформацію, захистити конфіденційність даних і забезпечити творцям компенсацію за інтелектуальну власність.
Блокчейн в Україні
В останні роки в Україні відзначається активний розвиток використання технології блокчейн. За даними Асоціації Блокчейн України, лише у 2017 році було засновано 32% всіх компаній, які використовують цю технологію. Більшість засновників українських блокчейн-компаній мають досвід у сфері програмування та розробки (38%), фінансів, інвестицій та трейдингу (38%), криптографії та криптовалют (32%), а також маркетингу та реклами (12%).
В карту блокчейн компаній входять такі відомі гравці із різних сфер діяльності, включаючи фінансові сервіси(торгівлі та зберігання криптовалют), маркетплейси, навчальні ресурси, ігрові платформи.
Ці компанії активно застосовують свої рішення в різних галузях життя українців, таких як фінтех, маркетинг, розробка та державні проєкти. Наприклад, у жовтні 2017 року використання блокчейну відзначилося оновленою версією інформаційної системи державного земельного кадастру.
Огляд нових блокчейн-проєктів в Україні
Stroom
Stroom розробляє протокол ліквідного стейкінгу біткоїна в мережі Lightning (технологія поліпшення та прискорення транзакцій у біткоїнах). Початок стартапу відбувся у 2022 році завдяки українцям Ростиславу Швецу та Славі Жигуліному.
Київський блокчейн-стартап Stroom залучив 3,5 млн доларів для впровадження ліквідного стейкінгу в мережі Bitcoin Lightning Network, а також планує використовувати зібрані кошти для розширення команди та випуску власного токена. За інформацією Incrypted, стартап також уклав партнерську угоду з Binance та Coinbase, сподіваючись отримувати прибуток з комісій за маршрутизацію платіжних операцій.
Stroom є протоколом Liquid Staking у мережі Lightning, що дозволяє власникам біткоїнів заробляти на маршрутизації Lightning та отримувати додатковий дохід в рамках DeFi в Ethereum.
Генеральний директор Stroom, Ростислав Швець, вважає, що, хоча Lightning Network має великий потенціал як платіжна мережа, вона ще не завоювала широкої популярності. За його словами, однією з причин є недостатня ліквідність, яка впливає на стабільність мережі та успішність платежів.
“Наша мета — надати кожному простий спосіб заробити комісію за маршрутизацію Lightning і зробити свій внесок у масштабованість Біткойна. Ми можемо зробити це, зменшивши технічні складнощі, пов’язані з управлінням вузлом Lightning, і впровадивши механіку DeFi. Ми вважаємо, що ця механіка може переконати досвідчених в Ethereum користувачів Bitcoin використовувати ліквідність у Lightning, зберігаючи при цьому свою прибутковість в Ethereum”, — висловив свою думку в одному із інтерв’ю технічний директор Stroom, Слава Жигулін.
Stroom кейси WEB3:
- Lightning Network — це платіжний протокол «2-го рівня», розроблений для накладання поверх криптовалюти на основі блокчейну, такої як біткоїн або лайткоїн.
- Stroom Network — протокол ліквідного стейкінгу біткоїна в мережі Lightning Network (LN). Проєкт дає змогу депонувати BTC на спеціальну адресу й отримати натомість обгорнуті токени lnBTC стандарту ERC-20.
- Випуск токена Liquid Stting Token у мережі Ethereum(в планах).
Bitfury
Bitfury — це визнана у всьому світі технологічна група компаній, яка є лідером у сфері технологій блокчейну та одним з провідних постачальників інфраструктури в криптовалютній екосистемі.
Заснована у 2011 році українцем Валерієм Небесним та латвійцем Валерієм Вавиловим, Bitfury постачає повний спектр програмних та апаратних рішень для бізнесу, урядів, організацій та приватних осіб, щоб забезпечити безпечне переміщення активів через блокчейн.
Місія компанії полягає в підтримці інновацій у всіх галузях, будуючи надійні та масштабовані блокчейн-продукти та надає криптовалютні послуги. Засновники вірять, що ці технології відкривають нові можливості для глобального економічного розвитку та процвітання.
