Ви можете запустити цифровий продукт або автоматизувати бізнес-завдання, навіть якщо не вмієте кодувати. Як працює цей підхід, а також у чому його переваги та недоліки – читайте у нашому матеріалі.
Що таке No-code
Концепція No-code, також відома як Zero-code, передбачає створення сайтів, програм, інтеграцій та інших рішень без програмування. Суть полягає у використанні спеціальних інструментів – сервісів, які позбавляють необхідності писати код.
Розробка у форматі No-code зводиться до виконання найпростіших дій у візуальному інтерфейсі. Ви відзначаєте потрібні налаштування, пересуваєте повзунки, перетягуєте блоки курсором миші – у цьому зазвичай допомагають вбудовані підказки. А сервіс, що використовується, генерує весь необхідний код за вас і видає готовий результат.
Приклади No-code-інструментів
Перерахуємо кілька популярних сервісів, які дозволяють створювати різноманітні цифрові продукти без програмування.
Tilda
Tilda – це конструктор сайтів. Він дозволяє створювати лендінги, блоги, онлайн-магазини та інші ресурси. Спочатку користувач вибирає один з безлічі шаблонів, що найбільше підходить по структурі та дизайну. Потім налаштовує зовнішній вигляд та функціональність вибраного шаблону у візуальному редакторі.
Відразу після цього Tilda надає можливість опублікувати сайт в інтернеті. Хостинг та домен формату «назва_сайту.tilda.ws» надається платформою. За бажанням можна зареєструвати будь-яку вільну адресу та прив’язати її до сайту. В кінці виходить повноцінний веб-ресурс з індивідуальним дизайном та унікальним набором функцій.
Adalo
Платформу Adalo найпростіше описати як конструктор додатків. З її допомогою ви можете створювати продукти для Android, iOS або Інтернету. Вам потрібний менеджер завдань? Магазин платних курсів? Месенджер? Можливостей платформи вистачить для розробки цих та багатьох інших типів програм.
Працює Adalo приблизно так само, як і Tilda. До ваших послуг зручний візуальний редактор, в якому потрібно збирати дизайн програми з різних блоків: кнопок, форм, тексту тощо. Ви можете створити базу даних та підключити її до інтерфейсу свого продукту, що теж зовсім не складно.
Botmother
Сервіс Botmother дозволяє створювати прості програми у форматі ботів для Viber, Telegram, WhatsApp та інших месенджерів. Такий бот може приймати замовлення на піцу, продавати квитки на заходи, збирати зворотний зв’язок та багато іншого.
Щоб створити бота, достатньо вибрати список доступних користувачеві команд і налаштувати, яким чином помічник відповідатиме на них. Знову ж таки, все налаштовується у візуальному редакторі без жодного рядка коду.
Готовий бот може стати повноцінним продуктом або MVP – спрощеною версією майбутнього стартапу, яку зручно використовуватимете для швидкої та дешевої перевірки гіпотез.
ApiX-Drive
Платформа ApiX-Drive служить для створення інтеграцій — зв’язків між різними сервісами. Такі інтеграції допомагають автоматизувати робочі процеси і, як наслідок, підвищити ефективність бізнесу.
Наприклад, створивши зв’язок між Facebook та «Бітрікс24», можна налаштувати автоматичну доставку лідів із рекламних форм соцмережі в CRM. А інтеграція між створеним у Tilda магазином та Telegram буде автоматично відправляти менеджеру повідомлення про кожне нове замовлення.
ApiX-Drive також дозволяє інтегрувати менеджери завдань, електронні таблиці, сервіси розсилок, конструктори квізів та багато інших сервісів. Створення зв’язку триває не більше 15 хвилин. Достатньо зареєструватися на сайті ApiX-Drive, підключити облікові записи потрібних систем і налаштувати їх взаємодію за допомогою підказок інтерфейсу.
Notion
Сервіс Notion допомагає створювати бази даних для зберігання та спільного редагування різних документів: статей, нотаток, списків справ, зображень тощо. Інструмент застосовують для різних завдань: створюють корпоративні бази знань, ведуть облік лідів, візуалізують завдання та проєкти. Це і CRM, і менеджер завдань, і внутрішня Вікіпедія на одній платформі.
Створення бази даних займає кілька кліків і, звісно, вимагає знань програмування. Додані документи зручно структурувати та сортувати. А система міток допомагає швидко знаходити потрібну інформацію.
Переваги No-code
- Простота. No-code значно спрощує розробку. Щоб робити продукти власноруч, більше не потрібно вивчати мови розмітки та програмування, API та інші складні технології. Достатньо витратити кілька годин, щоб освоїти можливості та особливості доступних інструментів. Як правило, No-code полегшує ще й підтримку створених продуктів. Якщо програма, інтеграція або сайт раптом почне працювати з перебоями, вам навряд чи доведеться копатися в коді в пошуках можливих помилок. Цією проблемою займуться співробітники сервісу, де ви створили свій продукт.
- Дешевизна. No-code можна розглядати як альтернативу не тільки самостійного програмування, а й найму розробників. Навіщо платити фахівцям, коли можна обійтись без них? No-code-сервіси зазвичай працюють за підпискою, яка значно вигідніша, ніж послуги найманих розробників.
- Швидкість. Створювати продукти за допомогою No-code-інструментів завжди швидше ніж розробляти їх з нуля. Наприклад, сайт, на який програміст і дизайнер витратить кілька тижнів, можна зібрати буквально за кілька хвилин у спеціальному конструкторі.
Недоліки No-code
У концепції No-code є лише один, зате суттєвий мінус — низька гнучкість розробки. Ви завжди обмежені можливостями вибраних інструментів. Наприклад, якщо Tilda не дозволяє сортувати статті на сайті з урахуванням інтересів користувача, цю функцію ви не зможете реалізувати за допомогою конструктора.
Таким чином, No-code-інструменти підходять хоч і для широкого, але все-таки обмеженого кола завдань. Якщо хочете створювати типові сайти, програми чи інтеграції, кастомізуючи результати під свої потреби, це цілком реально зробити без коду. Але для розробки унікальних продуктів не обійтися без програмування.
Коли варто використовувати No-code
- Якщо потрібно швидко запустити проєкт, але бюджету немає на послуги розробників. У такому разі No-code дозволить якнайшвидше створити продукт власними силами. Або хоча б його спрощений варіант. Надалі, коли з’явиться час та інші ресурси, можна найняти спеціалістів, які доопрацюють прототип або створять нову версію.
- Коли ви не впевнені у продукті та боїтеся злити бюджет. Тоді No-code дозволить швидко створити дешевий прототип для перевірки гіпотез. Навіть якщо він не виправдає себе, ви витратите щонайменше коштів.
- Якщо перед вами стоїть просте завдання, яке можна повністю продати за допомогою No-code-сервісу. Наприклад, створити стандартний сайт-візитку або автоматизувати передачу лідів із Facebook. У такому разі немає сенсу переплачувати, наймаючи розробників.
В інших ситуаціях краще звертатися до професійних девелоперів.