Портативна зарядна станція або міні електростанція — це пристрій, який отримує електроенергію від зовнішнього джерела і акумулює її. Згодом за потреби накопичену енергію можна використовувати для заряджання компактних гаджетів або живлення побутових приладів. На відміну від генератора, така станція не виробляє електроенергію, проте вона екологічна. А порівняно з пауербанком, вона набагато потужніша. Фактично, міні електростанція є проміжним варіантом. Вона поєднує переваги генератора і пауербанку і позбавлена їх недоліків.
Пристрій
Основним вузлом зарядної станції є акумуляторна батарея. Від її потужності та ємності залежить застосування апарату. Багато моделей допускають підключення додаткової АКБ. Це треба враховувати, щоб у майбутньому при збільшенні навантаження не довелося купувати новий виріб. Усі міні електростанції обладнані USB портами. За рахунок перетворювача DC/AC установка має вихід зі змінним струмом 220В для побутової техніки. Як захист поставлений контролер BMS із вбудованим автоматичним вимикачем та термодатчиком. За рахунок цього пристрій не боїться не тільки надмірного заряду або розряду, але також перегріву і, найголовніше, стрибків сили струму через можливі короткі замикання.
Місткість АКБ визначає тривалість роботи в автономному режимі, а також скільки циклів зарядки вона зможе забезпечити для портативних гаджетів. В даний час станції комплектують батареями таких типів:
- Літій-кобальт-фосфатні (Li-ion) — 800
- Літій-нікель-марганець-кобальт-оксидні (NMC) — 800
- Літій-залізо-фосфатні (LiFePO4) — 2500-3500
Цифри показують заявлену кількість робочих циклів. Найпоширенішими є моделі Li-ion. LiFePO4, що з’явилися останнім часом, поки що дорогі, але популярність їх зростає. Навіть якщо станцію з такою батареєю використовувати щодня, її термін служби складе близько 10 років.
Час заряджання
Тривалість заряджання сильно залежить від способу, яким це робиться. Найшвидше виходить набрати 80% від максимуму при підключенні до побутової електромережі. Тоді пристрій буде готовий до роботи за період від 40 хвилин до 4 годин, точний час залежить від потужності та додаткових опцій. Від сонячних панелей портативна електростанція заряджається довше, доведеться почекати 8-12 годин і більше. Хоча є моделі, яким за сонячної погоди для виходу на робочий рівень достатньо 3 годин. Якщо підключити станцію до прикурювача в автомобілі, то, порівняно з побутовою мережею, буде в 2-3 рази довше.
Область застосування міні електростанції визначається потужністю її батареї:
- Пристрої 200-800 Вт добре підходять для заряджання ноутбуків і планшетів, смартфонів та смарт-годин, фотоапаратів та відеокамер тощо. Найпопулярнішими є моделі на 600-800 Вт та 5-9 роз’ємів. Їх беруть на пікніки з ночівлею, на полювання чи риболовлю, вони забезпечують освітлення та харчування у невеликих дачних будиночках. Такого апарату цілком достатньо для роботи занурювального вібраційного насоса або побутового (ват на чотириста-шістсот) електродриля.
- Прилади 800 Вт — 3 кВт є набагато серйознішими джерелами енергії. Вони універсальні, стануть у нагоді як у поході, так і в міській квартирі. Пристрої цієї категорії достатньо, щоб працювати з напівпрофесійним електроінструментом. До будь-якого з них можна підключити телевізор, холодильник, поверхневий насос, пральну машину, електричну плиту, пилосос та ін. Але з потужних — тільки щось одне. Чому про це сказано нижче.
- Апарати від 3 кВт до 5 кВт і вище забезпечують електрикою котедж або багатокімнатну квартиру. Вони без проблем «потягнуть» одночасне підключення кількох побутових приладів на 1,5-2 кіловати кожен.
Вибираючи зарядну станцію, слід попередньо визначити, навіщо вона потрібна. Тобто скільки планується підключати побутових приладів одночасно. Справа в тому, що їхня сумарна потужність не повинна перевищувати значення, що прописане в паспорті установки.
У технічних характеристиках зазвичай є номінальна потужність і максимальна. Перша показує, при якому граничному навантаженні пристрій здатний працювати протягом тривалого часу і це не вплине на його надійність. Друга говорить про пікові значення, які станція здатна витримати короткочасно без виходу з ладу. Вибирати покупку треба за номіналом із двадцятивідсотковим запасом.
Плюси та мінуси зарядної станції
Серед основних переваг слід назвати:
- Значну потужність і тривалість роботи. Можна вибрати пристрій, який забезпечить енергією побутові прилади на добу та більше.
- Універсальність. Станція здатна не тільки заряджати АКБ невеликих гаджетів, а й живити установки, які працюють від напруги АС 220 В.
- Екологічність. Такий апарат можна використовувати в міській квартирі, тому що в ньому відсутня ДВЗ із вихлопними газами. Плюс він працює практично безшумно.
- Мультиваріативна зарядка: від домашньої електромережі, генератора, сонячних панелей або автомобіля. Для підключення побутових пристроїв та гаджетів не обов’язково чекати на закінчення процесу.
- За рахунок наявності декількох виходів можна одночасно запитати 2-3 і більше приладів різних типів. Є моделі із опцією бездротової зарядки смартфонів.
- Компактність і відносно невелика вага. Маломощні електростанції важать до 5 кг, їх можна переносити в руках. Більші не займають багато місця в багажнику. Є вироби на коліщатках.
- Безпека на високому рівні.
Є й інші позитивні риси. Для таких станцій не потрібно готувати спеціальні майданчики, не потрібно приймати дозвіл на використання. Ці пристрої не потребують ПММ, власник позбавлений необхідності робити регулярне ТО. І, нарешті, вони мають сучасний дизайн. Апарат, що працює в квартирі, не потрібно ховати, він органічно вписується в будь-яку обстановку.
Негативу помітно менше. Портативні станції не люблять, коли їх залишають на морозі із розрядженою батареєю. За станом останньої, до речі, слід стежити, опускати рівень заряду до нуля не рекомендується. Пристрої не можна ставити поблизу нагрівальних приладів, так само як і користуватися ними в кімнатах з високою вологістю. Ціна? Чим потужніша, тим вища, хоча навіть для моделей з верхнього діапазону вона цілком посильна. Та й щодо зарядки, якщо енергетики практикують віялові відключення, то це треба враховувати.
Інші характеристики, які потрібно брати до уваги при покупці
Крім наведеної вище інформації, у разі придбання зарядної станції бажано подивитися, скільки до неї в комплекті дають адаптерів. Чим їх більше, тим краще. Добре, якщо є можливість швидкого заряджання. За наявності LED-дисплея та дистанційного керування експлуатація буде більш комфортною.
А ще треба уточнити, чи станція видає чисту синусоїду. Для безпечної роботи побутових приладів важливо, щоб форма її вихідної напруги була такою самою, як у стаціонарній електромережі АС 220В.