Поняття «проактивний» часто використовується на співбесідах. Його можна зустріти не тільки в переліку вимог до претендента, але і в робочому процесі. Передбачається, що такий фахівець бере ситуацію в свої руки. Він не просто вирішує завдання, а пропонує оптимальні шляхи її вирішення. Проактивністю вважається прийняття відповідальності за свою працю. Якщо у вас на порядку денному пошук роботи, потрібно врахувати, що більшість роботодавців хочуть бачити в своїй команді проактивних людей.
Переваги проактивності
Проактивними є люди, що здатні працювати максимально ефективно. Це досягається наявністю наступних здібностей:
- Постановка перед собою цілі і прагнення до неї.
- Відповідальний підхід до отриманого завдання.
- Усвідомлення власної волі вирішення завдань.
- Творче мислення і прагнення до його розвитку.
Перераховані характеристики є перевагами співробітника. Завдяки їм кандидат на певну посаду вважається проактивним і може розраховувати на кар’єрне зростання. За цим критерієм співробітників відбирають в IT-компаніях, сфері маркетингу і PR. На проактивність кандидатів зараз звертають увагу не тільки компанії, що розвиваються, а й ті, які вже давно функціонують на ринку. Саме тому потрібно всіляко розвивати в собі почуття відповідальності за власну роботу.
Навіщо роботодавцю проактивний співробітник?
Мета кожної команди — максимальна продуктивність роботи. Проактивність важлива риса для взаємодії з колегами. При цьому важливо відрізняти просто активного співробітника від проактивного. Активний працівник відповідально ставиться до своїх обов’язків і виконує роботу в строк. Проактивний — прагне до якісного виконання своєї роботи і завжди готовий прийти на допомогу, якщо колега гальмує робочий процес.
Поставивши завдання перед продуктивним співробітником, керівник може бути впевнений у високій якості її вирішення. Якщо проактивний співробітник береться за виконання роботи, то прагне до оптимального результату, адже завдання — його власний вибір. Проактивний команда вирішує завдання з величезним ентузіазмом. Такі співробітники привносять в проект цікаві рішення.
Як стати проактивним?
Проактивність сприяє зміні сприйняття в позитивну сторону. Для багатьох це стає справжнім відкриттям: до складних робочих моментах можна ставитися не як до неприємностей, а як до можливостей проявити себе. У вас є шанс стати частиною команди в компанії, де мрієте працювати. Але для цього потрібно самовдосконалюватися:
- Концентруйтеся не та тому, що відбувається навколо вас, а на себе. Важлива правильна постановка питання: не «Чому так відбувається?», а «Що я можу зробити, щоб вплинути на те, що відбувається?». Так, ви перетворюєтеся з безпорадної людини в особистість, якій підвладні будь-які обставини.
- Якщо не виходить досягти успіху в будь-якому починанні, не турбуйтеся, а знайдіть мотивуючий приклад. Яку б складну задачу перед вами не ставили, знайте: ви не перший, кому доводиться з нею зіткнутися. У інших вийшло — і у вас вийде.
- Постійно аналізуйте те, що відбувається. Спочатку це складно морально, але з часом навик аналізу перетвориться в автоматичний.
- Дійте. Перше правило успішно завершеного проекту: головне — почати. Як тільки було видано завдання, беріться за його виконання. Відмовтеся від прокрастинації. Це складно, але саме так ви перестанете бути реактивним працівником.
- Прийміть той факт, що помилок не уникнути. Вони в певній мірі корисні: дозволяють більше не помилятися аналогічним чином.
Запам’ятайте: не вийде бути проактивним у всіх сферах життя. Це потрібно прийняти вам і вашому оточенню.
Як оцінити рівень своєї проактивности?
Прочитавши інформацію вище, багато хто виявив бажання стати проактивними. Чи так це насправді, або все ж в вас переважають характеристики реактивного працівника? Це можна з’ясувати, пройшовши спеціальний тест. На нього піде місяць — чимало, але підсумок вартий витраченого часу. Ваше завдання:
- Взяти аркуш паперу і зобразити на ньому два кола: один всередині іншого.
- Придумати мету, яку хотіли б втілити.
- Виписати перешкоди, які заважають домогтися задуманого. Їх можна помістити між колами.
- Розділити внутрішнє коло на 4 частини, кожна з яких будуть містити вирішення проблеми.
- Протягом місяця виконувати завдання, які повинні сприяти досягненню мети. Якщо не виходить, не можна звинувачувати обставини. Потрібно знайти причину в собі і повторити спробу.
- Проаналізувати власні дії. Де поведінка була реактивною?
Проходження тесту допоможе з’ясувати чи достатньо ви проактивні. Якщо ні, буде зрозуміло, над чим саме доведеться потрудитися.