Перші ІТ-компанії в Україні виникли ще в 90-х і вже на той час працювали з такими тех гігантами як General Electric. Відтоді і дотепер інтерес європейських та американських ІТ-компаній до України лише зростає. Для того, аби відповідати високим стандартам закордонних клієнтів, українські ІТ-компанії перейняли бізнес-культуру західних країн.
Сучасні українські ІТ-компанії мають такі ж підходи до комунікації, управління кадрами, прийняття рішень та подібне сприйняття ієрархії, як і в європейських та американських країнах. Значну частину українських технологічних компаній заснували європейці та американці.
Дослідження ґрунтується на даних понад 40 джерел, серед яких: Global Affairs Canada, Norwegian-Ukrainian Chamber of Commerce, Expatistan, EF EPI, DOU та AIN.
Короткі факти зі сфери ІТ в Україні
- 4000 ІТ-компаній та 200 000 ІТ-спеціалістів
- 4 розробники на 1000 людей
- 26% річного приросту ІТ-галузі
- 30 000 випускників технічних спеціальностей щороку
- 28 – середній вік ІТ-спеціаліста
- 80% усіх людей в українській технічній галузі віком 23–35 років
1. Західний стиль ділового спілкування у технічній галузі в Україні
Ділове спілкування в українському ІТ мало чим відрізняється від західноєвропейських країн. На перший погляд, українські ІТ-спеціалісти можуть здатися дещо стриманими, проте з часом вони стають привітнішими. Українські технічні фахівці відкрито говорять про прогрес та проблеми. Як правило, чим досвідченіші програмісти, тим вільніше вони висловлюють свою думку під час спілкування з клієнтами. Колеги відкрито обговорюють завдання та діляться знаннями між собою.
Українці використовують напівформальний стиль спілкування під час щоденних розмов, але чітко дотримуються плану зустрічі та цінують час, виділений для обговорення робочих моментів.
Міф: 👎 “Фахівці дотримуються формального, непрямого і ввічливого стилю спілкування.”
Реальність: 👍 У малих та середніх ІТ-компаніях люди часто використовують напівформальний стиль спілкування. Більш офіційний стиль, орієнтований на ієрархічний лад компанії, поширений у великих ІТ-компаніях, тоді як у малих технологічних компаніях можна спостерігати неформальне щоденне спілкування.
Технічні спеціалісти в Україні охоче беруться за складні завдання та вивчають нові технології. Вони знають, що, роблячи це, вони розширюють свою експертизу та підвищують оплачуваність своїх послуг на локальному ринку. Оскільки більшість українських програмістів мають можливість працювати над кількома проєктами, вони отримують знання з широкого спектру інструментів та технологій, які роблять їхні навички справді універсальними та унікальними.
Міф: 👎 “В Україні успіх у бізнесі залежить від встановлення тісних особистих контактів з українськими партнерами.”
Реальність: 👍 В ІТ-індустрії саме досвід програмістів та інших технічних фахівців є запорукою успіху співпраці. Налагодження хороших стосунків з технічними партнерами з України може бути лише плюсом. Тим не менш, важливіше переконатися, що ваша команда складається з кваліфікованих програмістів з прекрасними навичками комунікації та досвідом роботи в ІТ-сфері.
2. Ділова етика та етикет в українському ІТ
Міф: 👎 “Чоловіки вітають один одного міцним рукостисканням. Якщо ви хочете привітатись з жінкою, вам варто поцілувати їй руку.”
Реальність: 👍 Кажучи коротко: тисніть руку і чоловікам, і жінкам. Жінок молодшого покоління може навіть відлякати такий прояв прихильності, як поцілунки рук. Просто привітайтесь або потисніть руку, коли бачитесь з жінкою. Цього буде цілком достатньо.
Ділові зустрічі з власниками ІТ-компаній в Україні виглядають так само, як і у Польщі, Німеччині та Нідерландах. На початковому етапі переговорів клієнт спілкується з торговими представниками, менеджерами відділів та бухгалтерами. Технічні спеціалісти приєднуються на пізніх фазах обговорення, щоб надати більш точні оцінки.
Міф: 👎 “Компроміс під час переговорів розглядається як ознака слабкості.”
