Якщо колись вам доводилося замислюватися про те, як правильно розпорядитися своїми коштами: вкласти в криптовалюту, відкрити депозит або купити нерухомість, цей матеріал буде доречним. У ньому я розповім, який спосіб зберігання грошей — найнадійніший, а також дам рекомендації щодо варіантів інвестицій.
Чому зберігання грошей у готівці чи криптовалюті — неправильний підхід?
Чимало людей вважають за краще зберігати свої кошти у вигляді готівки: у доларах чи іншій валюті. Але цей метод має ризики. Як приклад описую реальну ситуацію, що сталася з моїми знайомими: їх змусили під дулом пістолета віддати всі свої накопичення. Найстрашніше, що подібні ситуації відбуваються і з криптогаманцями.
Нещодавно я почув історію про те, як до людини приїхали та змусили перевести його криптоактиви на інші гаманці. Оскільки ці кошти були безіменними, у потерпілого мало можливостей поновити справедливість чи отримати допомогу від правоохоронних органів та судової системи. Саме тому зберігання в анонімних активах — не найкраща ідея. Якщо активи безіменні, особливо у корумпованих країнах, у разі виникнення проблем майже неможливо відновити правду та повернути свої кошти.
Анонімність гаманців — їхній головний мінус
Я постійно наголошую, що концепція анонімної, децентралізованої криптовалюти найчастіше становить небезпеку для тих, хто вибирає її як сховище свого капіталу. І це навіть без урахування таких ситуацій як вимагання. Уявімо таку картину: людина докладала зусиль, накопичувала активи в криптовалюті, але раптово пішла з життя. Його родичі не мають доступу до цих активів, і всі кошти по суті не стають спадщиною для сім’ї того, хто хотів забезпечити їх, але не встиг. Якщо подивитися на ситуацію саме з такого боку, анонімність криптогаманців стає їхнім головним недоліком.
Куди інвестувати?
Перше правило — кошти не повинні зберігатися на анонімних рахунках. Коли ми зберігаємо кошти у банку, купуємо акції, частки у приватних підприємствах чи нерухомість, завжди є відповідні документи та записи. Якщо трапляються якісь проблеми, їх можна відновити. Це може бути не найпростішим завданням, але є юридичні процедури, за допомогою яких можна підтвердити володіння майном та захистити свої законні права.
Зберігання у доларах: за чи проти?
Долар — це та валюта, яку одночасно люблять і побоюються. Тому що постійно відбуваються якісь вкидання до інформаційного поля. Наприклад, що долар ось-ось знеціниться, і весь світ користуватиметься юанями чи ще чимось, та інші дивні ідеї. За минуле століття федеральна резервна система, тобто Центробанк Сполучених Штатів, який відповідає за емісію доларів, став найстабільнішим Центробанком у світі.
Принцип роботи Центробанку
Центральний банк прагне розвитку економіки, зміцнення національної валюти та контролю над інфляцією, щоб вона була на прийнятному рівні. Інакше кажучи, кожен Центробанк виступає у ролі регулятора та стабілізатора економічних процесів, використовуючи при цьому монетарну емісію чи відсоткові ставки. Коли економічна активність уповільнюється і потрібно її стимулювати, банк випускає додаткові кошти, роблячи гроші доступнішими, що мотивує людей інвестувати та сприяє швидкому розвитку економіки.
У протилежному випадку — якщо економіка починає зростати надто швидко, виникає потенційна загроза або рівень позикових коштів стає надмірно високим — Центробанк збільшує відсоткову ставку, знижуючи темпи економічного зростання. Таким чином функціонують усі Центробанки.
Умови розміщення вкладів у американських банках
Наразі банки Америки надають абсолютно незвичні для Штатів відсотки. Частина мого капіталу знаходиться на депозитних рахунках з річною прибутковістю 4%, що є дуже високим показником для Америки. Інфляція тут завжди приблизно на тому самому рівні. Це означає, що тримаючи гроші на цих рахунках, я фактично не отримую дохід, а лише захищаю свій капітал від інфляції.
Це досить хороший варіант, особливо з огляду на те, що кожному з нас потрібно мати певну суму грошових резервів, якими можна швидко скористатися за необхідності. Ще одним плюсом банківської системи США є те, що федеральна комісія забезпечує гарантію на кожен рахунок до 250 тисяч доларів, забезпечуючи цим безпеку кожного індивідуального депозиту.
Інвестиції у нерухомість
Багато хто стверджує, що нерухомість — це найнадійніший актив. Адже кількість землі залишається незмінною, а вартість квадратного метра безперервно зростає. Однак, моя думка з цього питання відрізняється. Проблема в тому, що концепція постійного збільшення вартості нерухомості — це міф. Це казка, яку завзято просувають та підтримують ті, хто заробляє на продажу нерухомості, і це зрозуміло. І хоча фактично за останні 10 років вартість нерухомості значно зросла, це не гарантує, що вона не зможе різко впасти.
