Всім добре відомо – як назвеш корабель, так він і попливе. Цікаво, що про неймінг бренду його творці замислюються в останню чергу, вважаючи це не настільки важливим завданням, яку можна вирішити за лічені секунди. Недооцінка її складності – перша велика помилка, яку допускають багато підприємців.
Якщо у кого і вийшло дати бренду відмінну назву на ходу, вдома на кухні в оточенні близьких, то те, що сталося однозначно можна вважати винятком з правил, справжнім дивом. Неймінг передбачає безліч тонкощів, нюансів, труднощів, про які необхідно дізнаватися завчасно, паралельно вивчаючи всі існуючі сьогодні алгоритми і методики, спрямовані на розробку дійсно крутої назви бренду. Перебуваєте в пошуках подібної інформації? В першу чергу ознайомтеся з головними табу неймінга.
Небажано доповнювати назву бренду своїм ім’ям, прізвищем, ініціалами
Багато бізнесменів, створюючи власне дітище, мріють увічнити в ньому себе. Однак, запуск особистого бренду для більшості є недозволеною розкішшю. Реєструвати такий варто виключно тим, хто вже утвердився, як талановитий підприємець, а ще краще – як фахівець у певній сфері (приклади успішного іменного бренду: банк «Тінькофф», «Кіра Пластініна» і т. і.). Ви поки не досягли подібного рівня? Тоді шукайте альтернативу іменним назвам. Пам’ятайте, що особистий бренд є ефективним інструментом підвищення показника продажів лише в тому випадку, якщо його власник може похвалитися високим рівнем довіри з боку споживача. І навіть в такому випадку над назвою необхідно гарненько подумати, щоб в кінцевому підсумку воно виділялося на тлі конкурентів.
Важливо! Без винятків не обійдеться. Іменний бренд можна запускати, якщо він, наприклад, являє собою такі ініціали, що красиво звучать (таким шляхом пішла господиня «Baluvi», магазину дитячих товарів).
Не повторювати
Перед тим як давати назву свому бренду, гарненько вивчіть сучасний ринок. Переконайтеся в тому, то ваші робочі версії імені компанії не збігаються з уже існуючими, в тому числі і розкрученими, потенційними конкурентами. Звичайно, повторення допустимі, якщо бренди з однаковими назвами працюватимуть в різних сферах (наприклад, один на туристичному ринку, а другий – на ринку запасних частин і комплектуючого на спецтехніку). Однак, навіть в такому випадку можливі неприємності, що виникають на тлі того, що споживачі просто плутають торгові марки «тезки».
Відмовтеся від назви, яка «не звучить»
Не використовуйте слова, які складно читати і вимовляти вголос. І навіть не намагайтеся врятувати ситуацію за рахунок різнокольорових літер (або розділових знаків). Пам’ятайте, що в друкованих виданнях і в мережі (в пошуковій видачі) ім’я вашого бренду буде відображатися без колірних «підказок». Що стосується знаків пунктуації, то тут все просто – споживачі просто будуть лінуватися шукати потрібні символи на клавіатурі.
Скажіть, ні шаблонам і стереотипам
В наші дні неймінг бренду не терпить банальності. Уникнути її, придумуючи назву свого бізнесу, простіше, ніж здається на перший погляд. Для початку не розглядайте можливість використовувати «заїжджені» прийомчики, на кшталт глобалізації та узагальнення (приклади: «Мир шкарпеток», «Планета парасольок», «Галактика колготок» і т. і.). Подібна методика зокрема дуже погано працює для неживих предметів. Подумайте, кому захочеться виявитися в світі, де є одні шкарпетки, на планеті, де одні парасольки тощо.
Банальністю вважається і скорочення повної назви компанії до трьох-чотирьох букв на кожне слово. Не забувайте, що в неймінгу важливу роль відіграє асоціація. З чим у споживача асоціюється «Укрдержстрах» і т. і.? Напевно, з чимось радянським, старим, а значить, неактуальним і нікому не потрібним. Крім того, бренд з подібною назвою не зможе виділитися на загальному тлі (не дивуйтеся, якщо ваш «Промторг» виявиться 15-м в місті).