Реальність: 👍 Сучасні українські власники бізнесу розглядають переговори як необхідну частину співпраці. Досягнення компромісу є життєво важливим для обох сторін: постачальник технологій зацікавлений у отриманні доходу та утриманні своїх працівників, тоді як клієнти хочуть співпрацювати з досвідченими експертами. Деякі постачальники технологій можуть пропонувати навіть нижчі ціни, якщо вони бачать можливість додати цікавий проєкт до свого портфоліо або логотип компанії зі списку Fortune на своїй сторінці клієнтів.
Представники ІТ-галузі в Україні прямолінійні у спілкуванні. Тому клієнтам радять грати з відкритими картами: приділіть достатньо часу, щоб пояснити потреби свого бізнесу та розповісти про свої очікування з самого початку.
Зверхнє ставлення та ультиматуми не пройдуть непоміченими, тому клієнтам радять їх уникати. Як правило, власники ІТ-компаній в Україні зацікавлені в довгостроковій співпраці. Тому вони, як правило, гнучкі та готові йти на компроміси під час переговорів з іноземними клієнтами.
Незважаючи на те, що ієрархія має номінальне значення в українському ІТ, важливі зустрічі фасилітують ті, хто має найбільше досвіду або має вищу посаду.
Myth: 👎 “Мало українців говорять англійською.”
Reality: 👍 Незважаючи на те, що лише 18% населення України володіє англійською мовою на середньому рівні, в ІТ ситуація кардинально відрізняється: 35% українських програмістів говорять англійською мовою початкового рівня, 33% – середнього, а ще 12% – вищого.
3. I love Tech: Що мотивує українців працювати в ІТ?
ІТ галузь є одним з найпопулярніших, бажаних і конкурентних напрямків працевлаштування в Україні. Технічні спеціалісти отримують зарплату в кілька разів вищу, ніж працівники інших галузей. Оскільки охочих потрапити в ІТ багато, їм потрібно мати ґрунтовну освіту та володіти необхідними навичками.
Близько 78% розробників стверджують, що любов до технологій є їхнім головним мотиваційним фактором для роботи в ІТ. Серед інших причин є здатність працювати з іноземними клієнтами на цікавих проєктах та професійне зростання. Висока винагорода є четвертою основною причиною приєднання до технічної галузі в Україні.
Розробники-початківці частіше звертають увагу на високі зарплати, тоді як їхні колеги середнього та старшого рівня цінують відкритість, гнучкість та здатність працювати віддалено.
4. Work-life balance: дозвілля – для саморозвитку та сім’ї
Myth: 👎 “Робота займає центральне місце в житті людини” та “Люди живуть, щоб працювати.””
Reality: 👍 Близько 78% технічних спеціалістів в Україні вирішили працювати в технічній галузі, оскільки їм подобається працювати з технологіями. Тим не менш, особистий розвиток та сім’я є не менш важливими для українських розробників, тоді як робота часто розглядається лише як засіб заробітку.
Загалом українці є самовмотивованими і мало хто з них “відбуває” робочі години в офісі. У разі критичної ситуації, більшість спеціалістів не проти витратити зайвий час на її виправлення. Близько 10% системних архітекторів працюють понад 60 годин на тиждень. Решта витрачають на роботу 40–60 годин на тиждень. Менше 1,2% програмістів в Україні стверджують, що проводять на роботі менше 20 годин на тиждень.
Myth: 👎 “Особистий час можна використовувати для вирішення робочих справ.”
Reality: 👍 Особистий час – для особистих справ. Більшість програмістів працюють у звичайний робочий час і проводять дозвілля зі своїми сім’ями, навчаючись, тощо.
Коли фахівці переходять до іншої компанії, вони звертають увагу на соціальний пакет та переваги працедавця. Наприклад, все більше ІТ-аутсорсингових компаній пропонують повне медичне страхування, дозволяють працювати віддалено та виплачують бонуси.
Майже всі ІТ-компанії припиняють роботу під час 12 державних свят в Україні. Середня кількість днів оплачуваних відпусток у технічній галузі коливається від 18 до 22 днів на рік, але ці цифри можуть змінюватись залежно від політики компанії. Нещодавно до офіційних свят України було додано католицьке Різдво, яке відзначається в європейських країнах.
