Владислав Савченко, експерт Україно-Ізраїльського Інноваційного Саміту — UIIS2022.Warsaw — про стан українського IT, повоєнну відбудову, допомогу Польщі і корисний досвід Ізраїлю.
Про український ринок праці IT
Зараз така тенденція, що вакансій менше, ніж людей, які шукають собі роботу в ІТ. Але насправді ситуація динамічна, і ми бачимо, що показники зростання індустрії достатньо значні для 2022 року. Основна проблема полягає в тому, що компаніям стало важче залучати великі інтерпрайси, великі компанії, які мають ризик-менеджмент, compliance, залучати нові контракти до України. Тому, скажімо так, є деяке просідання з цього приводу, але це хороший момент для зростання малих компаній, які з’являються на ринку. Адже є можливості, є ресурси, є люди для того, щоб будувати компанії. Тому я думаю, що ця ситуація покращиться, хоча час зараз непростий.
Про роль Ізраїлю і Польщі, яку вони можуть відіграти у збереженні UA-IT
Якщо дивитися на досвід, то нам дуже цікавий Ізраїль. Адже Ізраїль від часів своєї Незалежності постійно перебуває у стані воєнного конфлікту — і ця країна адаптована до воєнних дій, обстрілів, до великого рівня терористичної загрози. Тобто там у кожному будинку є бомбосховища, які обладнані всім необхідним для роботи: інтернетом, світлом, мають деяку автономність. Тому Ізраїль може допомогти нам модифікувати наші міста, щоб бути більш енергонезалежними, енергоефективними, стресостійкими та продуктивними, навіть під час бомбардувань та воєнного конфлікту.
І є ще одна річ, яку треба наслідувати в Ізраїлю. Це — стартап-нація, країна, в якій обмежена кількість людського ресурсу. Через це їм доводилося створювати додану вартість технологій, проекти, продукти та компанії, щоб заробляти більше за наявних ресурсів. Українці також можуть робити більше продуктових компаній, ніж сервісних, яких зараз більше в Україні. Слід збудувати стартап-націю 2.0, на що зараз звертають увагу підприємці, візіонери та можновладці.
Якщо дивитись на Польщу, то вона територіально поруч з Україною, допомагає зберегти ком’юніті дуже близько до нашої країни, і по закінченню війни можна буде «затягнути» всіх назад. Щодо локації, вони також допомогли дуже швидко збудувати оренді-центри для українських компаній, щоб не втрачати людей, контракти, залучати нові контракти… Тому тут величезне сприяння саме для підприємництва і великий внесок у те, що велика кількість українських компаній стали інтернаціональними та вийшли за рамки однієї країни. І за це їм велика подяка.
Про попит на IT-освіту, спеціалізації і навички
Від початку війни попит на ІТ-освіту дуже зріс — всі зрозуміли цінність віддалених професій. Адже заводи, фабрики та підприємства в великій кількості були зруйновані, стратегічні підприємства пошкоджені, і фізично роботи як такої немає. Навіть через те, що території анексовані, менше стало посівних площ, і це також спонукало людей шукати щось більш гнучке щодо роботодавців, виконання робіт та інше. Тому тут дуже активно розвивається Digital-навчання. Адже це не лише програмування, це і менеджмент, і дизайн, і маркетинг. Digital-маркетинг — це SMM-історії, які наразі дуже важливі, навіть на початку світової кризи й під час скорочень в ІТ-галузі. ІТ все одно зростає, бо ці скорочення відбуваються лише у величезних компаніях, а малий та середній бізнес продовжують розвиватись. Диджиталізація знаходиться ще на початку свого шляху, і є що автоматизувати та диджиталізувати. Диджитал та маркетинг зараз є найпопулярнішими інструментами, і фахівців не вистачає. Тому попит на освіту зріс. Міністерство цифрової трансформації запустили кілька ініціатив, щоб підігріти його. Надійшла велика кількість заявок — 100-300 тисяч. І це лише вершина айсбергу, люди будуть навчатися ІТ-професіям, щоб мати запасний фах або ж змогу перейти до іншого виду діяльності.
Про те, хто буде потрібний після Перемоги
У повоєнний час буде актуальним багато що. Україна інтегруватиметься з Європейським Союзом. Ми остаточно відірвалися від СНГ та росії, і в нас буде більше інтеграції з розвиненими країнами світу. І ІТ — велика частина роботи. Треба буде налаштовувати системи обмінів, розвивати нові системи автоматизації для бізнесів, інтегрувати вже існуючі. Буде відбудова, зводитимуться нові підприємства, і, звісно, там доведеться інтегрувати системи CRM, ERP, Warehouse Management System (WMS), Transportation Management System (TMS) та ін. Слід заново налагодити Stopline Change всередині країни. Плюс, зараз будують розподілену енергосистему нового зразка, що також дуже важливо. Адже це нові підходи в системі автоматизації контролю, диспетчеризації.
Там буде велика кількість роботи і для компаній-інтеграторів, для людей, що займаються інтеграцією, для developеr-ів, які програмують різними мовами, для менеджерів, project-менеджерів… Знадобляться фахівці з різних ніш, тому що підуть інвестиції й розбудова ІТ-інфраструктури в агросекторі. Технологій — велика кількість, і є що інтегрувати в Україні для більшої ефективності з одного квадратного метру землі, аби ми могли «витискати» більше грошей. Також, звісно, ІТ-технології для контролю — дрони, спостереження за розвитком рослин, зрошення полів тощо. Все це має контролюватися ІТ-системами, що дає найбільшу ефективність. Тому буде великий попит на інженерів, developеr-ів, на менеджмент, адже все слід об’єднати в єдине ціле, а це важка задача.
Про підтримку держави у збереженні UA-IT
Зараз нам потрібна більш прозора система резервації людей від мобілізації. Це система можливості короткочасного виїзду за кордон, щоб зустрічатися з замовниками, інвесторами тощо. Менеджери, девелопери, команди мають отримати даку опцію. Наразі цього трохи не вистачає, щоб покращити ситуацію. Також, звісно, зняття мита на накопичувачі електроенергії, на генератори — це великий крок до того, щоб ІТ-компанії продовжували працювати й отримали певну автономність в надскладних умовах. Також залучення терміналів Starlink до території України й відкриття його для споживання інтернет-трафіку за допомогою супутників — це було надважливо до сьогодні. Ще можна пропагувати розміщення оренді-центрів та залучення українських ІТ-компаній для виробництва ІТ-продуктів. Треба надсилати листи до партнерів, проводити міжнародні івенти, де транслювати окрему ідею, що в нас є безпечні місця, що Україна розбудовує спеціальні коворкінги-бомбосховища, забезпечені інтернетом, місцями для роботи, і всі можуть продовжувати працювати без стресу і продуктивно. Наші технології суперкруті, нам є чим похвалитися, весь світ бачить, але держава це має пропагувати й транслювати «з усіх прасок».