Сучасна футурологія має безліч концепцій. Одна з них — інтернет речей (IoT). Охарактеризувати даний напрямок можна наступним чином: до інтернету підключаються пристрої — “речі”, які взаємодіють між собою і оснащуються датчиками, сенсорами, технологіями для передачі і прийому інформації. Мета — налагодити виконання багатьох процесів в автоматичному режимі.
Напрямок IoT відокремився в 2000 році, коли до глобальної мережі підключилося більше пристроїв, ніж користувачів. Прогнозується, що в 2022 році кількість “речей” досягне близько 18 мільярдів.
Картинка threatpost.com
Концепція IoT
IoT з’єднує фізичні об’єкти, підключені до мережі, щоб домогтися синергії. І тоді рішення будь-яких завдань — забезпечено. Наприклад, медичний моніторинг на відстані, управління безпілотними автомобілями тощо.
Як відбувається “спілкування” пристроїв
Для виконання цього завдання необхідна екосистема, що складається з:
- пристроїв, що мають датчики;
- мережі, де відбувається рух інформації;
- керуючої платформи.
Передача даних — вибір мережі
Розроблено кілька стандартів:
- eMTC на основі LTE;
- EC-GSM-IoT в рамках GSM;
- NB-IoT — працює і в LTE, і в GSM, і окремо.
За типом комунікації пристрої діляться на:
- критичні (Critical MTC);
- масові (Massive MTC).
В останньому випадку мова йде про лічильники, “розумні” будинки, управління вантажоперевезеннями тощо. Інформації передається мало. При її випадковій втраті дані оновляться при наступній передачі. Вимоги — мінімум використовуваної енергії і дешевизна пристроїв. Рішенням для таких завдань стає LTE.
Для критичних MTC запити інші. Надійність — понад усе. Затримка сигналу — 5 мілісекунд. Від роботи програми залежить безпека людини. Сюди відносять віддалені хірургічні маніпуляції, управління обладнанням на виробництві, транспортні потоки, автономні механізми, в тому числі автомобілі. На сьогодні відповідних рішень немає. Лише тестові зразки. Реалізація можлива тільки в мережі 5G.
Глобальний задум IoT
Інтернет речей здатний дати раду серйозним проблемам людства. Так, під час збирання врожаю половина не потрапляє до споживача, а близько 25% втрачається через зміни погоди. Моніторинг в режимі онлайн дозволить взяти під контроль цю ситуацію.
В Австралії датчики успішно використовуються для відстеження стану здоров’я пацієнтів.
У США придумана система, яка дозволяє вчасно просигналізувати про падіння людини. Невеликий пристрій кріпиться на одяг і при різкій зміні положення тіла зв’язується з колл-центром. І через короткий проміжок часу буде надано медичну допомогу.
Вплив IoT на повсякденне життя
Інтернет речей візьме на себе частину побутових проблем, щоб людина могла присвятити час, що звільнився захопленням, сім’ї. Пристрої, управляти якими можна дистанційно, допоможуть оптимально розпоряджатися ресурсами — електроенергією, теплом, водою. Вартість комунальних послуг значно знизиться.
Ризики
Головною проблемою можна назвати безпеку. Підключення пристрою не мають захисту ззовні. Для критичного сегмента надійність потрібно абсолютна.
Мережа 5G
Мережа п’ятого покоління володіє такими перевагами:
- швидкість передачі сигналів істотно вище;
- підключати можна дуже багато об’єктів;
- термін роботи пристроїв триватиме на довший термін.
5G розділена на сегменти. Кожен з них обслуговує певну галузь, тому можливе одночасне підключення різних пристроїв.
Розвиток IoT
Інтернет речей стане реальністю завдяки згуртованій взаємодії всіх ланок — від простих користувачів до уряду.