5. Дедлайни мають велике значення
Українські програмісти відчувають особисту відповідальність за дотримання термінів і досягнення цілей команди. Тому кожен член команди зазвичай бере активну участь у щоденних дискусіях. Більшість ІТ- компаній в Україні спеціалізуються на аутсорсингу послуг з розробки програмного забезпечення, а це означає, що всі їхні процеси спрямовані на своєчасну доставку результатів.
ІТ-компанії масово впроваджують Agile методологію, наймають Scrum-майстрів , сертифікованих фахівців PMI та IIBA. Таким чином, клієнти можуть постійно спостерігати за розвитком продукту та негайно реагувати на будь-які проблеми та зміни термінів.
Українські технічні спеціалісти знають, як розставляти пріоритети та адаптуватися до непередбачуваних обставин, оскільки вони зростали в умовах постійних змін. У разі форс-мажорних обставин українські програмісти швидше пристосуються до поточної ситуації та погодяться змінити терміни або додати зміни, ніж, до прикладу, їхні німецькі колеги. Найдосвідченіші українські команди розробників враховують ризики до загального часу розробки та заощаджують сотні та тисячі доларів.
6. Ментальність людей у ІТ галузі в Україні
Українські програмісти мають репутацію працьовитих людей. Тим не менш, побутує думка, що українці краще реалізовують ідеї, ніж керують людьми. На практиці українці охоче використовують свій досвід для вирішення завдань як на виконавчих, так і на управлінських посадах. Досвідчені програмісти надають перевагу відносній автономності у виконанні складних завдань і мінімальній кількості точних вказівок.
Близько 75% технічних фахівців стверджують, що мають достатньо вільного часу для професійного розвитку та самоосвіти. Український ринок технологій пропонує широкий спектр освітніх заходів, таких як bootcamps, майстер-класи та онлайн-курси. Найпопулярнішою діяльністю в рамках самоосвіти серед ІТ-фахівців є читання професійної літератури.
Myth: 👎 “Чоловіки здебільшого працюють, а жінки переважно доглядають за дітьми.”
Reality: 👍 ІТ галузь в Україні забезпечує рівні можливості для професійного росту як для чоловіків, так і для жінок. Подібна ситуація спостерігається в інших галузях, таких як політика та поліція, де жінки посідають керівні посади.
Технічні спеціалісти в Україні спілкуються з людьми з різних куточків світу і звикли знаходити спільну мову незалежно від ставлення та манер своїх колег чи ділових партнерів, що базуються в інших країнах. А завдяки зарплатам, вищим за середні, вони мають достатньо ресурсів для поїздок за кордон та досить часто спілкуються з новими культурами. Деякі програмісти навіть стають цифровими кочівниками і вільно мандрують Європою та Азією, що також позитивно впливає на їхні навички спілкування та пристосування.
Myth: 👎“В Україні низький рівень безпеки”
Reality: 👍Насправді навіть у найбільших містах України немає гетто та небезпечних районів, таких як у великих містах США, Німеччини чи Великобританії. Ви можете насолоджуватися жвавим нічним життям у центрах міста протягом усіх пір року.
7. Україна в 2020 році: регулярні перельоти, доступні ресторани та швидкий Інтернет
Загальні факти про Україну:
- У великих містах легко розраховуватись безготівкою – кредитною карткою чи смартфоном. Більшість міленіалів та людей покоління Z в Україні взагалі не носять готівку.
- Ryanair, Wizzair, Turkish Airlines та інші великі авіакомпанії регулярно виконують рейси до великих міст України: Києва, Харкова, Львова, Дніпра та Одеси.
- Європейцям не потрібні візи для перетину кордонів України.
- Українцям не потрібні візи для поїздок у всі європейські країни, крім Великобританії. Туристи в Україні можуть легко знайти доступне житло та ресторани з адекватними цінами.
- В Україні 80% всього підключення до Інтернету забезпечується за допомогою швидкої волоконної оптики, тоді як більшість європейських країн все ще працюють на застарілих та повільних кабелях, встановлених у 90-х.
- Вартість життя в Україні на 60,32% нижча, ніж у США, а орендувати житло в Україні на 78,56% дешевше, ніж у США.
Більше деталей – на сайті.