Словосполучення “успішна українська продуктова компанія” вже давно не сприймається як випадкова і одинична історія. Вчорашні стартапи виходять на стабільну бізнес-модель, піднімають десятки-сотні мільйонів доларів інвестицій, вливаються в технологічні гіганти і продовжують зростати глобально. Ми зібрали 5 українських компаній, які досягли успіху в своїй ніші і продовжують завойовувати нові ринки.
Augmented Pixels
Компанія Augmented Pixels була заснована в Одесі Віталієм Гончаруком в 2010 році. Згідно з інформацією Crunchbase загальний обсяг інвестицій в проект склав близько $ 3 млн. Інвесторами виступили спільно український фонд AVentures, американський акселератор Plug and Play, Steltec Capital і інші. Зараз компанія інкорпорована в Америці, хоча Гончарук продовжує підтримувати тісні зв’язки з Одесою, проводить там конференції і називає Augmented Pixels – американською компанією з українським корінням.
Augmented Pixels розробляють рішення для доповненої реальності. Компанія працювала зі студією Джорджа Лукаса, довгий час її ключовим партнером був National Geographic. Входить в топ компаній, які розробляють рішення для віртуальної реальності. У минулому році Augmented Pixels захистили свій перший патент в США, до якого йшли три роки. Зараз команда сконцентрована на розробці системи маппінга простору SLAM, яку розвиває на базі технологічного гіганта Qualcomm і їх системи RB3.
Worksection
Компанія Worksection з’явилась в 2008 році як проект чотирьох віддалених засновників, що знаходяться в різних містах, одним з яких був Чингіз Баринов. Додаток запускався як альтернатива існуючим таск-менеджерам Basecamp і Asana. Головною конкурентною перевагою на першому етапі була російсько- та україномовна підтримка і інтерфейс. Зараз Worksection налічує понад 1300 компаній-клієнтів і активно розширюється на Європу і США.
Worksection не залучали інвестицій і весь час розвивалися своїми силами. До 2013 року команда все ще підтримувала паралельно інші проекти. Однак незабаром вирішила сконцентруватися саме на розвитку системи управління проектами. Клієнтами стали Hyundai, Comfy, Нова пошта, Діджитал-агентства, The Village Україна, телеканали UA: Перший, СТБ, 1+1.
У 2015 році нарешті з’явився додаток для мобільних пристроїв. У 2018 компанія істотно обновила протоколи безпеки і оптимізувала систему.
Команда проекту залишається відносно невеликою – близько 15 осіб. Однак сам проект стає дедалі більше. Зараз серед його клієнтів як приватні, так і державні структури, а серед унікальних переваг – трекінг часу, унікальні можливості моніторингу статусу проектів (діаграма Ганта, канбан-дошки) і дуже висока швидкість роботи.
Zakaz.ua
Компанію Zakaz.ua в 2010 році заснував український підприємець Єгор Анчишкин. Одним з перших інвесторів проекту став Олександр Ольшанський. У 2013 році інвестором проекту стала Євгена Дубинська (Best Business Group). Компанія запускалася як сервіс доставки продуктів з супермаркетів. Спочатку працювала з мережами NOVUS і Фуршет, пізніше приєдналися Auchan, METRO і Сільпо.
У 2014 році стало відомо, що за $ 2,5 млн міноритарну частку в проекті купив Chernovetskiy Investments Group – фонд Леоніда Черновецького, яким зараз керує його син. Це була найбільша угода на українському ринку того року. Через рік компанія запустила філію в США – в Бостоні, під назвою CartFresh. Тоді ж Анчишкин вирішив сконцентруватися на розвитку американського бізнесу, продав свою частку в Zakaz.ua і покинув проект.
Карантин позитивно позначився на діяльності компанії. За словами маркетингового директора проекту за перші дні карантину кількість замовлень виросла на 80%. Реакція ринку не змусила себе чекати. У квітні цього року фонд Черновецького вклав в компанію ще 5 млн євро.
Gitlab
Стартап Gitlab з’явився в 2011 році як хобі розробника Дмитра Запорожця. Він запускався як більш зручний конкурент дорогому GitHub, спрямований більше на компанії, а не окремих програмістів. Це open source хостинг для git-репозиторіїв. GitLab відразу ж з’явився як open source рішення і перші пару років навіть не мав бізнес-моделі. У 2018 році Gitlab став першим українським “єдинорогом” – став оцінюватися більш в $ 1 млрд. На 2019 рік оцінка компанії склала $ 2,7 млрд, загальна сума інвестицій понад $ 400 млн, а Y Combinator включає проект в топ-100 найдорожчих стартапів-випускників .
Нічого цього могло б не бути, якби не твіт Запорожця в 2013 році, в якому він зізнався, що хоче займатися проектом на фуллтайм, але у нього не вистачає на це грошей. Тоді до проекту приєднався другий засновник – нідераландскій підприємець Сід Сібранджі, який взявся виплачувати зарплату українцю. Незабаром виявилася бізнес-модель, а команда пройшла в Y Combinator. Після участі в акселератор прийшли перші великі інвестиції – $ 1,5 млн від ряду фондів, в числі яких Khosla Ventures і фонд Ештона Кутчер.
Подальша історія схожа на сніжний ком : в 2015 ще $ 4 млн від Khosla Ventures, в 2016 ще $ 20 млн від декількох фондів, в 2017 ще $ 20 млн від раунду, який вели Google Ventures, до кінця 2017 го раунд Д на $ 100 млн при оцінці в мільярд.
В цьому році компанія потрапила на 35 місце в списку кращих роботодавців США за версією Forbes.
Betterme
Betterme запускалося як додаток-експеримент всередині української компанії Genesis, яка займається розробкою під мобільні платформи, а також контентними проектами. Засновницею компанії стала Вікторія Ріпа. Вона припустила, що якщо в США зараз активно зростає попит на фітнес-додатки, то можна спробувати зіграти на цьому ринку. Тому додаток намагалися розробляти максимально швидко, не намагаючись вигадувати велосипед. Просто намагалися зробити краще, ніж у інших.
В результаті лінійка програм розрахована переважно на жінок-мілленіалов, які хочуть схуднути. Також є програми для медитації, йоги, бігу, ходьби, а також трекер циклу.
За півтора року кількість завантажень досягла 15 мільйонів, виручка перевалила за $ 2 млн, а кількість постійних клієнтів – понад $ 200 тис.
Популярність і успішність проекту продовжує зростати, незважаючи на те, що на якийсь час лінійку програм виключили з App Store. Зараз команда налічує понад 100 осіб. Компанія увійшла в топ найуспішніших стартапів Європи в цьому році. Вікторія Ріпа потрапила в список Forbes 30 до 30.