За останні десятиліття український технологічний сектор значно виріс, розширився та набрав обертів. Але щоб зробити квантовий стрибок, потрібно консолідуватися та спільно просувати Україну як місце, де існує бурхливе інноваційне середовище, де народжуються проривні технології та формуються єдинороги.
TechUkraine у партнерстві з «Європейською асоціацією програмної інженерії» EASE, UNIT.City, Міністерством цифрової трансформації, Міністерством закордонних справ та багатьма іншими зацікавленими сторонами виступили з ініціативою створити сучасний пітч-дек для української технологічної індустрії.
За 9 місяців розробки проєкту «Як пітчити українську технологічну індустрію» було пройдено кілька етапів:
- запущено всеукраїнське опитування,
- проведено декілька зустрічей із стейкхолдерами екосистеми – ідеатонів та мозкових штурмів,
- презентовано концепцію,
- втілено її у життя під час роботи українського павільйону на Web Summit (1-4 листопада 2021 року) та промо-відео презентації технологічної екосистеми Міністерством закордонних справ та TechUkraine.
Пропонуємо розглянути дорожню карту, досягнення та підсумки проєкту.
Розділ 1 – Всеукраїнське опитування (лютий-квітень 2021)
У лютому 2021 року TechUkraine у партнерстві з UNIT.City, Міністерством цифрової трансформації, Міністерством закордонних справ розробили та запустили всеукраїнське опитування – «Як пітчити українську технічну індустрію?», щоб зібрати думки та уявлення про сприйняття бренду UA Tech від широкої аудиторії.
Ключові висновки дослідження:
- Асоціації, заяви, посилання
- Бачення майбутнього українських технологій
- Понад 200 відповідей з усієї України.
Розділ 2 – Ідеатон «Як пітчити українську технологічну індустрію» (травень 2021)
29 травня 2021 року відбувся ідеатон «Як пітчити українську технологічну індустрію». Це була перша ітерація з TechUkraine Changemakers у NEST: після збору, аналізу та представлення єдиного наративу про українські технології, винесеного на публічне обговорення.
До цього було надіслано понад 100 листів із запрошенням приєднатися до ініціативи з метою залучення всіх зацікавлених сторін – представників IT-індустрії, технологічних кластерів, донорів, VC та фондів, уряду та засобів масової інформації.
У ході заходу:
- Наталя Веремєєва представила результати всеукраїнського опитування,
- учасники ідеатону об’єдналися у 4 групи та працювали над візуалізацією галузі, її місією і баченням,
- кожна група представила аудиторії своє бачення та відбулося спільне обговорення концептуального наративу та можливих меседжів.
Розділ 3 – Мозковий штурм (червень-липень 2021)
Під час другої та третьої ітерацій ідеатону «Як пітчити українську технологічну індустрію», які відбулися 7 червня та 14 липня 2021 року, учасники мозкового штурму працювали над структурою майбутнього пітч-дека, основними елементами об’єднаного наративу та меседжами для української IT-індустрії.
Розділ 4 – Оголошення про участь у Web Summit 2021 (вересень 2021)
На початку осені українська технологічна спільнота активно просувала ініціативу участі у Web Summit 2021 у Лісабоні.
Відтак, 30 вересня 2021 року у Клубі Кабінету Міністрів України відбулася прес-конференція за участі Михайла Федорова (віце-прем’єр-міністра та Міністра цифрової трансформації України), Павла Карташова (директора Українського стартап-фонду), Анни Дерев’янко (виконавчого директора Європейської бізнес-асоціації), Валерія Красовського (співзасновника і генерального директора Sigma Software Group), Олексія Вітченка (засновника «Цифрового майбутнього»), Олександра Комарова (президента «Київстар»), на якій було офіційно повідомлено про перший український павільйон, що буде організовано на Web Summit, одній з найбільших подій у світі технологій, що пройде з 1 по 4 листопада в Лісабоні.
Розділ 5 – Зустріч перед веб-саммітом (жовтень 2021)
12 жовтня 2021 року в UNIT.City об’єднана команда зібрала стартапи, бізнес, інвесторів та представників уряду на офлайн-зустріч перед Web Summit, де вперше була представлена українська екосистема, щоб синхронізуватися та налаштувати ключові меседжі спільної презентації українських технологій в рамках заходу.
Під час зустрічі відбулося обговорення ідей та наративів, які варто поширювати.
Розділ 6 – презентація результатів ідеї «Як пітчити українську технологічну індустрію» (жовтень 2021)
27 жовтня 2021 року було презентовано результати ідеатонів та пітч-деку для просування екосистеми:
- Наталя Веремєєва представила презентацію, створену на основі опитування й трьох ітерацій мозкових штурмів разом з представниками української технологічної екосистеми,
- під час нетворк-вечірки активні гравців IT-ринку обговорили пітч-дек.
Відео:
Презентація з результатами всеукраїнського опитування:
Розділ 7 – Перший в історії український павільйон технологічної екосистеми на Web Summit 2021
В листопаді стартував перший український павільйон на Web Summit!
- ІТ-індустрія України розвивається та зростає в п’ять разів (25%) швидше, ніж у середньому по всьому світу (4-6%).
- Українські стартапи за 6 років залучили $2 млрд венчурних інвестицій.