Цікаво, що у 2017 році Державне агентство з питань електронного урядування України уклало меморандум про співпрацю з Bitfury. Їхня програма eGovernance передбачає впровадження блокчейн-технології в українську електронну систему урядування, охоплюючи державні реєстри, служби, соціальне забезпечення, охорону здоров’я та енергетичний сектор. Це стратегічне партнерство спрямоване на підвищення захисту державних баз даних, зменшення витрат для громадян, привертання інвестицій та боротьбу з корупцією в різних сферах.
“Ми бачимо, як інтерес і ентузіазм до рішень Blockchain зростають з кожним днем, оскільки підприємства, уряди та установи шукають найпростіший і найбезпечніший спосіб зробити свій наступний крок. Exonum — це наступний крок до блокчейну, що пропонує надійні можливості блокчейну, які не мають аналогів, для управління активами та безпеки”, — прокоментував для financemagnates Валерій Вавілов, генеральний директор Bitfury Group.
Bitfury кейси WEB3:
- Exonum — це провідна платформа блокчейнів, розроблена для підвищення ефективності та безпеки ваших операцій.
- Crystal — це вебінструмент, який допомагає фінансовим установам і правоохоронним органам керувати розслідуваннями, пов’язаними з блокчейном.
- eGovernance — повномасштабна програма електронного урядування на основі блокчейну.
Attic Lab
Attic Lab — це одна із найстаріших українська блокчейн-компаній, що була заснована Сергієм Васильчуком у 2014 році. Цей стартап вирізняється створенням інноваційних програмних продуктів орієнтована на основі технології блокчейн. Завдяки глибокій експертизі у сфері, компанія здатна розробляти рішення на основі блокчейну з нуля та співпрацювати з іншими командами.
Attic Lab вивів на ринок ряд продуктів, серед яких особливо виділяються CODEX та Attic Lab EOS Block Producer. CODEX — це один з найбільш відомих продуктів компанії, а Attic Lab EOS Block Producer визначає їхню активну роль у блокчейн-середовищі.
“Наші амбіції можуть здаватися неймовірними або навіть амбітними, але я впевнений, що це єдиний спосіб змінити світ і вплинути на нього. Ми залучені тільки до інноваційних проєктів і, не дивлячись на нашу молодість, успішно співпрацюємо з банками та компаніями у всьому світі — від Африки до Азії. Наш досвід дозволяє нам впевнено працювати як на традиційних фінансових, так і на динамічних криптовалютних ринках. Наше програмне забезпечення вже сертифіковане центральними банками, і його вже використовують багато фінансових установ”, — поділився Сергій Васильчук, Генеральний Директор Attic Lab для epravda.
Attic Lab у 2017 підписав угоду з Альянс Банк про інтеграцію SmartMoney — банківської блокчейн-системи, повідомляє Forklog.net. SmartMoney, заснована на технології блокчейн та призначена для розгортання інфраструктури обліку електронних грошей у Національній платіжній системі ПРОСТІР.
“Альянс Банк став не просто нашим клієнтом, а партнером і однодумцем у побудові фінансової системи завтрашнього дня. Вихідні коди, бібліотеки та API будуть відкритими. Плануємо пісочницю і призи за найкращі додатки на основі диджитал гривень”, — повідомив генеральний директор Attic Lab Сергій Васильчук у Facebook.
Attic Lab кейси WEB3:
- Двосторонній міст між Harmony та Polkadot (Edgeware).
- Terra-Solana-Ethereum Wormhole міст, який дозволяє здійснювати швидкі та децентралізовані кросланцюгові переходи.
- EVERSTAKE — платформа соціального стейкінгу.
EvaCodes
EvaCodes — це компанія, яка спеціалізується у розробці блокчейнів та надає послуги з розробки Web3 для стартапів і підприємств, які цікавляться створенням нових продуктів і послуг за допомогою блокчейну. Заснована у 2019 році Єгором Гавриленком і Віталієм Басюком, компанія протягом останніх років успішно вивела на ринок понад 50 проєктів у сфері Web3 і блокчейн.
