Світ навколо стрімко змінюється і, щоб лідирувати, потрібно бути в авангарді новітніх цифрових розробок.
Провідне місце в нових технологіях зайняв штучний інтелект, що призводить до створення безлюдних виробництв, до цифрових двійників. Тому і фактор дешевої робочої сили втрачає свою актуальність. Використовуючи цей тренд, США, Німеччина та інші розвинені країни повертають свої виробництва з Китаю і будують їх вже за принципами Індустрії 4.0.
Четверта індустріальна революція (Індустрія 4.0) стала свого роду відповіддю на стрімкий розвиток клієнтоорієнтованої економіки, а також як реакція Європи і США на зростання виробництва в Китаї. У чому головні переваги Індустрії 4.0 і які вигоди можуть витягти і вже витягують з неї українські підприємства – про це говорили учасники треку Industry 4.0, ініційованого компанією IT-Enterprise в рамках U Tomorrow Summit 3-4.09.2021 р.
«Сучасний бізнес вже зіткнувся з викликом управління і аналізом великих баз даних та інформації, яку неможливо обробити без залучення штучного інтелекту». IT-Enterprise на тематичному треку Industry 4.0 U Tomorrow Summit
Розуміючи важливість виробничого процесу за допомогою технологій Industry 4.0, IT-Enterprise ініціювала тематичний трек Industry 4.0 в рамках U Tomorrow Summit, 3-4’09’2021
Експерти IT-Enterprise провели інтерактивну Q&A-сесію: «Як штучний інтелект (Artificial Intelligence (AI) змінює роботу компаній»
Сучасний бізнес вже зіткнувся з викликом управління і аналізом великих баз даних та інформації, яку неможливо обробити без залучення штучного інтелекту (Artificial Intelligence (AI). Більш того, на відміну від сировини, дані мають властивість збільшуватися і накопичуватися. Що ускладнює їх якісну обробку людиною і вимагає пошуку нових рішень, впровадження кіберфізичних систем (Сyber-physical system).
Штучний інтелект (Artificial Intelligence (AI) може обробляти десятки тисяч параметрів і передбачати для виробничої компанії, наприклад, зупинку обладнання або вихід з ладу елементу, вказувати на чинники, які на це впливають.
Інформаційним системам з технологіями класу Industry 4.0, як зазначив під час конференції Олексій Щербатенко, партнер з розвитку бізнесу групи компаній IT-Enterprise, властива екстремальна продуктивність.
Хто не вспів той запізнився?
Технології Industry 4.0 компанії на світовому ринку використовують з 2014 року. І, щоб рухатися далі, українському бізнесу потрібно змінюватися тут і зараз. Які саме трансформації передбачає Четверта індустріальна революція? Їй притаманні такі елементи, як:
- автономні роботи;
- моделювання бізнес-процесів;
- інтегрована система;
- промисловий інтернет речей (Internet of Things (IIoT);
- кібербезпека;
- хмарні обчислення (Cloud computing);
- великі дані (bіg Data);
- доповнена/віртуальна реальність (Augmented Reality (AR) / Virtual Reality (VR)).
Представник IT-Enterprise наводить простий приклад застарілої моделі, коли в прагненні розвинути бізнес люди купують ще один верстат, нову лінію, розширюють штат фахівців. Цей метод вже не допомагає підвищити ефективність і прибутковість. Більш того, на даному етапі розвитку індустрій такі кроки лише погіршать ситуацію: обладнання побільшає, а загальні показники ефективності тільки зменшаться.
Тому, на думку Олексія, завдання сучасних технологій – давати максимум з існуючих реалій і проєктів, з того, що вже є, підвищуючи загальну ефективність обладнання (Overall equipment effectiveness (ОЕЕ). На доказ своїх слів він наводить конкретні результати клієнтів компанії, які вже застосували сучасні цифрові технології на своїх виробництвах. І їх накопичилося чимало за більш ніж 30-річну практику IT-Enterprise з надання підтримки українським компаніям в процесі цифрової трансформації, причому як комерційним, так і державним.
Одним з таких прикладів є цифрова трансформація в компанії INTERPIPE, завдяки якій стало можливим досягнення наступних показників:
- + 95% виконання замовлень у строк;
- + 20% скорочення запасів незавершеного виробництва;
- + 15% збільшення загальної ефективності обладнання (Overall equipment effectiveness (ОЕЕ);
- + 15% скорочення витрат на ремонти;
- 100% онлайн-обліку виробництва при кожній операції;
- онлайн-контроль термінів доставки клієнту з точністю до години.
