Слово «Інфлуенсер» походить від англ. “influence” і означає “впливати”. Йдеться про людину, думка якої має вагу у певних колах. Точніше, у соціальних мережах, для його цільової аудиторії. Це може бути Instagram, Facebook, YouTube, Twitter, TikTok. При цьому є тонкість: не будь-якого блогера можна назвати інфлуенсером. Наприклад, люди, які розважають публіку, як лідери думок мають деякі обмеження, а ось ті, хто намагається аналізувати та робити висновки, мають великий авторитет. Звичайно, все це з деяким припущенням, тому що з історії ми знаємо, що як мінімум два президенти держав вийшли з акторів.
Приклад інфлуенсера від блогінгу та журналістики — Юрій Дудь. Його фільми та інтерв’ю набирають мільйони переглядів та значно впливають на аудиторію. Це видно з реакції глядачів на відео та суспільний резонанс.
Подібна ситуація у багатьох: аудиторія є, контент вони роблять самі, то чому б бізнесу не використовувати їх «потужності» для своєї користі? Тільки тут важливо знайти інфлуенсера, співпраця з яким принесе максимум віддачі.
Чому люблять блогерів, і що дають інфлуенсери
Чому вигідно співпрацювати із блогерами? Тому що аудиторія повторює те, що їй кажуть. Найважливіший момент — психологічна залежність. Люди все-таки примати, а отже, схильні повторювати моделі поведінки тих, кого вважають «альфа особинами». Це особливо помітно у молоді, яка традиційно тягнеться за ватажками.
Інфлуенсер допоможе:
- підвищити лояльність до компанії;
- збільшити затребуваність товарів та послуг;
- підвищити продажі, отже, і дохід;
- поправити авторитет бренду за репутаційних проблем.
Все це працює за однієї умови – блогер повністю відповідає іміджу та цінностям бренду. Не має сенсу просувати віскі на каналі з йоги, а хлопцю-інфлуенсерові, якому 17 років, рекламувати товари для багатодітних матерів.
Лояльна аудиторія — те, що потрібне будь-якому бренду. Саме такі покупці підтримують компанію коли все погано. Вони сприяють стабільності рівня продажів, а отже й доходів, незважаючи на підвищення вартості товарів чи інші колізії ринку.
Особливо активно використовують інфлуенсерів для реклами нових товарів та послуг. Це важливе завдання, тому що в подібних ситуаціях потрібно не лише просунути, а й сформувати цінність продукту. Логіка полягає в тому, що потрібно заявити про товар, а потім збільшити продаж на ринку.
Робота на авторитет бренду, а також виправлення можливих проблем та недоліків – відповідальна робота. Якщо плануєте таку взаємодію, зверніть увагу на підготовку інфлуенсера, чи потягне він її інтелектуально.
Які є інфлуенсери, особливості та класифікації
Впливових блогерів систематизують за розмірами аудиторії:
- Мега — понад 1 млн., це відносно вузький прошарок, зазвичай це або фахівці, що склалися у своїй галузі (спортсмени, журналісти) або випадкові персонажі, яких підняла хвиля хайпу ТікТока. Також серед мегаінфлуенсерів зустрічаються ще не дуже зрозумілі люди, які набрали передплатників у нових жанрах. Наприклад, кілька років тому у тренді були ролики з дитячими іграми, і на цій хвилі відбувалися дива, наприклад, Like Nastya 86,7 млн. передплатників. Переглядів стільки, що це не снилося жодним Дудям.
- Макро — від 40 тис. передплатників, найчастіше це фахівці в будь-яких напрямках. Для співпраці вони можуть бути перспективнішими за «мільйонники», тому що аудиторія краще сегментована. Та й знайти готових до співпраці блогерів буде простіше.
- Мікро — до 40 тис., але мікро не означає гірше. Деякі малі інфлуенсери приносять більший дохід, ніж зірки, при тому, що часто працюють майже безкоштовно.
- Нано — до 1 тис., у них невелике охоплення, але в специфічних нішах може виявитися, що це саме те, що потрібно. Другий варіант – 10 нано можуть бути кориснішими, ніж великі, але не спеціалізовані блогери.
Ще одна класифікація — за соцмережами, це важливо, тому що кожна має свої особливості, плюси та мінуси:
Популярність та особливості соцмереж 2021
За статистикою Google, ТОП соцмереж у 2021 році виглядали ось так:
- TikTok;
- Facebook;
- YouTube;
- Twitter;
- Instagram;
- Snapchat;
- Reddit;
- Pinterest;
- LinkedIn;
- Quora;
Для просування товарів чи послуг у нашому сегменті інтернету актуальні 1,2,3,5, ну і, можливо, 9-й номери.
На перше місце за кількістю передплатників вийшов TikTok, до якого багато хто має упередження, засновані на тому, що там дуже складно підібрати цільову аудиторію. І це дійсно проблема, в ТікТок має сенс просувати лише найпопулярніші товари та послуги, те, що підходить усім і особливо людям до 30 років. Це може бути одяг, біжутерія, гаджети, але в будь-якому випадку рекомендуємо сприймати цю соцмережу як «стрілянину по площах». І не рекомендуємо розраховувати на успішне просування інтелектуальних продуктів. Швидше за все, тут має сенс співпрацювати з інфлуенсерами, які мають великі аудиторії.