EvaCodes пропонує різноманіття послуг, включаючи розробку криптовалют, смартконтрактів, токенів та токеноміки, децентралізованих додатків (dApps), продуктів DeFi й Fintech, цифрових банківських продуктів, торговельних майданчиків NFT і колекцій NFT, гаманців і криптовалютних бірж, а також розробку Metaverse, EVM, L1/L2, блокчейн-ігор, блокчейн-платформ для нерухомості, торговельних ботів для обігу криптовалют та інших продуктів, пов’язаних із блокчейн-індустрією.
При розробці своїх проєктів EvaCodes використовує різні блокчейни, такі як Ethereum/Solidity, Solana/Rust, Binance Smart Chain, Polygon, Near та інші ланцюжки.
Український блокчейн-стартап EvaCodes у 2022 му році отримав $ 500 000 від фонду Hypra, отримані кошти з якого використали для розробки різноманітних Web3-проєктів.
Засновники EvaCodes Єгор Гавриленко та Віталій Басюк, розповіли, що один із майбутніх проєктів стартапу буде розроблений за принципом відомого додатку для знайомств Tinder:
«У наступні 3−5 років наша компанія має намір представити низку нових продуктів. Одним з таких стане Dating-to-Earn проєкт, NFT-Tinder. Трохи згодом ми опублікуємо подробиці».
EvaCodes кейси WEB3:
- Протокол Wealth — додаток для управління криптовалютним капіталом, допомагає відстежувати ефективність інвестицій у криптовалюти та надавати звіти, що допомагають дотримуватися податкових вимог.
- Defi Yop — платформа для оптимізації дохідності(контроль, зберігання, аналітику та гнучкість).
- All-in-One Multi-Chain DEX — це багатофункціональна багатоланцюгова DEX, з функцією гібридної ліквідності, унікальними альтернативами ставок та новітніми рішеннями для інвесторів, трейдерів та підприємців.
Wallchain
Wallchain — це український стартап у сфері Web3, який було засновано в 2021 році. Згідно з описом власників проєкту, він визначається як найчастіше використовуване рішення для коригування цін на токени між різними біржами та блокчейнами.
Юрій Яценко та Максим Бевза, випускники факультету комп’ютерних наук і кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, стоять за створенням Wallchain. У їхньому досвіді входять робота в компаніях Google, Meta та Grammarly, здобуття докторського звання у галузі інформаційних технологій та участь в американському інкубаторі Y Combinator.
Початково проєкт фокусувався на MEV-протоколі — B2B-рішенні для децентралізованих обмінників, яке швидко стало популярним у мережах BNB і Polygon. Завдяки Wallchain, користувачі, які проводили операції з токенами, отримали можливість зберегти максимальну вартість своїх активів. Перші платформи, що інтегрували Wallchain, включають Dfyn, ApeSwap, BabyDoge, а згодом приєдналися QuickSwap, PancakeSwap та інші.
Наступним кроком стало створення рішення безпосередньо для кінцевого користувача. Достатньо завантажити та увімкнути застосунок у Telegram, і Wallchain автоматично захищає від ботів, аналізує всі транзакції для виявлення додаткового прибутку, що повертається користувачеві за найкращою доступною ціною.
Засновники мають амбіцію повернути якнайбільше цінностей користувачам блокчейнів та протистояти щорічним втратам у розмірі $1 млрд на активності блокчейнів, включаючи $95 млн, пов’язаних із атаками MEV на BNB Chain.
Останній рік видався для стартапу дуже насиченим: інтеграція з №1 DEX-біржею за кількістю користувачів — PancakeSwap, перемога в змаганні стартапів Unicorn Pitch Battle, перемога в змаганні криптопроєктів World Blockchain Summit, акселерація у відомому криптоакселераторі Alliance DAO (огляд у TechCrunch) і, звичайно, перемога в BNB Chain Innovation Incubator.