Перевіряйте переклад вашого бренду
Навіть великі бренди стають жертвами таких помилок. Коли Coca-Cola вперше з’явилася в Китаї, власники магазинів прочитали і перевели назву бренду. У кожного з чотирьох складів було кілька можливих значень, і це часто інтерпретувалася як «Кекукела», що перекладається як «Укус воскового пуголовка» або «Кінь, скріплений воском».
Щоб вирішити цю проблему Coca-Cola досліджувала 40 000 китайських ієрогліфів в пошуках фонетичного еквівалента з приємним відтінком, і вони зупинилися на «кокоуколе», що означає «щастя в роті».
Не забувайте про те, наскільки важливо справити хороше перше враження
Пам’ятайте, що назва бренду, по суті, і є інструментом першого враження. Розглядаючи різні варіанти імені, запитуйте себе, як би ви самі поставилися до них, зустрівши такі на ринку. Гарантовано гарне враження на споживача зробить назва «яка говорить» і пов’язана з позитивним ланцюжком асоціацій. При цьому остання повинна гармоніювати з тієї бізнес-нішею, яку ви займаєте. Наприклад, «Віртум» ідеально підійде сайту, на якому викладають відео спортивної тематики, а ось для юридичної контори воно не годиться (може зіграти злий жарт, так як частинка «Вірт» вказується на віртуальність, а звідси і асоціації з уявними експертами і т. і.).
Складно – не означає оригінально і круто
Сучасна людина, зокрема житель великого міста кожні 12 секунд стикається з тим чи іншим брендом. Велика частина побаченого чи почутого їм проходить через своєрідний «внутрішній фільтр» і в кінцевому підсумку не запам’ятовується. Це стосується, в тому числі і складних, довгих назв, на які раніше робили ставку рекламщики-любителі wow-ефекту. Пам’ятайте, що справжні профі вже давно залишили подібний «тренд» в минулому. Сьогодні вони прагнуть максимально спростити назви брендів. Ось чому в ТОПі лідерів сучасного ринку (в будь-якій ніші) ви не зустрінете «Югзапсібпромінвестбанк» і тому подібних. Рідко потрапляють в такий рейтинг і компанії з назвами-абревіатурами (дуже популярні в корпоративній, виробничій сферах), які просто знеособлюють ваш бренд.
Задайте собі питання «У чому суть назви вашого бренду?»
На це питання складно відповісти багатьом підприємцям, навіть тим, які зробили вибір на користь нішевих назв, які «говорять» (наприклад, назва «Креветочка» для мережі рибних магазинів). Сьогодні маркетологи роблять ставку на концепцію, в рамках якої створюється не тільки певна продукція, але і особа компанії (її назва, логотип і т. і.). Таким чином, ім’я бренду наповнюється сенсом, що для раціонального і прагматичного споживача завжди буде великим плюсом.
Не наслідуйте успішним брендам
Не хочете, щоб постраждала ваша репутація? Тоді на етапі неймінгу бренду зробіть все можливе для того, щоб не опинитися в числі компаній-паразитів (приклад -Abibas), бажаючих домогтися успіху за рахунок тих, хто вже давно опинився на вершині «Олімпу». Не вибирайте для свого бренду те ім’я, яке є співзвучним з іншим, добре відомим споживачеві. Так ви виключите ймовірність виникнення проблем з законом, а також збережете свою репутацію.
Неймінг безумовно непростий, але він абсолютно необхідний для вашого бізнесу. Хто завгодно може помилитися в назві бренду, але навіщо повторювати помилки, якщо замість цього ви можете винести уроки з них? Уникайте цих простих, але небезпечних помилок при виборі торгової марки і позбавте себе від серйозних невдач.