Facebook — мережа з гігантськими комерційними можливостями, але вважається, що люди приходять сюди спілкуватися, а не купувати товари та послуги. Звичайно, мільйони брендів продають у ФБ, але в яких нішах і наскільки ефективно потрібно вивчати і пробувати. Ну і популярний варіант — сторінка у Facebook як брендова візитівка для комунікації та вирішення іміджевих завдань. У такому варіанті інфлуенсери (і співпраця з ними) можуть бути дуже корисними.
YouTube — універсальна мережа, де основний тип контенту — відео. Аудиторія — широка, є блогери всіх напрямків: провідні огляди, експерти в будь-яких областях, фахівці з моди, музиканти, мандрівники, журналісти. У Ютубі зараз не працює лише лінивий. Залежно від ніші можна підібрати розумних інфлуенсерів і ефективно співпрацювати.
Instagram — перспективна мережа, завдяки високій відвідуваності та великій кількості активних передплатників. Цільова аудиторія — від 25 до 36 років. Тут потрібно все, що можна сфотографувати, або про що можна зняти короткий відеоролик. Багато інфлуенсерів просуваються в чітко окреслених сферах, тому нескладно знайти тематичних блогерів.
Яку вибрати соцмережу? Виходячи з особливостей товарів та послуг, проведіть аналіз конкурентів, подивіться, де знаходяться найуспішніші колеги та зробіть також, але краще.
Та й не обов’язково замикатися на одному, якщо є можливість тестувати різні канали просування.
Перед співпрацею
Перш ніж перейти безпосередньо до співпраці, потрібно:
- Прописати маркетинговий портрет цільової аудиторії та дані щодо продукту. Це можна зробити у вигляді таблиці, будь-який інтернет-маркетолог без особливих зусиль вирішить це завдання.
- Відштовхуючись від портрета ЦА і специфіки продукту, можна визначити, які соцмережі має сенс штурмувати зараз, а які краще відкласти на потім.
- Знайти відповідних інфлуенсерів із необхідною цільовою аудиторією та домовитися про співпрацю.
- Вивчити репутацію блогерів, щоби потім не пошкодувати, що зв’язалися з ними.
Скільки і яких інфлуенсерів варто залучати?
Це маркетингове та філософське питання. Відповідь на нього залежатиме від фінансування та обсягу маркетингової кампанії. Є формула 101, за якою рекомендують домовлятися з:
- суперзіркою;
- 10 великих блогерів;
- 90 дрібних.
А що робити, якщо немає коштів на таку кампанію? Чи не шукати блогерів взагалі? Думаю, має сенс тестувати та шукати свій «золотий перетин» та ідеальну кількість блогерів.
Види реклами у інфлуенсерів
Рекламні вставки та ролики
Це дуже популярний вид контенту для просування, деякі блогери самі вигадують сценарії та досить професійно роблять вірусний контент. Добре, якщо ви зможете налаштувати рекламну кампанію на аудиторію інфлуенсера. Це підніме перегляди та популярність відео.
Огляди та розпакування
Популярний вид реклами, розрахований на підігріту, зацікавлену аудиторію. Причому багато дрібних блогерів готові працювати за товари, які їм надсилають. Це вигідно всім.
Прихована реклама
Нативна, прихована реклама (product placement) — спосіб, що дозволяє неявно що-небудь рекламувати. При цьому глядач помічає товар та цікавиться. Прихована реклама добре зарекомендувала себе і працює цілком ефективно.
Обличчя бренду та амбасадорство
Інфлуенсер, який весь час ходить у кросівках однієї фірми і всіляко це демонструє, найімовірніше, є представником бренду. Відмінність посла від імені бренду в глибині співпраці, але сенс один.
Проєкти
Проєкти просування товарів та послуг можуть сильно відрізнятися, їх розмір та кількість залучених інфлуенсерів залежать від фантазії маркетологів та бюджету кампаній. Якщо раптом значна кількість блогерів пишуть загальний тег або переліковують схожий контент, швидше за все, це і є масштабний проєкт з реклами чогось.
Замість висновку
Що НЕ потрібне при роботі з інфлуенсерами:
- Працювати з погано опрацьованим портретом цільової аудиторії, наприклад, фрази «успішні чоловіки від 25 до 35» катастрофічно недостатньо. Щоб добре продавати в соцмережах, потрібно знати про ЦА все, чим живуть, що їдять, яку музику слухають, серіали дивляться і які жарти жартують. І ця інформація має бути скрупульозно виписана в таблицю, прийнята до уваги і, за необхідності, доведена до блогера.
- Працювати без рекламного аналізу товару. Потрібно знати все про переваги товару та розповісти про це інфлуенсерові. Чим краще «фахівець зі зв’язків із громадськістю» розуміє це все, тим якісніше він може залучати людей.
- Домовлятися з дівчатками та хлопчиками із соцмереж, у яких блог не має тематики, напряму, постійної аудиторії, активної підтримки. Наприклад, в Інстаграм є блогери-мільйонники, які абсолютно марні для бізнесу. Виявити їх не складно, зазвичай передплатників багато, можливо, і лайків чимало, але обмаль коментарів під постами. Це означає, що швидше за все, передплатники «накручені» або сторінка реально «мертва». Інфлуенсер у певному сенсі, обличчя продукту, і важливо знайти таке, щоб не було соромно.
- Працювати з тими, у кого немає потрібної цільової аудиторії та з «не нішевими» інфлюенсерами взагалі. Тобто собачі сосиски краще рекламувати у любителів тварин, а не в б’юті сегменті.
Ну і, звичайно, перш ніж планувати масштабну рекламу, буде корисно провести пробні акції та подивитися як реагує аудиторія.
Бажаємо удачі та перемог!