За ринкової економіки для кожної компанії ситуація не залишається стабільною. Змінюються економічні, політичні та соціальні умови, з’являються нові конкуренти… одним словом, треба постійно бути в курсі подій про стан свого бізнесу, його перспективи і небезпеки, що чекають попереду. Для того, щоб постійно «тримати руку на пульсі», треба використовувати аналітичні інструменти, одним з яких є SWOT-аналіз. З його допомогою можна з’ясувати, які фірма має сильні сторони і в чому вона програє іншим підприємствам, розібратися з перспективами розвитку та оцінити можливі загрози. Або, інакше кажучи, визначити поточний стан бізнесу та його становище на ринку, а також розібратися, в який бік рухатися.
Розшифрування SWOT
У слові “SWOT” кожна літера має певне значення:
- S (strengths). Сильні якості порівняно з конкурентами. Вони виділяють фірму на краще, дозволяють отримати перевагу і досягти успіху.
- W (weaknesses). Недоліки. Тут те, в чому фірма недопрацьовує, її недогляди, які необхідно ліквідувати.
- O (opportunities). Фактори, що впливають на фірму ззовні та події, від яких залежать результати її діяльності. Вони створюють можливості для покращення результатів.
- T (threats). Загрози, що не залежать від фірми — дії конкурентів, політична ситуація, зміни в економіці тощо. Компанія не може їх усунути, але здатна мінімізувати їхні наслідки.
Перші два пункти є відображенням внутрішніх процесів, що відбуваються на підприємстві: кількості та якості продукції, що випускається, професіоналізму маркетологів, командної роботи, асортименту послуг та інше. Другі два пункти від фірми не залежать: законодавчі акти, ринкова ситуація, дії конкурентів тощо. Але їх треба знати, щоб користуватися наданими можливостями, передбачати погрози і заздалегідь вживати заходів у відповідь.
З якою метою проводять SWOT-аналіз?
SWOT-аналіз потрібен всім компаніям без винятку: великим, середнім та малим, регіональним та місцевим, молодим і вже давно присутнім на ринку. Коли проводиться стратегічне дослідження, його роблять на заключних етапах. Щоб заповнити підсумкову матрицю, слід визначити потенціал підприємства, його сильні та слабкі сторони, проаналізувати політико-економічну та соціальну обстановку.
Які можливості має керівництво компанії після заповнення матриці? Фірма бачить свої значні переваги та може сформувати ефективну унікальну торгову пропозицію. Якщо сильних сторін поки що немає, то можна визначити потенціал у їх досягненні. З іншого боку, будуть освітлені та «поіменно названі» вразливі місця. Точне знання проблем — перший крок на шляху їх усунення. SWOT-аналіз дає можливість зрозуміти, які ресурси треба залучити і що треба зробити для ліквідації кожного виявленого недоліку. З його допомогою визначають конкретні загрози для підприємства як нині, так і в недалекому майбутньому, після чого призначають стратегічні заходи для мінімізації наслідків.
Об’єктивна оцінка власних сил та можливостей дозволить приймати рішення з урахуванням ринкових тенденцій. А також враховувати ризики, які можуть бути не завжди явними і тим самим уникати дорогих помилок. Головна мета проведення SWOT-аналізу та його конкретний результат — отримати інформацію для прийняття правильних стратегічних рішень, виконання яких зміцнить становище компанії та підвищить її прибутковість.
Параметри та недоліки
SWOT-аналіз — інструмент ефективний, але неідеальний. Він має як переваги, так і недоліки. Серед очевидних плюсів можна назвати насамперед універсальність. Як було зазначено вище, він підходить всім без винятку компаніям. Крім того, він дозволяє зробити висновки та прийняти глобальні рішення щодо життєво важливих сторін життя підприємства. З його допомогою оцінюються внутрішні та зовнішні загрози та можливості — що може бути насущнішим для визначення стратегії захисту та шляху до досягнення успіху! І, нарешті, його проведення не вимагає спеціальної освіти і, в принципі, не дуже складне.
З основних недоліків слід перерахувати необхідність наявності великого обсягу інформації та можливу суб’єктивність оцінок. Результати показують стан справ на момент його проведення, тож робити його треба щонайменше щороку. Ну і, нарешті, заповнена матриця є лише «розкладеними по поличках» відомостями. Це ще не готові рішення, їх треба аналізувати та виносити відповідні висновки.
Типи
SWOT-аналіз може бути простий та оціночний. У першому випадку в матрицю записують фактори з відмітками «+» або «-», після чого дивляться, в якому напрямку більше плюсів, а в якому мінусів. У другому квадранти спочатку вважаються позитивними (сильні сторони та можливості) або негативними (слабкі сторони та загрози). За факторами, залежно від їхньої значущості, ставлять оцінки від «1» до «5». Є інші типи. Залежно від поставленої мети, розрізняють ще три різновиди SWOT-аналізу.
Кількісний
Це найбільш простий та «приземлений» до місцевих умов варіант. В даному випадку при заповненні матриці беруться дані лише за своїм регіоном та цільовою аудиторією, причому особливий наголос робиться на їх достовірність. Якщо відомі конкретні цифри їх обов’язково вказують. В результаті матриця виходить дуже наочна і проста для розуміння, але для глибокого дослідження її, швидше за все, недостатньо. У ній немає інформації щодо значущості кожного чинника, вона показує можливі шляхи розвитку. Хоча з її допомогою можна продемонструвати співробітникам поточне становище компанії, щоб активніше залучити їх до командного вирішення важливих завдань.
Якісний
Тут, крім кількісного аналізу, проводиться експертна оцінка щодо кожного фактора зовнішнього оточення та внутрішнього середовища — наскільки вони значущі для компанії. З’являється можливість зрозуміти, що важливіше в даний час, чи великий потенціал і наскільки серйозні загрози, на що звернути особливу увагу та вжити заходів. З іншого боку, за такою матрицею складно визначити заходи щодо подальшого розвитку бізнес-процесів. Вона хороша для оцінки поточного становища, порівняння загроз та можливостей для їх подолання, визначення пріоритетів у стратегічних напрямках розвитку.
Кореляційний
В данному випадку між усіма квадрантами матриці визначаються взаємозв’язки. Такий підхід дає змогу визначити стратегію розвитку бізнесу. Результати аналізу дозволяють зрозуміти, що треба поліпшити, як використовувати ринкові можливості, що відкриваються, і мінімізувати ризики. Матриця хороша для глобальних завдань, від розробки антикризового плану до створення бізнес-стратегії. Але процес її побудови найскладніший.
Правильно виконаний SWOT-аналіз — це сильний інструмент, за допомогою якого можна визначити правильний вектор розвитку та адаптуватися до суворих умов роботи без серйозних втрат.