Wallchain кейси WEB3:
- Інтеграція із PancakeSwap, автоматизованим маркет-мейкером (AMM).
- ApeSwap — це децентралізована біржа (DEX) для токенів стандарту BEP-20 на BNB Chain.
- ZeroSwap — це багатоцільовий протокол торгівлі з нульовою комісією, майнінгом ліквідності, пропозицією токенів DeFi та агрегацією DEX.
Перспективи розвитку блокчейн-стартапів в Україні
Прийняття нового законодавства щодо віртуальних активів в Україні викликає дуже змішані емоції не тільки в криптоентузіастів та інвесторів, а й підприємців у сфері криптовалют. Існують припущення, що регулювання спрямоване на виконання європейських вимог, а не на підтримку розвитку галузі.
Думка CEO та співзасновник криптонеобанку Trustee Plus, Вадима Груші
FinTech Insider поспілкувався з керівником напряму “Блокчейн” Вадимом Грушею, який є CEO та співзасновником криптонеобанку Trustee Plus, про законопроєкт щодо врегулювання обороту віртуальних активів, труднощі ведення криптобізнесу в Україні та перебільшені можливості технології блокчейн.
“Україна входить в топ з використання криптовалют — це означає, що українці мають більше свобод, прав. Криптовалюта цінна тим, що вона формує цифрову приватну власність. До появи біткоїна такого поняття, як цифрова приватна власність фактично не існувало. Воно обговорювалось, але технічно реалізувати його можливості не було. Не було такої технології, яка б дозволяла визначати, яка з двох копій вашої улюбленої фотографії на двох окремих флеш-дисках є оригінальною. Криптовалюта сформувала можливість мати цифрову приватну власність, за рахунок чого з’явились різні криптоактиви, токени і токенізація як така”, — заявив у інтерв’ю Вадим Груша для FinTech Insider.
Думка CEO WhiteBIT, Володимира Носова
Володимир Носов — засновник та СЕО однієї з найбільших криптобірж в Європі — WhiteBIT, розповів в інтерв’ю для unian, що Україна впевнено рухається до масової інтеграції криптовалют в усі сфери нашого життя, і це хороший сигнал для інвесторів.
«Запуск регульованого ринку збільшить інвестиційний потенціал держави. України вже входить в топ прогресивних держав, які не ховаються від інновацій, а йдуть їм назустріч, — це процеси, які я особисто і компанія WhiteBIT підтримують. Бізнес нового покоління має бути орієнтований на людину, а не клієнта. Тобто в основі сучасних компаній є дещо більше, ніж комерція. Місія нашої біржі — досягти масового впровадження технологій блокчейн і розширити криптовалютну спільноту», — прокоментував Володимир Носов в інтерв’ю для interfax.
Що чекати в майбутньому?
Перспективи розвитку технологічної галузі в Україні, згідно з висловлюваннями підприємців, визначаються кількома ключовими чинниками, такими як формування правової бази, врахування світових тенденцій та внутрішньої ситуації в Україні.
Україна вже увійшла в топ прогресивних держав, що активно інтегрують інновації та активно вивчають технології, зокрема технології блокчейну та криптовалют. Зокрема, Україна взяла приклад із інших країн, інтегрувавши нові програми, як, наприклад Києво-Могилянська Академія, яка у 2023 му запропонувала для магістрів освітню програму “Технології блокчейн”.
Українські Web3 та блокчейн-стартапи за останні 5 років привернули понад $1 млрд і показали свою готовність до конкуренції на глобальному ринку. У цілому, розвиток ринку блокчейн-стартапів в Україні виглядає перспективним, а державні ініціативи сприяють створенню сприятливого середовища для їхнього зростання.
Замість висновків
Україна активно впроваджує інновації в галузі блокчейну та криптовалют, спостерігається піднесений настрій серед учасників ринку. Нові ініціативи сприяють розвитку сфери, привертаючи увагу світових гравців та інвесторів. Наша країна демонструє не лише глибоке розуміння технологій блокчейну створюючи власні інноваційні стартапи, які здобувають популярність на глобальному ринку.