Ефект Едіпа — це прогноз, що самореалізується або саморуйнується. Суть у тому, що люди, які отримали сприятливе передбачення, у його очікуванні своїми цілеспрямованими діями сприяють його здійсненню. Або навпаки, після отримання несприятливого повідомлення можуть подбати про те, щоб воно не збулося.
Ефект Едіпа не треба плутати із комплексом Едіпа. Це різні теми, хоча терміни взяті з одного й того самого твору. Перше поняття, про яке йдеться в даному тексті, відноситься до соціологічного прогнозування. Друге — це, за Фрейдом, сексуальний потяг хлопчика до своєї матері.
Цар Едіп
Цар Едіп узятий для назви ефекту (як і для комплексу) з однойменної трагедії Софокла. Сюжет її наступний. Фіванський цар Лай отримав пророцтво про те, що загине від руки свого сина. Тому, коли його дружина Йокаста народила хлопчика, він віддав його пастуху з наказом віднести в гори і залишити на поживу звірам. Але пастух пошкодував дитину. У результаті дитина потрапила до будинку царя Коринфа, отримала ім’я Едіп і була вихована як спадкоємець.
Едіп виріс. Але Коринфом пішли чутки, що він прийомиш. Юнак пішов до оракула і почув від нього пророцтво — йому судилося вбити батька і одружитися з матір’ю. Не бажаючи повертатися в Коринф, Едіп іде куди очі дивляться. Дорогою він зустрічає Лая і в сварці вбиває його. Потім приходить у Фіви і рятує місто від злісного Сфінкса. Народ оголошує його царем і дає за дружину Йокасту. Фінал трагедії сумний. Головний герой дізнався правду. Йокаста повісилася, а Едіп засліпив себе і вирушив у добровільне вигнання.
Прогноз чи пророцтво? Едіп чи Пігмаліон?
Іноді можна почути, що ефект Едіпа — це пророцтво, що самореалізується. Чи правильно так казати? Ні. Пророцтво — це передбачення, яке обов’язково здійсниться. В ідеалі його реалізація залежить від бажань, рішень чи дій зацікавлених осіб. Хоча можна згадати про ефект Пігмаліона, який говорить: людина, яка отримала пророцтво та повірила в нього, своїми мимовільними діями сприяє тому, що воно збувається.
Яка різниця між цими двома поняттями? По-перше, у ефекті Пігмаліона дії мимовільні, а ефекті Едіпа — усвідомлені, цілеспрямовані і навіть заплановані. По-друге, прогноз — це передбачення, яке виходить з оцінки безлічі об’єктивних та суб’єктивних факторів, аналізу обстановки тощо. Якщо він несприятливий, то цілком можливо прийняти правильне рішення і вчинити певні дії, завдяки яким вдасться його уникнути. Пророцтво обов’язково збувається, а за допомогою людини чи ні, це вже інша розмова.
Відмінність ефекту Едіпа від ефекту Пігмаліона:
- Ефект Едіпа з’являється там, де передбачена подія або стан не досягається не через неточність прогнозу, а через своєчасну реакцію на точний прогноз, якому не дали здійснитися.
- Ефект Пігмаліона — у цьому випадку прогноз виступає як стимул, що впливає на емоційно-чутливу раціональну та вольову сфери людської психіки, на реалізацію творчих здібностей людей. Прогнозування успіху, яке мобілізує людей, їм вдається робити те, що в іншому випадку було б неможливим.
Прогнозів, які були б достовірні, не існує! Головна причина полягає в тому, що людина, будучи більш простою системою, навіть з усією своєю сучасною апаратурою не в змозі завжди і точно передбачати майбутнє більш складних систем. Ось що говорить статистика щодо достовірності прогнозів:
- Економічні: на місяць — близько 100% (але не сто!), на квартал — 50%, на рік — 20%.
- За сонячною активністю (короткострокові) — 70%.
- По погоді (триденні) — 70%.
- За землетрусами — 52%.
Недосконалість прогнозів пояснюється наявністю цілого комплексу можливих помилок: за вихідними даними, за зовнішніми факторами, за прийнятою методикою тощо, та ще й горезвісний «людський фактор». Таким чином, якщо було дано небажаний прогноз і на нього були певні дії, і він через це не здійснився — так це не тому, що неправильно розрахований, а саме внаслідок реакції у відповідь. Тобто, є ефект Едіпа.
Як приклад саморуйнівного прогнозу можна навести компанію «Атарі». У 1977 році її діяльність на ринку відеоігор була надзвичайно успішною. Проте експерти склали несприятливий прогноз. Згідно з ним, у міру збільшення числа домашніх комп’ютерів, популярність касет для приставок впаде до нуля, через що на фірму чекає банкрутство. У ході стратегічного планування власники «Атарі» врахували передбачення та кардинально змінили напрямок роботи. Через деякий час прибуток знову перевершив усі очікування.
Коротке формулювання ефекту Едіпа:
Можливість самоздійснення чи саморуйнування прогнозу, якщо до цього процесу підключається творча діяльність людей.
Складання прогнозу з урахуванням ефекту Едіпа
Загальна схема розробки прогнозу з огляду на те, що зацікавлені особи можуть своїми діями чи рішеннями вплинути на його реалізацію, виглядає так:
- Насамперед, треба провести глибокий та всебічний аналіз соціальних процесів, що відбуваються у суспільстві та зробити перший варіант прогнозу. Тобто визначити тенденції та екстраполювати їх у майбутнє.
- По основним з цих процесів слід виділити негативні компоненти, що головним чином забезпечують саме несприятливий результат. Або заважають статися сприятливому.
- Необхідно розглянути всі можливі інструменти (методи, засоби, рішення тощо), за допомогою яких можна послабити вплив негативу або взагалі зробити прогноз саморуйнівним.
- Якщо прогноз доброзичливий, то пункти 2 і 3 відрізняються тим, що необхідно працювати не тільки з усунення негативу, але і посилення позитиву.
- Прорахувати можливі наслідки управлінських рішень та конкретних дій щодо саморуйнування чи самореалізації прогнозу.
- Зробити другий варіант прогнозу, але тепер уже з урахуванням пункту 5. Активність учасників тепер виступатиме як одна з тенденцій, що екстраполюються.
Іноді побоюються, що наведений вище процес затягнеться нескінченно, якщо захочеться скласти третій прогноз, четвертий тощо. Навряд чи таке станеться, тому що в даному випадку не потрібна надто велика точність та опрацювання деталей.