Ми звикли звинувачувати себе за апатію і лінь. Нам здається, що будь-яка хвилина, проведена в бездіяльності, здатна зруйнувати наше життя. В результаті ми заганяємо себе в кут замість того, щоб витратити цей час на ефективне поновлення. Але чи можливо перетворити прокрастинацію в інструмент роботи над собою? У цьому питанні нам допоміг розібратися Єгор Антипов — психолог, бізнес-наставник і член Міжнародної асоціації коучів. Єгор є автором понад 10 тренінгових програм з особистісного розвитку та організатором заходів за участю відомих політиків і бізнесменів. Єгор успішно допомагає з опрацюванням переконань, що відзначають 100% його клієнтів.
«Що таке прокрастинація? Небажання щось робити, лінь, занепад сил, брак внутрішніх ресурсів, відсутність «відчуття потоку», емоційне вигорання, апатія, — кожен трактує її по-своєму. Але всі ці слова мають на увазі одне: людина не може виконувати заплановані завдання, не досягає поставлених цілей і саботує власні бажання. Але як боротися з прокрастинацією? Представляю вам алгоритм дій, який допоміг багатьом моїм клієнтам.
Правило 1. Визнайте, що прокрастинації не існує
Щоб перемогти прокрастинацію, потрібно визнати, що поза вашої свідомості її не існує. Я часто чую в розмовах людей: «Я сьогодні прокрастиную, не можу нічого робити, лінь мене здолала». Але це всього лише спроба перекласти відповідальність за своє життя на зовнішні чинники. Людина ставить себе в позицію жертви: «Я не вийду з дому, тому що там заметіль, дощ, холодно, а у мене немає теплого одягу». Необхідно визнати, що насправді непереборних перешкод немає. Усвідомлення власного вибору — це ефективна модель мислення. Ви повертаєте собі відповідальність за свої дії.
Правило 2. Знайдіть причини апатії
На наступному етапі необхідно зрозуміти, чому ви зробили такий вибір і відмовилися від важливих справ. Як правило, причина криється в хронічному перенапруженні. Ви занадто довго відчували дискомфорт, і в психіці включився захисний механізм. Потрібно проаналізувати зовнішні та внутрішні фактори, що спровокували такий стан. Необхідно чітко усвідомити, чому ви вирішили взяти паузу прямо зараз.
Правило 3. Припиніть боротися з собою
Нерідко в стані прокрастинації людина звинувачує себе, втрачає впевненість у власних силах і починає засуджувати себе ще більше — замикається порочне коло. Щоб вийти з цього стану, потрібно заповнити запаси енергії, а не вести виснажливу боротьбу з самим собою. Не коріть себе за бездіяльність, ваш стан — це захисна реакція на перевантаження, емоційне або фізичне. Дозвольте собі лінуватися, зробіть вибір на користь себе і подякуйте собі за це. Якщо ви вчините так, на відпочинок знадобиться всього кілька хвилин.
Правило 4. Наведіть приціл на нову дію
Але якщо стан апатії триває тижнями, звільнитися від нього стає набагато складніше. У такому випадку потрібно перенаправити фокус на нову, захоплюючу справу. Тоді ви зможете спалахнути бажанням рухатися далі, і ваша захопленість моментально пошириться на інші сфери життя.
Наведу приклад зі своєї практики. Один з моїх клієнтів звернувся до мене за консультацією: він кілька тижнів не міг вийти з ментальнї кризи. Ми разом з ним проаналізували причини затяжної апатії, він дозволив собі лінуватися і визнав, що це його внутрішній вибір. Я також запропонував йому знайти новий предмет інтересу і згадати, що він найбільше любив в дитинстві. Виявилося, що мій клієнт відчував величезне задоволення, катаючись на машинках в парку розваг, тому я порадив зайнятися картінгом. Він надихнувся, зібрав команду і поїхав на змагання. Азарт і драйв активізували його внутрішні ресурси. Він прямо на картінгу завів нові знайомства і відразу уклав контракт на суму близько 2 мільйонів грн.
Правило 5. Не бійтеся звернутися за допомогою
Я навів як приклад історію свого клієнта, щоб ви зрозуміли, що у кожної людини є необхідність в отриманні зворотного зв’язку. Неважливо, від кого саме: коуча, психолога, ментора або тренера. Головне, щоб це був перевірений фахівець з багажем позитивних відгуків. Ви повинні бути в ньому впевнені. Тільки тоді ви зможете з ним відкрито говорити про все.
Важливо ввести в звичку постійну роботу над своєю свідомістю. Психіка — динамічна система, і людина може її моделювати. Життя завжди кидало і буде кидати вам виклики. І якщо ви приймете свій жереб, то придбаєте новий досвід і позбудетеся від неефективних психологічних установок. Так що не залишайтеся довгий час наодинці з рутиною, не перевантажуйте себе безглуздою діяльністю і не коріть себе за пасивність. Пам’ятайте, ви і є ваш головний проєкт. Тому, навіть живучи в шаленому ритмі, знаходьте час на допомогу самому собі».