Нові горизонти і можливості для бізнесу
Сучасні технології стирають межі між реальним і віртуальним світом. Всі прагнуть отримувати інформацію і управляти в режимі онлайн. І це вже відбувається, за оцінками учасників треку Industry 4.0. Керівники управляють бізнесом, перебуваючи поза офісом, співробітники теж можуть здійснювати багато процесів дистанційно. Але це лише малі частки. Industry 4.0 здатна дати українським підприємствам значно більші і дієві можливості для бізнесу:
- контроль термінів доставки;
- онлайн-виробництво при кожній операції;
- скорочення запасів незавершеного виробництва;
- своєчасне виконання замовлень;
- скорочення витрат на ремонти та інше.
Це ті конкретні вигоди, за допомогою яких можна змінити бізнес-логіку, давати бізнесу новий старт і перезапуск. І, як зазначив на заході Олексій Щербатенко, Industry 4.0 допомагає рухатися швидше, якісніше, дає можливість трансформуватися і вийти на більш високий рівень розвитку, бути конкурентними на міжнародній арені.
Цифровий двійник (Digital Twins) агрокомпаній
Інструменти Четвертої індустріальної революції виявляються ефективними і в такому традиційному секторі, як сільське господарство. Олександр Войналович, директор департаменту розвитку інформаційних технологій ASTARTA, розповів про свій досвід діджиталізації агрокомпанії.
В першу чергу, Олександр наголосив на важливості не допустити помилок, пов’язаних з людським фактором. Штучний інтелект (Artificial Intelligence (AI), переконаний Олександр, виключає людський фактор у виробничому процесі і дозволяє домогтися відсутності помилок і відхилень у бізнес-процесі від номінальних норм.
Крім того, Олександр зазначив зручність і важливість створення цифрового двійника (Digital Twins) підприємства, який дозволяє відстежувати в будь-який час процеси, що відбуваються на підприємстві, що і як працює, чиє замовлення виконується, де виникла зупинка або простій. У ASTARTA після впровадження цифрових перетворень інженери працюють безпосередньо з цифровим двійником (Digital Twins) відстежуючи на мобільних пристроях і коректуючи роботу механізмів в спеціальному додатку.
Доповнена реальність дозволяє створити імітацію того, як виглядає той чи інший вузол, механізм на виробничій лінії, і підготовлена людина, за інструкціями, що отримуються через віртуальну реальність (Virtual Reality (VR), може виконати різнорідні операції.
Технологія великих даних (Big Data) дозволяє обробляти величезну кількість інформації. В агробізнесі це можуть бути дані, починаючи від показника роботи виробничих ліній і закінчуючи погодою і врожайністю на полях.
Аналіз і інтерпретація даних штучним інтелектом (Artificial Intelligence (AI) передбачають, як погода або інша взаємодія різних факторів можуть сприяти підвищенню врожайності, збільшенню ефективності виробництва. Так можна отримувати інформацію про те, за яких параметрах (глибина і щільність посіву, яким насінням, в який період, на якій ділянці та інше) і за яких зовнішніх умовах (погода, добриво, полив інше) можливий кращий результат.
Прогнозувати врожайність, вибирати оптимальні умови і терміни для посіву та збору врожаю. Машина в цьому плані набагато краще і швидше справляється з величезним масивом інформації і даних. Людина може виграти тільки за рахунок досвіду і інтуїції, але це працює далеко не завжди.
Клієнтоорієнтована модель виробництва в справі
Про переваги використання технології Big data в роботі з клієнтами розповів присутнім Сергій Саєвич, Директор з інформаційних технологій компанії ІНТЕРПАЙП. Він зазначив, що на підприємстві був зміщений акцент в розумінні і веденні бізнесу – орієнтація на потреби клієнтів, а не на виробництво продукції, в зв’язку з чим було прийнято рішення перейти на позамовне управління виробництвом. Цифрова трансформація, що реалізується на підприємстві за допомогою IT-Enterprise, дала помітні результати: підвищилася ефективність і контроль процесів, була створена єдина база платежів, яка дозволяє управляти фінансами компанії по всьому світу. Запуск цифрової тендерної площадки дозволив повністю автоматизувати процеси закупівель.
Технології великих даних дозволяють прогнозувати закупівлі, виробництво, ремонт, логістику. Завдяки цьому на підприємствах компанії є контроль і чітке розуміння на кожному етапі виробництва і поставок: з якої сировини, коли і що буде зроблено, для кого, скільки, коли і як відправлено. Крім того, у клієнтів є доступ не тільки до якісних характеристик замовленої продукції, а й фактично до тих операцій, які з нею проводилися. Одна з ідей, над якою працюють в компанії, – впровадження «особистого цифрового кабінету клієнта», де замовник зможе бачити не тільки статус готовності товару, а візуально відслідковувати, що відбувається з тією чи іншою партією продукції.
