«Креативність – це просто створення зв’язків між речами. Коли творчих людей запитують, як вони щось зробили, вони відчувають себе трохи винуватими, тому що вони не зробили нічого насправді, а просто помітили. Це стає їм зрозуміло з часом. Вони змогли зв’язати різні шматочки свого досвіду і синтезувати щось нове. Це відбувається тому, що вони пережили і побачили більше, ніж інші, або тому, що вони більше про це розмірковують». Стів Джобс
Коли ви в останній раз придумували щось дійсно нове і оригінальне? Розвиток навичок творчого мислення – важлива частина життя, незалежно від того, в якій області ви працюєте.
Тим, хто вважає творчість дарами природи, важливо розуміти, що це навик, який можна поліпшити при правильному навчанні.
Також важливо зруйнувати міф про те, що творчість повністю залежить від джерела натхнення. Навпаки, це побічний продукт споживання всілякого контенту, здатності взаємодіяти з різними частинами мультимедіа і розбирати проблеми.
Давайте розглянемо деякі способи, якими будь-яка людина може дати поштовх своїй творчій стороні:
Практика розпізнавання образів
Один із способів розвитку творчих здібностей – розпізнавання закономірностей в тому, що ми спостерігаємо. Наприклад, якщо ви читаєте багато детективних романів, ви можете зрозуміти, що в детективній літературі використовується обмежена кількість мотивів і ви зможете передбачити результат оповідань зі схожими передумовами.
Освойте музичний інструмент
Музичні інструменти та координація розуму і тіла, які беруть участь у створенні музики, можуть розвинути вашу творчу сторону. Якщо ви взяли в руки такий інструмент, як піаніно, це може принести величезну користь, оскільки ви почнете практикувати і засвоювати основні рухи пальців.
Зв’язок між творчою силою і заняттями музикою давно відома, і багато особистостей, включаючи Альберта Ейнштейна, Олівера Сакса і Пауля Клеє, приписували частину свого успіху впливу музики.
Грайте в шахи
Хоча шахи можуть здатися не найбільш творчим хобі, з грою і її різними позиціями пов’язана дивовижна глибина. Дебют, середина гри і ендшпіль мають певні повторювані патерни, які переходять одна в одну рівно настільки, щоб допускати творчі маневри.
Дослідження показали, що шахісти перевершили контрольну групу в області оригінальності і гнучкості.
Фізичні вправи
Ряд напружених вправ може творити чудеса, змушуючи текти ваші творчі соки. Дослідницька робота, опублікована в NIH, показала, що вправи були вірним способом боротьби з такою річчю, як розумова втома, зазначивши, що «фізична активність пов’язана з поліпшенням емоційного досвіду і поліпшеними когнітивними здібностями».
Малювання і фотографія
Заняття образотворчим мистецтвом – відмінний спосіб поліпшити свої творчі здібності і може допомогти вам побачити ширшу картину. А з появою інтернет-курсів уроки малювання і фотографії стали відносно дешевими.
Фотографія і малюнок – це глибоко творчі заняття. Здатність точно створювати або кадрувати зображення того, що ви бачите, може змінити ваш погляд на світ. Кожен раз, коли художники малюють обличчя людини або його оточення, вони звертаються до суми свого візуального досвіду, щоб синтезувати певні деталі в зв’язний малюнок.
Взагалі нічого не робити
Іноді вашому розуму просто потрібно відключитися від обробки і переглянути інформацію у вигляді інтернет-статей і текстових повідомлень або інших різних матеріалів.
Обробка занадто великої кількості інформації може змусити ваш мозок хитатися і покласти край вашої продуктивності, а також вашої творчості. Трохи розслабившись перед тим, як продовжити роботу, ви зможете поліпшити свої творчі здібності.
Також давайте розглянемо конкретні вправи, які ви можете виконувати щодня:
Шість капелюхів
Техніка «шести капелюхів» передбачає розгляд проблеми з шести різних точок зору. Поступаючи так, ви можете придумати більше ідей, ніж якби ви дивилися на ситуацію тільки з однієї або двох точок зору.
- Чорна: використовуйте негативну точку зору. Які елементи рішення не працюють?
- Синя: мисліть широко. Яке загальне рішення є найкращим?
- Зелена: мисліть творчо. Які є альтернативні ідеї?
- Червона: Погляньте на ситуацію емоційно. Що вам кажуть ваші почуття?
- Біла: Погляньте на ситуацію об’єктивно. Які факти?
- Жовта: використовуйте позитивний погляд на речі. Які елементи рішення підійдуть?
Випадковий зв’язок
Ви можете взяти будь-яку книгу і вибрати звідти навмання два будь-яких слова. Швидше за все, вони будуть абсолютно не пов’язані один з одним. Ваше завдання – зв’язати ці кілька слів в справжню історію, нехай і вигадану.
Смажені факти
Метод полягає в тому, щоб уявити собі результат вашої ідеї шляхом обмірковування того, як на цю ідею відреагують традиційні і «жовті» ЗМІ.
Уявимо, що якась відома особа вирішила допомогти важко хворій людині.
Традиційні ЗМІ, швидше за все, випустять матеріал в стилі «Артист Х пожертвував власним коштом 300 тис для порятунку життя людини». А що стосується токсичних, «жовтих» ЗМІ, то вони можуть реагувати несподівано: «Артист вирішив розрекламуватися за рахунок хворого» і все в тому стилі.
Таким чином, перебираючи всі варіанти заголовків і реакцій, можна побачити слабкі місця своєї ідеї.
Десять ідей в день
Вам потрібно щодня вигадувати десять або більше ідей. Зовсім неважливо наскільки вони будуть оригінальними і реалістичними. Суть в тому, щоб запустити процес розвитку творчого мислення.
Нехай це увійде в звичку, записуйте всі думки. Таким чином, ви відстежите свій прогрес, побачите наскільки перші ідеї були слабкими в порівнянні з поточними.
Бічне мислення
«Бічне мислення» – це творчість, що пов’язана зі зміною ідей, уявлень і концепцій. Замість того, щоб старанніше працювати з тими ж ідеями, уявленнями і концепціями, потрібно прагнути їх змінити.
Наприклад, компанія Bayer випускала аспірин, який є болезаспокійливим засобом. Але пізніше вони з’ясували, що у ліки є і властивість зниження ризику серцевих нападів, що призвело до них іншу цільову аудиторію. Або, наприклад, виробники сиру вирішили вивести новий продукт на ринок. І так у них в асортименті з’явився солодкий сирок з шоколадом в ріжку, який зручно їсти на ходу.
Також прокачати свій мозок і мислення може допомогти моя невелика добірка натхнення. В кінці статті розказано про кращі тематичні книги, фільми і канали, на яких розміщують безліч креативних роликів, створених для відомих брендів.