- За прогнозами, до 2025 року галузь принесе 10 мільярдів доларів.
- 5000 ІТ-компаній, 252 000 розробників, 5 юнікорнів.
2.11.2021 – Семінар
2 листопада 2021 року о 16:00 (Altice Arena Fil 1) провідні українські технічнологічні гравці провели велику презентацію «Прихована перлина: технологічна екосистема України» та пояснили, чому Україна є потужним глобальним ІТ-хабом і має бути на радарі міжнародних інвесторів, компаній і стартапів.
Мабуть, це була найважливіша подія для всієї делегації: за дев’яносто хвилин 13 спікерів дали аудиторії вичерпний огляд місцевого ІТ-ринку та їхніх організацій. Під час презентації, яку відвідали понад 200 людей з 20 країн, авдиторія дізналася:
- які переваги надає ІТ-компаніям спеціальна правова база «Дія Сіті»
- як інвестори можуть заробляти на українських стартапах
- чому Україна є привабливим напрямком для міжнародного бізнесу
- як фінтех стимулює цифровізацію українського ринку та як працюють в Україні безготівкові платежі
- про Україну як game-центр Східної Європи та про роль технологій у розвитку розваг
- про досвід українських технологічних продуктів у розширенні на ринки ЄС
- про те, що сьогодні відбувається в українській екосистемі кібербезпеки
Модерував сесію Ендрю Вробель, партнер-засновник Emerging Europe та лідер Tech Emerging Europe Advocates.
3.11.2021 – Українська нетворк-вечірка «КРАЇНА МРІЙ» Мрії. Ідеї. Фантазії
Також українська технічна спільнота запросила гостей Web Summit 2021 відвідати безмежний світ уяви, де реальність зливається з фантазіями — The Dreamland Party. Гості отримали задоволення від вечірки на неймовірній локації, на даху ресторану Ferroviario, у форматі secret place, з виступом найтехнологічнішого дуету українських діджеїв та ефективним нетворкінгом.
Фото: facebook.com
Перший в історії український стенд на найбільшій у світі технічнологічній конференції Web Summit 2021 мав величезний успіх! Основні досягнення були продемонстровані в рамках «Україна на WebSummit: Summary & Network Party»:
- Майже 40% учасників Web Summit відвідали павільйон України. Зала, де відбувалася презентація локальної технологічної екосистеми, також була переповненою, семінар відвідали люди з понад 20 країн.
- Загалом у першому за два роки офлайн-саміті в Лісабоні взяли участь понад 60 українських стартапів. Серед тих, хто був представлений на стенді, були 14 стартапів, які виграли туристичні гранти від Ukrainian Startup Fund, Ukrainian Hub та CRDF Global.
- Effa,команда, що розробила першу в світі паперову зубну щітку, яка на 100% поновлюється та переробляється, стала першим українським стартапом, який вийшов на головну сцену Web Summit 2021, щоб розповісти світові про себе та Україну.
- Український проєкт Reface також отримав моменти слави. Його генеральний директор Діма Швець виступив з промовою про те, як AI змінює обличчя моди, розваг та музики, а Олесь Петрів, CTO Reface, розповів про те, як ми будемо жити в синтетичному майбутньому.
- Українська вечірка «Країна мрій», організована UNIT.City, Kyivstar, Softserve та JKR Investment Group, що зібрала понад 200 людей, стала найпопулярнійшою side-подією Web Summit.
- Про український павільйон написали понад 20 міжнародних ЗМІ. Загальне висвітлення в ЗМІ оцінюється в 1 000 000 (преса, ТБ)!
Відео:
Розділ 8 – Відеопрезентація української технологічної екосистеми
У грудні 2021 року Міністерство закордонних справ ініціювало відео презентацію української технологічної екосистеми, яка могла б стати візитною карткою індустрії в усьому світі. Команда TechUkraine та UNIT.City приєдналися, щоб підтримати ініціативу, зібравши відповідні дані, відеоконтент від зацікавлених сторін галузі. А відео містило ключові меседжі пітч-дека:
УКРАЇНА: найбільша технологічна країна в Європі
- Україна має потужний технологічний потенціал, який розкривається з кожним роком все більше. Ми використовуємо глобальні технологічні двигуни. Тут є мізки.
- Центр підприємництва: починайте легко, швидко розвивайтеся, розвивайтеся разом з Україною. Країна технологічної свободи.
- Світова науково-дослідницька лабораторія. Everything is TECHable with Ukraine (З Україною все ТЕХНІЧНО).
Резюме
Систематичне просування галузі – це вже не примха, а необхідність. Галузь повинна мати спільні меседжі та факти. Не можна допускати просування сектору на самоплив. Результати ідеатону показали, що транслюється назовні, якщо немає системного бачення.
Ми вже багато чого досягли, і тепер кожен представник ІТ-сфери може стати пристрасним адвокатом українського технологічного сектору за кордоном, подорожуючи і розповідаючи про країну та галузь. Важливо, щоб у наративі була не критика, а промотуючі країну та підкріплені фактами меседжі.
Ми всі в одному човні, і ми маємо пишатися тим, хто ми є і чого ми досягли. Бонусом є те, що повторення одного повідомлення посилює його.
Тому важливо проявити цю ініціативу, поширювати повідомлення, наповнювати їх сучасними фактами, і робити це системно та усією галуззю.