Згідно з дослідженнями, проведеними в International Journal of Behavioral Science, 70% населення планети тією чи іншою мірою страждає від заниженої самооцінки.
І не дивно, бо варто вам тільки відкрити свої соціальні мережі, як ви бачите ідеальних жінок, з красивим тілом, дуже успішних чоловіків, навіть дітей, які вже у своєму віці заробляють більше, ніж багато хто з нас.
Але чи замислювалися ви хоч трохи про те, якою є природа наших страхів, як нам їх нав’язали?
Одного разу компанія Gillette приречено гадала про те, як вони можуть збільшити свій дохід. І їхні талановиті маркетологи зрозуміли, що треба наголошувати на жіночих комплексах. Так 1915 року з’явилася перша рекламна кампанія жіночої бритви. З цього і почалося зародження нових правил жіночності. Те, що раніше не було проблемою, тепер стало.
Те саме і з целюлітом. Зараз вважається, що це негарно, ненормально, і взагалі, як жінки наважилися мати його. Але з біологічної точки зору наявність целюліту у жінок неминуча. Така “проблема” є у 8 із 10 жінок, і цей жир виступає у ролі запасу енергії для організму на випадок вагітності. І таких прикладів можна навести багато.
І ні, я не кажу про те, що жінка повинна бути недоглянутою, не митися і не зачісуватися, я про те, що багато з того, що ми вважаємо недоліками зараз, раніше не існувало. Це найпростіший маркетинг.
Безумовно, я також входжу в становище чоловіків, які послухавши сучасні жіночі вимоги, впадають у відчай. Думаю, кожному хоч пару разів, але траплялися відео, де жінок запитують, скільки має заробляти чоловік, щоб бути з нею. Здебільшого ці милі дівчата називають такі суми, які заробляє лише один відсоток у країні. І як тут не засмутитися, правда?
Як відстати від себе та підвищити самооцінку?
У кожного з нас самооцінка пов’язана з уявленням про себе і це впливає на всі сфери нашого життя. Зацикленість на ідеалі може підірвати ваше почуття власної гідності. Для тих, хто завжди прагне бути бездоганним, важливо встановлювати розумні очікування та розуміти, що поразки трапляються. Але це не визначає нашої особи.
Що мені в собі подобається
Ви можете подумати, що ця порада дуже банальна. Але я запевняю вас, що невдовзі ви зміните свою думку. Особливо якщо ви ніколи не робили собі компліментів.
Щодня ви повинні озвучувати п’ять пунктів, які вам подобаються. Спочатку може бути непросто або навіть дискомфортно, але з кожним днем ви змушуватимете свій мозок працювати в позитивному ключі, і коли очевидні речі закінчаться, ви почнете усвідомлювати ваші унікальні якості. І тоді ваше ставлення до себе почне змінюватись.
Метод “А якщо”
Ця техніка допомагає визначити ірраціональні переконання, які роблять вас уразливими.
Припустимо, хлопець боїться знайомитися з дівчатами, бо не вірить в успіх. Він вважає себе небажаним та непривабливим. Такі переконання завдають йому чимало неприємностей. Або дівчина вважає, що якщо вийде без макіяжу, то її всі вважатимуть потворою та обговорюватимуть за спиною.
Намалюйте стрілку під негативною думкою і запитайте себе “Що найгірше може статися, якщо мені відмовлять”. Запишіть думку та намалюйте ще одну стрілу. І так доти не зрозумієте свій істинний страх.
Потім вам доведеться зустрітися з цим страхом в обличчя – зробити те, чого ви найбільше боїтеся.
Коли ви проведете цей невеликий експеримент, зрозумієте, як усім людям абсолютно фіолетово до вас. У що ви одягнені, з макіяжем ви чи ні, чи є у вас кілька зайвих кілограмів. Це потребує сміливості, але користь від цього буде величезною.
Не порівнюйте себе з іншими
Ті з нас, хто зустрічався з виразами типу “У тебе руки не звідти” або “Нічого хорошого з тебе не вийде”, мабуть, чули їх ще в дитинстві чи молодості від значних дорослих. Коли ми несвідомо переносимо ці токсичні фрази у доросле життя, вони впливають на подальшу впевненість у собі. Ці слова впливають і на наше ставлення до себе, і на те, як ми оцінюємо свої здобутки, особливо в порівнянні з іншими.
Щоб позбавитися подібного мислення вам потрібно регулярно робити кілька нескладних дій:
- Візьміть за правило підбивати підсумки дня своїми досягненнями, навіть незначними, щиро хваліть себе.
- Не варто вірити всьому, що бачите. Для багатьох соціальні мережі – інструмент заробітку і не більше. Гарна картинка та розповіді про “успішний успіх” може зовсім не відображати реальність, це робиться заради лайків та підписок.
- Заберіть із життя джерела порівняння, які вас руйнують, тих, хто демотивує. Чи це реальні знайомі або люди на яких ви підписані.
Вісім сфер життя
Насамкінець рекомендую спробувати техніку “вісім сфер життя”, або колесо балансу. Це інструмент, який дозволяє оцінити, наскільки вас влаштовує стан справ у різних сферах життя, починаючи від відносин до духовного розвитку.
Інструмент візуалізує різні аспекти нашого життя через розподіл його на різні сектори. В ці сектори можуть входити фізичне та психічне здоров’я, кар’єра, відносини, фінанси, особистісний розвиток, духовність та інші. Воно допомагає оцінити нашу радість кожним із цих аспектів і визначити, у яких ми хотіли б бачити більший прогрес.
У кожному секторі ви повинні поставити собі оцінку, наскільки від 1 до 10 ви задоволені своїм здоров’ям чи самореалізацією. Ті, хто має сильний дисбаланс, часто почуваються нещасними. Наприклад, у секторі “робота” ви оцінюєте себе на 10, але особисті стосунки та відпочинок у вас на 3.
Уявіть, що для вас є ідеалом у кожній сфері життя і починайте планування. Визначте, які кроки потрібно зробити, щоб вирішити проблему, встановіть часові рамки, в які ви хочете досягти бажаного результату.