Більшість рейтингів та ТОПів IT-професій малооб’єктивні (точніше – прибріхують). Тому що або упорядники погано орієнтуються на ринку IT праці, або некоректно працюють із соціологією. Спробуємо виправити чужі помилки і не наробити своїх. У цій статті ми розберемося: хто є хто у світі IT професій, який напрямок вибрати, щоб отримати максимум користі за мінімальних витрат часу та коштів.
Як вибирати професію
Основне питання вибору професії полягає не в тому, скільки платять і навіть не у вартості навчання (зараз можна підібрати курси за будь-які гроші та навіть безкоштовно). Головне — чи принесе це користь, і чи зможете ви виконувати свою роботу довгий час і почуватися щасливою людиною? Якщо є схильність, наприклад, до дизайну чи механіки, чи є сенс йти на розробника програмного забезпечення? Перш ніж перекваліфікуватися, подивіться безкоштовні уроки в YouTube і, якщо від обраної спеціальності буде гидко, задумайтеся, а може є більш вдала альтернатива.
Сподіваємось, що ця стаття допоможе вам із вибором.
Особливості та проблеми IT працевлаштування
Одна з важливих проблем IT – плинність кадрів. Як тільки молодий фахівець влаштувався та успішно пропрацював кілька місяців, він бажає перейти на рівень middle та претендує на зарплату від 1000$ та додаткові привілеї.
Саме в цей момент більшість айтішників починають активно озиратися на всі боки і приглядати іншу роботу. Причини можуть бути будь-якими: набридло їздити на інший кінець міста, хочеться більше грошей, бажає басейн, а не спортзал… Варіантів маса, важливо те, що для роботодавців це досить неприємний момент. Півроку чи рік вони допомагали співробітнику-початківцю, навчали і виправляли помилки, і як тільки почала приходити реальна користь, той збирається звільнятися. Затребуваність кваліфікованих фахівців є такою, що розробники змінюють роботу в середньому кожні 2 роки. Така ситуація створює складнощі для роботодавців, але відкриває великі можливості для претендентів.
Давайте перейдемо безпосередньо до професій та перспектив, які вони обіцяють.
Хто такі айтішники?
Прийнято вважати, що атішники це програмісти, звідси маса приколів рівня: «Відремонтуй-но нам телефон, #тижпрограміст». Потрібно сказати, що в сучасних IT компаніях програмісти чинять телефони, тільки якщо їм самим цього дуже хочеться. Приколи для програмістів родом із нульових. Зараз час висококласного фахівця коштує дорожче, ніж ремонт апарату у сервісному центрі, але це вже відступ, повернемося до теми.
До IT професій зараховують тих, хто працює на комп’ютерах та виробляє інформаційний продукт:
- програмістів, тобто розробників програмного забезпечення (Software Engineer, developer);
- системних адміністраторів, системних інженерів, адміністраторів баз даних, хмарних сервісів та віддалених систем;
- DevOps (development і operations) – професіоналів на стику програмування, системного адміністрування та тестування;
- дизайнерів та веб-дизайнерів (Web Designer);
- тестувальників та QA Engineer;
- розробників ігор, гейм-дизайнерів (Game Designer), дизайнерів інтерфейсів (UXUI-дизайнер);
- аналітиків даних (Data Analyst), трафіку, систем;
- seo-спеціалістів, інтернет-маркетологів (Digital Marketing), спеціалістів з налаштування реклами (PPC), арбітражників трафіку (Media-Buyer), таргетологів та SMM;
- керуючих проєктами (project manager).
І це загальна класифікація, тому що скільки є програм, стільки і розробників, і кожна спеціальність називається по-своєму, наприклад, java developer або python developer. Затребуваність та зарплата також відрізнятимуться. Одних програмістів забирають прямо зараз, для них вже наповнені джакузі і налито шампанське. А ось іншим доведеться походити на співбесіди, щоб знайти хорошу вакансію.
Крім того, є три основні кваліфікаційні рівні:
- junior (молодший);
- middle (середній);
- senior (старший).
Заробітна плата junior і senior сильно відрізняється, наприклад, на початковому етапі молодший може працювати і за 500 $ на місяць, а старший рідко погоджується на ставку менше 1500 – 2000 $. Плюс до цього роботодавці пропонують соціальний пакет та мед. страхування, безкоштовний спортзал, курси підвищення кваліфікації та іноземної мови, психологічні курси та різноманітні програми лояльності. І бажано, щоб була можливість кар’єрного та професійного зростання.
Звичайно, мідл рівня мікрорайону не дорівнює мідлу Google, але так чи інакше це прогресивний шлях розвитку. Деякі компанії проводять внутрішні атестації, у тому ж Гуглі, кілька років тому було 10 рівнів. Рекрутери та роботодавці цінують, якщо до них приходить фахівець із «корочками», тому що це означає, що він може ставити цілі та досягати результатів.
Team Lead — бригадир, або начальник відділу IT. Ця людина несе відповідальність за ефективність команди спеціалістів, навчає новачків, допомагає у роботі, відповідає за розподіл обов’язків та відстежує виконання окремих завдань. По суті, це senіor з управлінськими функціями. Хороший Тім Лід – це важливий фактор успіху компанії.
Full-stack — спеціаліст широкого профілю, який може самостійно вести проєкт за якимсь напрямом, наприклад PHP. Є думка, що геніальних фулл-стек профі не буває, тому що дуже складно освоїти величезний обсяг інформації, але таланти є і дуже потрібні на ринку.
А ще існує паралельна гілка розвитку, можна сказати, що вона не кваліфікаційна, а посадова. Project manager – керуючий проєктом, він планує, проєктує, встановлює пріоритетні завдання та контролює виконання. Важливий момент — забезпечити комунікації, щоб спеціалісти різних підрозділів могли ефективно контактувати між собою. Загалом менеджер проєкту відповідає за успіх окремого заходу. Потрібно сказати, що це соціально орієнтована посада, тому її частіше обіймають ті, хто вміє спілкуватися не лише з програмним кодом, а й з людьми.
Рейтинг професій за запитами роботодавців виглядає так:
- Web-дизайнери, які розробляють структуру та інтерфейси сайтів.
- Розробники (developer) загалом і, особливо, з досвідом від п’яти років.
- QA-інженери та тестувальники IT продуктів.
- Менеджер проєктів – керівник проєкту, який здійснює комунікацію між замовником та виконавцями.
- Бізнес-аналітик – оцінює ефективність процесів і прагне оптимізувати роботу компанії.
- Digitall-маркетологи (плюс SEO, SMM, PPC).
- Адміністратори віддалених та хмарних сервісів.
- Адміністратори бази даних.
- DevOps-інженери – оптимізатори.
- Фахівці з інформаційної безпеки.
Окрім самої професії, важливо пам’ятати, що величезну роль відіграє кваліфікація спеціаліста. Наприклад, інтернет-маркетолог може заробляти більше за старшого розробника, якщо у нього відповідна кваліфікація та проєкт. Можна сказати, що у цій сфері немає неперспективних напрямів, IT — однозначно найпрогресивніша галузь і, безперечно, розвиватиметься.