Можливо, ви пам’ятаєте кризу 2007 року, коли вартість нерухомості впала. І ніхто не може впевнено сказати, наскільки сильно вона впаде під час наступного економічного краху. Це навіть не криза, це швидше процес нормалізації. У мене є знайомий, який продав свій успішний бізнес у 2005 році та вирішив порадувати себе. Він придбав квартиру на Манхеттені, на 3-й авеню, та будинок на Лонг-Айленді. Нещодавно я перевірив їх у базі даних про нерухомість. І виявилось, що вартість цих об’єктів нерухомості не досягла первісної ціни. Тобто, майже за 20 років він втратив гроші на цій нерухомості. Все зрозуміло.
Коли ви вкладаєте свої кошти у нерухомість, вартість вашого активу не залежить від вас. Якщо ринок нерухомості впаде, всі об’єкти також втратять ціну. Іншими словами, вклавши свої кошти у нерухомість, ви не можете контролювати вартість цього активу — його ціну диктує ринок.
Основний недолік
Нерухомість, безперечно, має свої переваги. На відміну від анонімних криптовалют, ви не втратите кошти у разі непередбаченої ситуації. У гіршому випадку, ви втратите лише їхню частину. Однак, існує і недолік вкладень у нерухомість: ви не зможете швидко отримати свої гроші. Цей недолік називається низькою ліквідністю. Наприклад, якщо кошти будуть потрібні через тиждень, виведення їх з нерухомості виявиться далеко не простим завданням.
Рекомендація
Я переконаний, що якщо у вас з’являється доступний резерв, яким ви хочете забезпечити безпеку, то:
- вкладення мають бути зроблені в активи, права на які можна підтвердити;
- краще інвестувати у те, що у майбутньому може приносити дохід. І найкращим активом є той, який ви можете повністю контролювати.
Адже ви не маєте контролю над тим, що станеться з акціями великих компаній на біржі. Можна висувати припущення, але впливати на ціни ви не в змозі. Ситуація ідентична і щодо нерухомості — неможливо регулювати її вартість у загальному масштабі. Ви можете стежити за цінами, навіть спробувати передбачити їх, але контролювати ви не в змозі.
Більшість підприємців отримують гроші з власного бізнесу, після чого часто переказують ці кошти у сферу, де вони є лише глядачами, а не учасниками. У зв’язку з цим я дотримуюся думки, що найкращою сферою інвестицій є бізнес, яким ви керуєте, і в якому ви є повним або частковим власником.
Вкладення у бізнес
Минулого року на біржі можна було зустріти унікальні мультиплікатори. Цілком неприбуткова організація могла бути оцінена в десятки тисяч. Загалом, акціонерна вартість досягала рівня вартості річного доходу за наступні 100 років. Звучить фантастично, але це була реальність.
Але сьогодні ринок стає більш стриманим, і більшу увагу з боку інвесторів привертають бізнеси, здатні генерувати справжній прибуток, пропонувати популярні товари тощо. Щодо капіталу, зрозуміло, має сенс вкладати певну частину зароблених коштів у такі компанії.
Депозитні рахунки
Частину коштів можна тримати на депозитних рахунках. Бажано, у банках, де їх безпека гарантована державою. Зверніть увагу на те, як, наприклад, американський уряд вчинив у ситуації із Silicon Valley Bank. Урядові дії не просто забезпечили виплату гарантованої суми до 250 тисяч доларів. Вони забезпечили безпеку всіх вкладів, включаючи бізнес-рахунки. Це було безпрецедентним рішенням і, мабуть, стало новою стратегією США.
Так що якщо у вас є можливість розмістити свої заощадження в американському банку, то, можливо, це буде оптимальним рішенням. Щонайменше 250 тисяч — це гарантована законом сума. А останні події, пов’язані з цими банками, показали, що вони зберігають усі кошти без винятку, оскільки у Silicon Valley Bank було багато рахунків стартапів з десятками та сотнями мільйонів доларів на балансах, і всі ці кошти вдалося зберегти.
Висновок
Якщо ви плануєте формувати капітал і маєте 20-30 років у запасі, практичним рішенням буде вкластися в низькоризикові активи на довгострокову перспективу. Якщо ж у вас не так багато часу і ви прагнете отримати більше прибутку, можна розглянути інвестиції в активи з вищим рівнем ризику. Однак деякі кошти, без сумніву, повинні завжди залишатися у вигляді готівки, щоб ви могли їх використовувати за потреби.
Нерухомість також можна віднести до цих відносно безризикових активів. Я маю досвід вкладень як у стартапи, так і в компанії, що вже залишили позаду етап розвитку та мають стабільний прибуток. З мого боку, інвестиції в усталені бізнеси є значно меншим ризиком, тому в них варто спрямовувати велику частку коштів.