Страхування – один із старих винаходів людини. Згадки про перші страховки сягають ще законів Хаммурапі. Потім древні індуси використовували кредит зниження ризику. У 13 столітті генуезці придумали як поділити і знизити втрати бізнесу, коли один учасник має капітал, а другий — кораблі. Та й із великими географічними відкриттями страхування захопило весь світ і продовжило розвиватися. Зараз у багатьох країнах без страховки не вийде лікуватися, купувати нерухомість, автомобілі, влаштовуватися на роботу, та й просто жити. Страховка – перепустка до лікарні, автосалону та на пенсію. Добре це чи погано — не має значення, просто так влаштований світ. Набагато цікавіше та корисніше дізнатися, на які страхові послуги варто звернути увагу цими днями в Україні. Про це ви дізнаєтеся з нашого ТОП-рейтингу.
Види страхування
1. ОСАЦВ (автоцивілка)
Державне автострахування залишається найпопулярнішою послугою. Але популярність – неточне слово, це обов’язковий момент керування автотранспортом. Без ОСАЦВ вас може оштрафувати перший поліцейський (якщо буде привід для зупинки). Також у разі дорожньої пригоди буде дуже складно доводити правоту без ОСАЦВ, адже ви вже порушили закон тим, що не застрахувалися. Без автоцивілки водій стає в дуже вразливе становище перед владою. Тому в країні близько 6 млн. людей щороку продовжують ОСАЦВ, і кількість їх збільшується разом із відсотком автомобілів на душу населення.
На придбання ОСАЦВ мало впливає карантин, епідемії та кризи. Навіть якщо водії їздять менше, то страховку однаково оформлюють, оскільки це обов’язковий момент.
2. КАСКО – повне страхування автомобіля від усіх видів збитків
В наш час покупка нового автомобіля стає все більш доступною та затребуваною послугою. Склалося так, що КАСКО став важливим атрибутом кожної нової машини. Багато автомобілів продають у кредит, а де кредит, там і страховка. Це ж стосується автомобілів під заставою, кредитні фірми беруть під заставу лише захищену техніку.
КАСКО робить автомобіль безризиковим фінансовим вкладенням для кредиторів та покупців, тому що покриває всі витрати при:
- крадіжках;
- ДТП;
- вандалізмі;
- стихійних лихах;
- пожежі;
- випадкових ушкодженнях.
Головна відмінність КАСКО від автоцивілки у повному захисті транспортного засобу.
Також слід сказати, що зростає популярність послуги «неповного» КАСКО, це страхування від будь-яких подій на дорозі (без стихії, пожеж тощо)
3. Страхування у туристичних поїздках
Страхування туристів – обов’язковий момент для тих, хто вирушає за кордон. У більшості країн Євросоюзу є умова, що захист мандрівників має покривати потенційні витрати на лікування. Для цього передбачено суму 30 тис. євро, яка може забезпечити подібні витрати.
Якщо збираєтеся за кордон вперше, поцікавтеся у свого туроператора про страхування та отримайте максимум інформації. До речі, в наш час це взагалі не проблема: застрахуватися можна хоч в аеропорту перед вильотом, але тягнути все ж таки не рекомендуємо, тому що краще все підготувати заздалегідь.
4. Грін карта (зелена карта)
Зелена карта – обов’язкове страхування для тих, хто планує їхати в стареньку Європу автомобілем. Цей вид захисту існує вже 70 років, набув поширення у двох формах:
- “коротка” грін карта – Білорусь, Молдова, Азербайджан, Росія;
- звичайна – 45 країн світу.
Таку страховку можна оформити терміном від двох тижнів до року, у зв’язку з цим змінюватиметься вартість. Оформити можна у будь-якій страховій компанії України.
5. Страхування нерухомості
Нерухомість – все цінне, що нажито важкою працею. Тому природно, що ніхто не хоче втрачати її від дурних випадковостей. Особливо це актуально для виробничих та комерційних об’єктів, у яких усунення будь-яких пошкоджень може «вийти в копійчину». Найчастіше при страхуванні нерухомості мають на увазі компенсації:
- пожеж, повеней та блискавки;
- аварій газу, опалення, електрики;
- бур, ураганів, зсувів та землетрусів;
- дій вандалів та шкідників.
На перший погляд, здається, де ми і де, наприклад, стихійні проблеми, але треба розуміти, що навіть у спокійному та благополучному місті щодня щось згоряє і захистити своє майно — непогана ідея.
А ще існує страхування нерухомості, що орендується, і це досить важлива галузь. Це обов’язкова послуга, яку оплачують усі, хто хоче щось орендувати у держави або будь-якого іншого орендодавця, що поважає себе.
6. Медичне страхування
У багатьох країнах світу медстрахування — гарантія того, що вас лікуватимуть за виразні гроші. Наприклад, у США вирізати апендикс без страховки для багатьох означає буквально розоритися, а з полісом цілком терпимо, важливо, щоб сума покривала витрати. В Україні страхова медицина ще не прижилася і невідомо чи приживеться. За умови проведення реформ — це одна з перспективних галузей.
7. Страхування від нещасних випадків
Є люди, які регулярно страхуються від нещасних випадків, серед них представники ризикових професій: спортсмени, альпіністи, пожежники та ті, хто хоче бути готовим до несподіванок. Швидше за все, кожен з нас має хоч одного такого знайомого. У масштабах країни цього достатньо, щоб страхування від нещасних випадків увійшло до десятки за обсягом страхування.
Які висновки можна зробити із нашого рейтингу? Основний — страхування нашій країні приходить через примушення. Те, без чого не можна обійтися, люди купують; те, на чому можна заощадити, розглядають у другу чергу. Чому так? На це кілька причин:
- звичка, що в’їлася, економити на дрібницях;
- впевненість, що «зі мною нічого не станеться»;
- недовіру страховим організаціям та державі;
- відносна бідність населення.
Думаю, за бажанням можна знайти додаткові проблеми, але основа у нестабільності суспільства та системи, що забирає довіру у всіх довгострокових проєктів. Як можна робити довготривалі страхові вклади, якщо вони можуть згоріти у вогні інфляції? Навіщо платити автоцивілку, якщо все одно при дрібних ДТП (донедавна) багато хто хотів розраховуватися готівкою. А чи справді мені виплатять страховку, якщо зламаю ногу? Чи не обдурить компанія? На ці та інші питання кожен відповідає сам. Важливо, що зміни таки приходять, і країна стає цивілізованішою.