Нині соціальні мережі впливають на людей більше, ніж ми собі уявляємо. Згідно зі статистикою 3 мільярди людей, близько 40% населення світу, користуються соціальними мережами, і, згідно з деякими звітами, ми витрачаємо в середньому 2 години щодня на обмін, лайки, твіти та оновлення на цих платформах.
Зростання кількості людей, які використовують Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter, Pinterest та інші платформи соціальних мереж, а також час, витрачений на них, викликають занепокоєння вчителів, батьків, лікарів та інше. Соціальні мережі впливають на нашу конфіденційність, наш моральний дух і психічний стан і навіть нашу свободу.
До вашої уваги топ-5 фільмів про соціальні мережі, які змусять вас переосмислити багато речей і подивитися по-новому на наше «просте» захоплення соціальними мережами.
1. Соціальна мережа, 2010
Американський біографічний фільм, про створення Facebook Марком Цукербергом і про все, що сталося за лаштунками створення однієї з найпопулярніших соціальних мереж у світі. Сценарій фільму був написаний за книгою Бена Мезріча “Випадкові мільярдери” (2009 р.). У фільмі «Соціальна мережа» йдеться про натхнення, зраду, вагу людських відносин, ціну успіху та багато іншого.
Режисер Девід Фінчер і сценарист Аарон Соркін (що отримав Оскар) розповідають, як Марк Цукерберг (Джессі Айзенберг) та його приятелі з Гарварду запустили Facebook – і як Цукерберг, зрештою, захищав судові позови. Один позов поданий арійськими близнюками-плакатами Кемерон і Тайлером Вінклвоссами (Армі Хаммер) та їхньою партнеркою Дів’єю Нарендрою (Макс Мінгелла), які стверджують, що Цукерберг вкрав ідею для Facebook і запобіг створенню конкуруючого сайту. Інший – від колишнього друга та ділового партнера Цукерберга Едуардо Саверіна (Ендрю Гарфілд).
Цукерберг звертається до свого друга Едуардо Саверіна з ідеєю Thefacebook і той дає йому 1000 доларів як початкове фінансування, що дозволило запустити його мережу. Коли вони дізнаються про Thefacebook, близнюки Вінклвосс і Нарендра лютують, вважаючи, що Цукерберг вкрав їхню ідею. Вони скаржаться президентові Гарварду Ларрі Саммерсу, який зневажливо ставиться до справи і не бачить цінності ні в дисциплінарних заходах, ні у Thefacebook. У міру зростання популярності Thefacebook Цукерберг розширює мережу до Єльського університету, Колумбійського університету та Стенфордського університету.
2. Соціальна дилема, 2020
«Соціальна дилема» належить Джеффу Орловськи, який показав нам подібні жахливі документальні фільми «Що ми робимо із собою?», «У гонитві за коралом», «У гонитві за льодом».
Документальний фільм «Соціальна дилема» надихнув багатьох людей відмовитись від соціальних мереж. З цього фільму ми дізнаємось, що нашим мозком маніпулюють і навіть перебудовують за допомогою алгоритмів, які покликані привернути нашу увагу та змусити нас купувати речі. Фільм також показує, як гіганти Кремнієвої долини привертають і маніпулюють нашою увагою, як ці компанії використовують свою аудиторію для отримання прибутку, оскільки вони продають власні дані та інформацію спостереження, впливаючи на політичні програми в усьому світі. Також докладно розглядається вплив цих програм на психічне здоров’я.
У цьому фільмі експерти: топ-менеджери Twitter, Instagram, Pinterest, Facebook та інших ресурсів розкривають суть впливу соціальних мереж.
Наприклад, є Джастін Розенштейн, винахідник найпоширенішої функції Facebook – кнопки «Подобається». Він сором’язливо каже, що це було спрямоване на “поширення позитиву”. Що може бути поганого в тому, щоб дозволити вашим друзям та їхнім друзям «лайкати» те, що ви опублікували? Що ж, виявляється, люди ображаються, якщо не одержують лайків. Таким чином вони змінюють свою поведінку, щоб залучити більше лайків. Це схоже на проблему? Подумайте про це: більшість людей, які терміново намагаються отримати лайки, – це молоді підлітки. Ось чому спостерігається різкий сплеск тривожності, депресії та спроб самогубства серед дівчаток покоління Z, нинішніх середніх та старших школярів. Ще є новий клінічний термін «Snapchat-дисморфія», який описує людей, які хочуть пластичної хірургії, щоб більше бути схожими на відфільтровані зображення, які вони бачать в Інтернеті.
Найважливіший урок із «Соціальної дилеми» полягає в тому, що ми повинні ставити під сумнів все, що читаємо в Інтернеті, особливо якщо це представлено нам таким чином, який відображає детальне розуміння наших схильностей та переваг. І ми маємо протистояти «моделі привернення уваги», яка змушує соціальні мережі здаватися доброзичливими.
3. У пошуках, 2018
У фільмі розповідається, як батько намагається знайти свою зниклу 16-річну дочку за допомогою детектива. Минає 37 годин, а владі не вдається розкрити жодної зачіпки. Коли розслідування ні до чого не призводить, батько вирішує обшукати єдине місце, якого ні в кого немає – ноутбук Марго. Намагаючись відстежити її цифрові сліди, Девід зв’язується з її друзями і переглядає фотографії та відео у пошуках можливих підказок про її місцезнаходження. Через пристрої, програми та сайти, які люди щодня використовують для спілкування, Девіду необхідно знайти слід своєї дочки, перш ніж вона зникне назавжди.
Завдяки своїм зусиллям він зрештою стикається з секретами, які можуть зруйнувати його світ. Весь фільм демонструється через інтелектуальні пристрої та програми для соціальних мереж, щоб підкреслити їх справжній вплив на наше повсякденне життя.
4. Люди, 2015
Мати роботів, які виконуватимуть усі домашні справи – це для багатьох ідеальний сценарій майбутнього. Однак люди в цьому фільмі дають інший погляд на те, як все може виглядати не так. Дія шоу відбувається в паралельній реальності, і в ньому розповідається про технологічну складову під назвою Synth – складний гуманоїдний робот, створений для допомоги людям.
Коли сім’я Хокінсів купує відновлений Synth, щоб полегшити собі життя, вони починають розуміти, що життя з дроїдом може мати небезпечні наслідки.
5. Сноуден, 2016
Едвард Сноуден – колишній шпигун та член спільноти розвідки, яке розкрило таємне шпигунство та масове спостереження, яке уряд США та Агентство національної безпеки (АНБ) проводили під прикриттям національної безпеки.
Розчарований Едвард кидає свою роботу в АНБ, коли стикається з колосальним обсягом даних, які збираються для відстеження всіх форм цифрової інформації. Сюди входять не лише іноземні уряди та терористичні організації, а й звичайні американські громадяни. Він ухвалює нелегке рішення про витік цієї інформації за рахунок своєї безпеки та свободи.
Викриття Сноудена стало величезним ударом для розвідувального співтовариства, і у відповідь на витік ним документів про програму масового спостереження уряду США Сноудену було пред’явлено звинувачення у крадіжці державної власності та ще два звинувачення відповідно до Закону про шпигунство 1917 року.
Оскільки люди шоковані, дізнавшись про справжні наміри уряду, Едвард вважається зрадником.
Висновки:
З огляду на те, що соціальні мережі відіграють таку велику роль у нашому житті, чи можемо ми жертвувати своїм психічним здоров’ям, благополуччям, а також часом. Вирішувати кожному із нас.