При цьому відпала необхідність у величезній кількості звітів, таблиць, планів, а також в їх звірці і повторному огляді. Завдяки впровадженню нової моделі управління план виконання замовлень збільшився з 50-60% до 95%.
Контроль доставки продукції точно в строк (ні пізніше, ні раніше) – важливе завдання промислових підприємств. Нові цифрові можливості дозволяють автоматизувати систему планування та контролю логістики. Ще на етапі формування замовлення система визначає, яка компанія і навіть яка машина, коли, куди і кому принесе виконане замовлення. Після появи в системі цієї інформації, відбувається автоматичне формування пропуску. Спеціальна система визначає номерні знаки і автоматично фіксує заїзд і виїзд транспорту. Поза території заводу працює система GPS-моніторингу, завдяки якій клієнти можуть в режимі реального часу відслідковувати переміщення свого замовлення. У разі недотримання графіка можна за спеціальними маркерами побачити, чому і де сталася затримка або випередження: поломка, простій на митниці, аварія або щось інше.
Європейський досвід в підтвердження ефективності Industry 4.0
Ростислав Вовк, голова наглядової ради і співвласник компанії Kormotech поділився цікавим спостереженням щодо роботи фабрик компанії, розташованих в різних країнах. Одна з них розташована в Литві і автоматизована на даний момент на 80-85%, тоді як українська тільки починає етап цифрових перетворень. Після порівняння співвідношення виробленої продукції та кількості співробітників на двох цих підприємствах, фахівці побачили, що на українській фабриці втричі більше людей роблять такий же обсяг кормів, що і на литовському. Тому Ростислав впевнений, що автоматизація і роботизація дозволяє домогтися економії і гарантії якості продукції.
Крім того, цифрові інструменти допомогли компанії вирішити питання з розподілом продукції на українських складах. Спеціальна система допомагає відслідковувати, планувати і прогнозувати виробничі процеси і доставку замовлень. Це значно спростило і оптимізувало виробництво, зробило його більш ефективним.
При цьому варто відзначити, що планування на кілька місяців вперед вкрай важливо для компаній, пов’язаних з с/г сировиною, тому що їм необхідно розуміти, скільки перезамовляти сировини, а агрокомпаніям – скільки і що сіяти.
Від автоматизації до діджіталізаціі / Цифрові трансформації в оборонній промисловості
За словами Дениса Краснікова, радника з питань інновацій держконцерну «Укроборонпром», віце-президента Українського союзу промисловців і підприємців на певному етапі розвитку підприємства автоматизація перестала приносити потрібні результати, виникла потреба в нових інструментах для підзарядки бізнесу. Але вскочити в реальність Індустрії 4.0 без наявності певного фундаменту неможливо, тому компанія активно включилася в процес його формування. Одна з розробок, над якою працюють зараз фахівці «Укроборонпрому», – цифровий робочий офіс в смартфоні. Це майданчик, що дозволяє працювати з будь-якого місця на планеті, де є доступ до цифрової передачі даних. При цьому ці офіси будуть не стандартними для всіх, а персоналізованими, зробленими спеціально під конкретного співробітника і його функціональні задачі.
А що далі?
Вкрай важливо використовувати сучасні тренди і рішення вчасно. Адже поки представники українського бізнесу говорять про Індустрію 4.0, про приклади і реаліях її впровадження в Україні, в Європейському союзі вже повним ходом настає Індустрія 5.0. І ця п’ята промислова революція націлена вже не стільки на підвищення ефективності за рахунок цифрових трансформацій, скільки на те, як зробити максимально успішний бізнес максимально стабільним і стійким до різних викликів (екологічним, економічним, громадським). Industry 5.0 говорить про циркулярну економіку, довкілля, про те, як буде почувати себе людина, що працює в цих умовах, який мешкає поруч, і про інші речі, з якими незабаром доведеться мати справу і українському бізнесу.
За оцінками Олексія Щербатенко, багато наших бізнесменів розуміють неминучість і важливість цих питань, але сам український ринок ще не до кінця до них готовий. Хоча наш IT-сектор, і зокрема компанія IT-Enterprise, вже можуть забезпечити інструменти та рішення для підприємств, які готові переходити до наступного етапу промислової революції.
При цьому власникам бізнесу важливо розуміти, що тут цінна не сама цифрова трансформація, а можливості, які вона відкриває. Тому в ажіотажі навколо Індустрії 4.0 або, потім, Індустрії 5.0, важливо, як це використовувати в кожній конкретній справі, як цей ефект прорахувати і показати в реальних цифрах. Це, мабуть, найважливіший висновок, який повинен бути зроблений з цифрової трансформації компанії.