Самооцінка — це уявлення людини про важливість власної особистості і її соціальної значущості. Вона складається з різних аспектів: зовнішності, інтелекту, положення в суспільстві, харизми і багато чого іншого. 7 способами підвищити самооцінку з виданням поділилася Олена Ф’южен — підприємець, власниця мережі салонів краси, бізнес-наставник і коуч. За час своєї практики вона проконсультувала більше 1000 клієнтів з питань створення власного бізнесу, подолання стресу і роботи з підсвідомістю. Місія Олени — допомогти людям не тільки збільшити дохід, а й позбутися особистих страхів і образ, почати жити повним життям без підприємницького неврозу.
«До поняття «самооцінка» близьке поняття «упевненість в собі». За даними психологів, вкрай не впевнені в собі цілих 34% людей в світі, 58% — відчувають сумніви в собі епізодично. Лише 8% чоловіків і жінок по-справжньому впевнені в собі і своїх силах. Тому сьогодні я розповім про 7 способів, які допоможуть сформувати високу самооцінку.
Розберіться зі своїми цінностями
Кожен з нас має власну систему цінностей. Чим чіткіше у людини сформульовані базові принципи, тим простіше їй приймати життєві рішення. Але навіть з тих 8% впевнених в собі людей не можна виділити і 1% «тотально впевнених». У всіх є свої «зони сумніву». Наприклад, підприємець може бути рішучим у бізнесі, але мати низьку самооцінку в спілкуванні з протилежною статтю. Щоб стати на крок ближче до впевненості в собі, потрібно проаналізувати свою систему цінностей, розставити пріоритети і зробити акценти на найважливішому.
Побудуйте бачення свого життя
Які ваші уявлення про ідеальне життя? Краще їх окреслити допоможе спеціальна психологічна техніка. Її суть полягає в наступному: людині потрібно уявити і описати себе в 100, 90, 70 років і поступово дійти до свого віку. Проектування життєвого шляху допоможе розібратися в собі, визначити цілі і, як наслідок, стати впевненіше. Особливо ефективна ця техніка для підприємців, які хочуть розширюватися і виходити на закордонні ринки. Але важливо пам’ятати, що шлях до мрії не повинен забирати всі життєві сили. Не потрібно працювати 24/7, зовсім забувши про свої базові потреби. Така поведінка деструктивна: людина починає дорікати себе в промахах і невдачах через перевтому і виявляється у глухому куті.
Прийміть себе і полюбіть
Основа нашої самооцінки формується в дитинстві. Якщо дитину часто порівнювали з іншими батьки або шкільні вчителі, то пізніше вона буде залежати від думки і оцінки оточуючих. Цю неефективну звичку мислення потрібно замінити іншою: необхідно навчитися порівнювати себе лише з самим собою в різні періоди життя. Існує безліч мотиваційних книг, присвячених набуттю любові до себе, але в них рідко можна знайти ключ до вирішення проблеми. Насправді все не обмежується розслабляючою ванною і покупкою подарунків для себе. Ухвалення своєї суті — процес набагато глибший. Для початку поставте собі два питання: «Чому я не можу полюбити себе таким, який я є прямо зараз?», «Що трапиться, якщо я це зроблю?». Відповівши на них, ви усвідомлюєте, що «нелюбов» — це лише страх перестати розвиватися і доглядати за собою. Зрозумійте це і позбудьтеся сумнівів, тому що саморозвиток — це процес постійний, ви маєте право на помилку. Ця практика однаково важлива як для жінок, так і для чоловіків, тому що дитячі травми впливають на нас однаково. Кожну людину колись порівнювали з іншими, але пора пройти цей етап. Полюбіть в собі все: переваги і недоліки, перемоги і поразки. Тільки так ви знайдете справжню впевненість у собі.
Якось до мене звернулася дівчина, чия робота була пов’язана з проведенням конференцій, презентацій і виступів. Її самооцінка повністю залежала від її ваги, вона відчувала себе впевненою, тільки якщо її ваги показували 55 кілограм. При цьому умови її виступу на конференціях і переговори були успішними. Зруйнувавши взаємозв’язок «Я люблю себе тільки коли…», вона почала зростати в професійному плані, створивши компанію з оборотом близько мільйона доларів. Так, вона перестала соромитися виступати, реалізовуючи свій потенціал.
Розберіться з образами
Накопичення образ забирає у людини занадто багато сил і часу, повертаючи її до стадії порівняння себе з іншими. Вона стає в позицію спостерігача, який не може керувати своїм життям. Тому важливо виявити і опрацювати свої образи, змінити погляди, усвідомити, що ваша доля залежить тільки від вас. Зробити це можна за допомогою «Я-Концепції» американського психолога Вільяма Джеймса. Достатньо всього лише чесно відповісти на питання: «У чому сенс моєї образи на цю людину або ситуацію?», «Що вона мені дає?». Метод Джеймса допоможе переступити через свої образи, прийняти себе і рухатися далі.
Опрацюйте свої страхи
Щоб стати впевненою людиною, потрібно виявити і опрацювати свої страхи. Це не означає, що ви повинні ігнорувати почуття тривоги, навчиться їм управляти. Подумайте про те, чого найбільше боїтеся, уявіть, що це вже сталося, а потім продумайте план виходу з кризи. Ви зрозумієте, що з будь-якими труднощами можна справитися. Існує дуже мало ситуацій, в яких неможливо щось змінити. Цей швидкий і ефективний спосіб утилізації страхів допоможе відчути впевненість у власних силах.
У мене була клієнтка, яка дуже боялася заявити про себе через внутрішню невпевненість. У неї був величезний потенціал і ресурси, але вона не відгукувалася на великі та престижні вакансії. Відпрацювавши страх невдачі, вона пройшла великий конкурс і стала керівником, що розвиває новий проект в місті Санкт-Петербург. Це сталося, тому що вона не побоялася голосно і чітко заявити про себе. У підсумку, незважаючи на її внутрішній страх не впоратися, вона створила сильну команду, спільно готуючи великі заходи від 2 000 чоловік.
Знайдіть власні переконання
Позбавтеся від нав’язаних вам ззовні переконань. Найчастіше, в роботі з клієнтами я стикаюся з такими установками: «Я не гідний» і «Я не знаю, чи зможу я/чи вийде у мене». У подібних випадках я раджу психологічну техніку для опрацювання деструктивних стереотипів мислення. Потрібно виписати всі негативні судження про самого себе. В процесі написання ви усвідомлюєте, що ви гідні кращого і зможете цього домогтися. Так, на зміну негативним установкам «Я не гідний» і «Я не зможу» приходять протилежні «Я гідний» і «Я зможу», що підкріплює внутрішню впевненість в собі.
Попрацюйте з тілом
Пам’ятайте, міміка, жести і навіть хода говорять про вас багато. Навчіться контролювати своє тіло: тримати спину рівно, ходити з гордо піднятою головою, керувати емоціями, працювати над промовою і інтонацією. Коли ви почнете демонструвати впевненість всім своїм виглядом, тоді ви і внутрішньо зможете прийняти себе.
Немає потреби зайвий раз підкреслювати значимість здорової самооцінки. Вона потрібна як підприємцю, який з її допомогою зможе успішніше вести справи, так і найманому працівнику для вибудовування кар’єри. Працюючи над упевненістю, не зациклюйтеся тільки на одній стороні питання, опрацьовуйте всі 7 аспектів. Тоді, я впевнена, ви досягнете максимального результату!»