У той час, як футуристи з нетерпінням чекають перших колонізаторів на Марсі, вчені борються в сумнівах, чим ж насправді може закінчитися ця подорож. Особливо для людського тіла. Поїздка на Марс може тривати роками, так що досить складно уявити всі проблеми зі здоров’ям, які очікують людей, але НАСА намагається це передбачити. У них є список з 100 умов або подій, які найбільш ймовірно будуть відбуватися під час космічної подорожі, включаючи панкреатит, перелом поперекового відділу хребта, втрата нігтів через неправильно підібрані рукавички для скафандра.
Крім цього НАСА виділили 23 головних ризики для довгих космічних польотів, які потрібно врегулювати до польоту на Марс у 2030 році (за графіком НАСА) або раніше (за графіком Ілона Маска). Дев’ять з них виділені “червоним”, тобто мають високу ймовірність втілитися в життя – якщо їх відсоток настання вище 1 або високі ставки (тобто смерть, інвалідність, довгостроковий вплив на здоров’я). Це стосується: космічного випромінювання, дефектів зору, когнітивними або поведінковими установками, довгостроковим зберіганням ліків, відсутністю належної їжі та харчування, проблеми всередині команди, медична підтримка під час польоту, проблеми пасажирів з технологіями і переломи. У перерахованого списку високі пріоритети і над ними “дійсно варто попрацювати” перш, ніж відправлятися на Марс, як сказав Вільям Палоскі, директор програми НАСА з досліджень людини, при цьому він додає, що саме по собі дослідження космосу досить небезпечне заняття і добровольці повинні це враховувати, коли йдуть на ризик, червоний він чи ні.
Радіація
Радіація – важлива штучка. Є два типи речей, які повинні вас стурбувати. Сонячні частки можуть доставляти величезні дози радіації, якщо люди не захищені на космічному кораблі, в іншому притулку або достатньою кількістю води.
Викиди сонячних частинок можуть бути передбачені, але іноді тільки за 20 хвилин до. Проблема в тому, що якщо ви на поверхні Марса в скафандрі, то у вас може не вистачити часу, щоб сховатися. І якщо з вами щось станеться, то ви відчуєте всі ті чарівні наслідки, які люди відчували поблизу зони ядерного вибуху в Хіросімі, включаючи сильну нудоту. На секундочку, якщо вас вирве в скафандр, то ви помрете, так як рідина і частки заб’ють проходи для повітря.
Навіть якщо ви виживете після цього удару, радіація повільно знищить клітини крові, від чого ви покриєтесь кровоточащими виразками, і будь-яка інфекція може вбити вас, з легкістю потрапивши в кров. Так що, потрібно покращувати способи прогнозування, щоб уникнути цих наслідків.
Галактичні космічні промені
Якщо померти від блювоти в скафандрі ще не найгірше, зверніть увагу на галактичні космічні промені, які виникають під час вибуху зірок.
“Уявіть, що кожен елемент періодичної таблиці заряджений, радіоактивний і подорожує по космосу зі швидкістю світла”, – говорить Доріт Доновіел, співробітник Національного інституту космічних біомедичних досліджень.
Ці частинки складаються з високо-заряджених протонів і потоків важких іонів (ядер). Через свою енергію і швидкість вони можуть швидко, далеко і важко проникати, що робить більш надійний щит необхідним. Щити, які містять матеріали, подібні свинцю, можуть погіршити ситуацію, тому що вони можуть взаємодіяти з ядрами важких іонів і поширювати випромінювання на ще більшу кількість частинок. Магнітне поле потенційно може захистити від згубного впливу галактичних космічних променів, але є технічні проблеми: частинки можуть потрапити в поле і застрягти там, звівши нанівець планований результат.
Промені ушкоджують клітини і можуть їх знищувати, що супроводжується ризиком катаракти і загострення захворювань, а також розвитку раку в довгостроковій перспективі. У короткостроковій перспективі вони можуть зруйнувати або серйозно пошкодити клітини мозку достатньо для того, щоб зменшити когнітивну функцію.
Немає легкого рішення у випадку з галактичними космічними променями. НАСА працює над різними захисними екранами, матеріалами для них. Інша стратегія полягає в розробці радіозахисних медикаментів і супер-їжі, яка могла б підвищити імунну систему, але це потім. Зараз НАСА все ще намагається зрозуміти всі наслідки впливу важких частинок на здоров’я, але перевірка контрзаходів почнеться в “найближчому майбутньому”.
Проблеми зі здоров’ям
Інший давлячий ризик – це проблеми із зором, його порушення і внутрішньочерепний тиск. Ці проблеми не з’являлися серед космонавтів, поки місії не почали тривати шість і більше місяців, а причини їх виникнення не зовсім ясні. Спочатку вважалося, що всьому виною уповільнене просування крові в судинах, яка рухається до голови, в момент мікрогравітації, але, мабуть, причина ще в чомусь, так як вчені розглядають альтернативні гіпотези, які включають роль спинномозкової рідини або ж високий рівень вуглекислого газу .
Серед інших “червоних” проблем – як зробити корабель укомплектованим достатньою кількістю їжі та медикаментів, які збережуть здоров’я космонавтів, і ця проблема стоїть особливо гостро. Потрібні продукти харчування і ліки з великим терміном придатності для багаторічної місії. При цьому все це не повинно займати багато місця і мати велику вагу. Одним з рішень цієї проблеми можуть стати тривимірний друк, для якого потрібен тільки блок медикаментів або їжі, щоб створювати все в міру необхідності.
З медичною допомогою в космосі взагалі все погано. Вчені все ще намагаються зрозуміти, що їм варто додати в чорну сумку, так як її вміст обмежений тим, що може використовувати не-професіонал з медичної точки зору, той у кого мінімальна підготовка або тільки інструкція, при цьому вона теж повинна бути на кораблі і такою, щоб її можна використовувати в умовах мікрогравітації. Щоб ви розуміли, на даний момент неможливо взяти кров для аналізів в умовах невагомості. Щось, щоб сканувати людське тіло за допомогою ультразвукового дослідження, теж потрібно запхати на борт.
Не варто забувати про те, що невагомість сприяє зниженню м’язової маси і сили, зниження аеробної здатності, при цьому ці проблеми не входять в “червоний” список, тому що з ними активно борються і знаходять поліпшення. Наприклад, пристрій Advanced Resistive Exercise Device, в даний час використовується на Міжнародній космічній станції, може працювати для всіх основних груп м’язів.