Ситуативний маркетинг працює як ролик у TikTok — навіть якщо профіль невеликий, завдяки одній публікації можна отримати мільйони переглядів.
На прикладі публікацій Aviasales, Flint, Сушия та OMG agency розберемо, що бренду робити із ситуативами.
1. Іноді краще промовчати
Побачивши у календарі свято або залайканий пост у розділі «Цікаве» в Instagram, подумайте, як можна адаптувати подію до бренду. Якщо tone of voice компанії «без загравань з аудиторією, з поважливим зверненням і без зухвалого гумору», пісню «Чай, індійський чай, грузинський чай» на фоні танців CEO підписники не зрозуміють.
І навпаки: у ресторану Сушия у соцмережах легка, трохи провокаційна манера спілкування, тому на Гелловін можна і над собою пожартувати. Гелловін — новий календарний ситуатив, який з кожним роком набирає популярності в Україні. Цього дня влаштовують вечірки нечисті, вирізають лячні пики на гарбузах, а діти вимагають цукерки під «страхом смерті». Тому з’явилася ідея створити «Дуже жахливий сет», з яким можна ситно та смачно боятися темряви.
2. Робіть вчасно
Ситуатив краще не публікувати, ніж зробити це запізно. Підбивання підсумків року в середині січня, адаптація вже неактуального тренду (якщо це не суперпостіронія), привітання зі святом минулим числом — це дратує, викликає нерозуміння і, як наслідок, низькі охоплення. Як три вершники апокаліпсису, тільки гірше.
Щоб цього не траплялося, створіть календар ситуативів: в нього додайте щорічні свята, нішеві події, дати бренду. А ще краще: призначте відповідального за свята та тренди. Більше не доведеться шукати крайнього (навіщо, якщо й так зрозуміло, хто це), а потрібні публікації виходитимуть у потрібний час.
Наприклад, як карусель побажань на 2022 рік. Адже 31 грудня — день бажань!
3. Працюйте у команді
«Найкращий ситуатив не той, який зібрав мільйон лайків, а той, за який SMMника не закидали капцями».
Джейсон Стейтем у колаборації з Омаром Хаямом сказав це ще кілька тисяч років тому, а до мудрих людей треба дослухатися.
Чорний гумор, політика, тема гендерної рівності, жарти 18+ (список поповнюється) — якщо немає певності, що читачі зрозуміють публікацію однаково, порадьтеся з колегами. А якщо ви переконані, що пост супер, порадьтеся двічі, можливо, з юристами.
Успіх знаходиться між відчайдушною сміливістю та бюрократизмом, збовтати, але не змішувати. Коли все в балансі, вдаються віральні публікації, як цей пост про те, як життя діджитальника нагадує «Гру в кальмара».
4. «Усі будуть з мосту стрибати, і ти будеш?»
Коли в мережі з’являється тренд, шматочок слави та охоплень хоче отримати кожен бренд. Тому протягом 2-3 годин стрічка користувача перетворюється на потік хороших і так собі адаптацій.
У цьому випадку краще озброїтися першою та другою порадою, і не публікувати нічого, або витратити трохи більше зусиль, і запустити новий тренд. Тоді креативити можна на повну, але, щоб публікація мала більше шансів на віральність, важливо пов’язати нову ідею з початковою. Так глядач одразу зрозуміє, про що йдеться, і побачить щось новеньке.
Сторінка Aviasales в Україні в TikTok — приклад вдалого міксування трендів та креативу. Настільки вдалого, що ролик нижче набрав понад 4,4 мільйона переглядів.
5. Ситуатив — не основа SMM-стратегії
Пости на популярні теми — спосіб «засвітити» бренд в інфополі, запам’ятатись та швидко залучити підписників. А залишиться на сторінці аудиторія лише в тому випадку, якщо бренду є що запропонувати у дні, коли трендів немає (а таких більшість).
Для цього існує SMM-стратегія, яка навіть без вдалих збігів та чужих фейлів зробить бренд успішним у ніші.
Слідкуйте за трендами, ризикуйте, жартуйте, і, що б не сталося — дотримуйтесь контент-плану.