Фінансова грамотність включає напрацювання джерел пасивного доходу. Це гроші, які ви отримуєте за зроблену роботу не один раз, а регулярно. Розглянемо, на чому в Україні можна так заробляти та що для цього треба зробити.
Пасивний дохід: міфи та реальність
Пасивний дохід — не той випадок, коли можна лежати на дивані, а на рахунок приходять гроші. Вам треба створити джерело доходу, а потім періодично його підтримувати. Без уваги нічого не буде працювати, але на відміну від звичайної роботи по графіку, організація пасивного доходу має свої переваги:
- економія часу. Ви робите роботу один раз, а потім періодично перевіряєте, як все працює;
- безпека. Якщо вас звільнять з роботи, щось трапиться, зміниться економічна ситуація в країні, ви не залишаєтесь з пустими руками;
- перспектива. Маючи пасивний дохід, створити капітал простіше, чим починати з нуля. Саме з пасивного доходу починається фінансова свобода.
Способи пасивного доходу, які потребують грошей
Коли маєте гроші, створити джерела пасивного доходу простіше. Фінансових інвестицій потребує:
- Нерухомість. Оренда квартир, гаражів, землі та т.д. кожен місяць приносить гроші, але об’єкти треба купити перед тим, як здавати.
- Депозити. Це не стільки пасивний дохід, як тимчасовий захист грошей від інфляції. Треба покласти гроші в банк або на рахунок криптовалютної біржі на період в 3,6 чи 12 місяців та отримати запропонований відсоток.
- Оренда автомобілів. Купити декілька машин та здавати їх в оренду таксистам та перевізникам — варіант отримання додаткових грошей. Але треба юридично правильно складати умову про співпрацю, якщо цього не зробити, залишитесь без авто і інвестицій.
- Мобільна автомийка. Невелика автомийка з самообслуговуванням, яка дозволяє помити машину цілодобово.
- Акції. Купівля акцій та їх утримування — джерело пасивного доходу. Але треба розбиратися не тільки в пропозиціях від компаній, але й мати план, що будете робити, якщо компанія збанкрутує.
Способи пасивного доходу, які вимагають часу та зусиль
Створити джерело пасивного доходу можна і без грошей. Для цього треба інвестувати час, свої знання та вміти домовлятися про бартерні послуги. Ось способи заробітку без інвестицій.
Партнерські програми
Онлайн-магазини та компанії за залучення покупців та партнерів пропонують відсоток від угоди. Наприклад, магазин езотеричних товарів Magazinno пропонує партнерам 5% від суми покупки товару. Для організації доходу, вам треба напрацювати базу покупців. Це можуть бути дрібні продавці, тематичні кафе, агенції.
Посередницькі послуги
Делегування частини проектів людям з меншою вартістю години праці допоможе регулярно заробляти. Таке практикується в IT сфері, ректурингу, роботі з нерухомістю.
Інформаційні продукти
Можна створити інформаційні продукти, наприклад, курси та розмістити їх на платформах:
- Skillshare. Платформа для навчальних відео в різних сферах: робота, мистецтво, навчання. Мова платформи — англійська.
- Udemy. Міжнародна платформа, де можна розмістити свої курси. Основна мова — англійська. Є можливість перекладу на російську мову, української версії нажаль немає. Команда Udemy допомагає з організацією курсів, є інструкція створення навчальної програми. Один раз зробили курс і маєте можливість отримувати гроші регулярно.
- Workademy. Платформа для розміщення курсів з офісом у Берліні. Є можливість безкоштовного тестування на 30 днів, далі вартість роботи на платформі 350 євро на місяць. Платформа підходить для експертів в своїй ніші, які знають чого хочуть. Якщо ви плануєте тільки спробувати заробляти на інформаційних курсах, виберіть іншу платформу.
Доступ до контенту за донат
Існують платформи, які пропонують інструменти для монетизації творчості та заробітку на унікальному контенті. Це може бути доступ за донат чи підписка. Розглянемо, які ресурси можна використати для створення пасиву:
- Gumroad — англомовна платформа, де можна продавати контент аудиторії. Можна користуватися автоматичним перекладом на російську, української версії нажаль немає.
- Buy Me a Coffee — платформа для продажу доступу до ексклюзивного контенту. Ресурс підтримує українську версію та дозволяє виводити гроші на картку. Реєстрація на платформі та використання її можливостей безкоштовне.
- Ko-fi — платформа для збору донатів, продажу інформаційного контенту. Реєстрація безкоштовна, функціонал платформи простий.
Тестування ідей та організація пасивного доходу може зайняти деякий час. Але робота того варта, бо ви її зробите тільки раз, а потім будете отримувати гроші регулярно, але займатися іншими справами. Створення джерел пасивного доходу — крок до фінансової стабільності. А на чому заробляєте ви?