Статистичні звіти виглядають переконливо, справляють сильне враження і викликають в пам’яті фразу «факти — уперта річ». При цьому, коли мова заходить про статистику, здається, що цифрами оперують аналітики — люди, які вміють в масиві даних побачити тенденції та закономірності, узагальнити, зробити висновки і дати рекомендації.
Можна з упевненістю сказати, що статистика зарплат — інструмент, корисний для кожного учасника ринку праці: роботодавця, здобувача; людини, яка усвідомлено будує свою професійну траєкторію; HR-менеджера, що становить штатний розклад і оффер.
Пошуковик в сфері роботи, кар’єри і підбору персоналу Trud .com Ukraine, щодня публікує резюме і вакансії в Україні — один з небагатьох job-сайтів з модулем докладної статистики зарплат. І ці цифри корисні не тільки аналітикам.
«Який рівень бажаної зарплати ставити в резюме?»
Здобувач, що становить резюме в інтернеті, повинен знати відповідь на це питання. Зарплатні очікування не формуються, виходячи з потреб — для кожної професії в певному регіоні є ринковий орієнтир, він і є опорною точкою для очікувань за зарплатою. Наприклад, фахівець шукає роботу менеджером з продажу в Києві. Середня зарплата по цій професії, в заданому регіоні, в червні склала 17 026 грн. Здобувач націлюється на вищий рівень заробітку? Можливо, йому варто пошукати позиції в цікавій для нього сфері, де його робота оплачується вище середнього рівня.
Як наочно показує графік, в продажу будівельних матеріалів зарплата вище, ніж, наприклад, в продажах автозапчастин або металопрокату.
«Який рівень заробітку запропонувати фахівцеві?»
У HR-фахівців є спеціальні технології і методи розрахунку заробітної плати, але середньоринковий рівень і для них є опорним пунктом. HR-фахівців і роботодавцям може бути цікава більш детальна інформація, наприклад, розподіл за діапазонами зарплат. Яка частка компаній пропонує зарплати вище ринкових, а яка — нижче? Такі дані дають можливість зробити більш обгрунтовану пропозицію здобувачеві.
«Як змінюється ситуація на ринку зарплат в цілому?»
Цифри, що відображають більш віддалений у часі момент — минулий місяць, минулий квартал або минулий рік — цікавлять більшою мірою управлінців і аналітиків. Статистика дає можливість зробити узагальнення, зрозуміти, які фактори визначають динаміку зарплат, і на основі отриманих висновків зробити прогнози. Ця інформація необхідна при формуванні бізнес-стратегій, плануванні — або оцінці наслідків таких криз, один з яких ринок пережив в зв’язку з пандемією і карантином.
Як видно на графіку, в березні і квітні середній рівень зарплат знизився, але в травні почалося повернення втрачених позицій.
Статистика зарплат, таким чином, є корисним джерелом відомостей як мінімум для 4-х груп користувачів: роботодавці, здобувачі, управлінці і HR-менеджери, аналітики ринку праці.