Всім привіт, мене звуть Станіслав Цис, це проєкт uniconsulting.group та наша рубрика, в рамках якої ми розбираємо все, що пов’язане із веденням бізнесу та життям у Польщі. І сьогодні я хочу відповісти на запитання: «Як купити бізнес у Польщі, які нюанси, які етапи вам потрібно пройти». І в результаті висловлю свою думку щодо того, чи варто взагалі купувати бізнес у Польщі. Поїхали.
Навіщо купувати бізнес у Польщі?
На мій погляд, купувати готовий бізнес у Польщі потрібно з кількох причин. Перше – вам потрібна “карта побуту”. Багато людей читають в інтернеті або чують від друзів, що можна відкрити візу в Польщі, купити готову фірму і на основі цього отримати карту побуту. Друге – багато людей хочуть якнайшвидше запустити бізнес. Підприємці з країн СНД, які мають великих та вигідних їм клієнтів із Польщі, часто переносять свій бізнес до інших країн.
Сама процедура реєстрації фірми відбувається швидко, але на державному рівні реєстрація триває 1-3 тижні. Плюс є інші затримки. Багато людей вирішують прискорити цей процес та купують готовий бізнес у Польщі. Третя причина купити готовий бізнес у Польщі – це отримання ліцензій і, зокрема, позитивного іміджу фірми, що купується. Ну тут все просто. Фірма – це взагалі окрема субстанція, тому купуючи її, ви купуєте і все хороше, і все погане, що в ній було. Ми про це ще далі поговоримо.
Тому багато людей купують фірми, щоб отримати якісь ліцензії. Наприклад – ліцензії для продажу тютюну, спиртних напоїв тощо. Наскільки я пам’ятаю, отримання ліцензії – це ще більше витратна, складна і дорога процедура, ніж відкриття фірми з нуля. При отриманні ліцензії є процес, який має назву «дослідження». До вас на фірму приходять інспектори, беруть аналізи, вивчають умови. Ну а якщо йдеться про хімічні речовини – там взагалі жерсть, таку ліцензію отримати дуже складно.
Та й останнє: а чи потрібна вам взагалі фірма? Можливо, вам варто створити її? На це питання, на жаль, вам доведеться відповісти самим. А щоб допомогти вам, я створив це відео. Я зараз розповім свою історію та свій досвід із купівлі бізнесу, і вам буде простіше прийняти рішення. Відразу скажу, що бізнес я не купував, у нас тут є Uni Consulting – наша компанія. Ми відкривали її з нуля. Але тема мені добре знайома. Деякі речі я знаю від друзів, через деякі я пройшов сам. Загалом, на вас чекає корисний контент.
Етапи покупки бізнесу в Польщі
Відразу зазначу, що зараз я опишу вам базові етапи. Тому що в кожному із цих етапів є ще й свої 4-5 етапів. Але ми пройдемося головними пунктами, щоб зрозуміти ситуацію.
Етап №1: Вибір продавця
Тут є кілька варіантів. Ви можете придбати бізнес у спеціалізованих фірм, які торгують бізнесом. Як і у ріелторів, вони мають бази, варіанти, велику кількість пропозицій. Ці фірми показують вам варіанти компаній, які ви можете купити, роблять аудити, проводять екскурсії тощо. Цей механізм покупки є найдорожчим.
Другий спосіб покупки бізнесу в Польщі – це пошук людини, яка хоче продати свою фірму. Так чи інакше, ви в будь-якому випадку купуватимете фірму у людини (або групи людей), яка її зареєструвала. Третій варіант – відкрити фірму у Польщі з нуля самостійно чи з нашою допомогою.
Де знайти продавців та необхідну інформацію
Я раджу вам йти в Гугл. Найближча група – це «російськомовні у Кракові». Ви можете знайти її у фейсбуці. Там купа людей, завжди є якісь пропозиції, варіанти. Опублікувавши пост, ви, напевно, знайдете допомогу від наших співвітчизників, які вже працюють або займаються бізнесом у Польщі.
Етап №2: Аудит бізнесу
Цей етап можна описати так: перевірка тієї компанії, яку ви збираєтеся купити. Ви можете провести платний аудит, замовивши його у спеціалістів. У Польщі є багато компаній, які надають цю послугу за гроші. Цей варіант підходить, якщо ви відчуваєте, що з фірмою, що вам сподобалася, щось не те. Також цей варіант рекомендується тим, хто раніше ніколи не купував бізнес і має намір зробити першу велику інвестицію.
Друга фішка, яку я вам даю, – це KRS. Це відкрита система, в якій є доступ до всіх юр. осіб у Польщі. Ви можете так і написати: KRS Poland, знайти офіційний сайт та скористатися офіційним реєстром цих усіх фірм. Там потрібно запровадити НІП, регіон, кампанію та знайти потрібну вам фірму. На цьому сайті є юридична адреса фірми, є її веб-сайт, є телефон, є інвестора (люди у раді директорів), є президент, є навіть статутний фонд (сума грошей, покладена на рахунок фірми під час її створення).
Щось є ще, якісь дрібниці ще міг упустити. Спробуйте доповнити цю процедуру. Якщо ви почнете шукати Uni Consulting, ви знайдете там 2 особи, мене та мого брата, як і не дивно J. А може ще й 3 особи, залежно від того, чи змінили ми на цей момент KRS.
Етап №3: Юридичні процедури
Процес передачі прав на фірму виглядає так: ви приходите до нотаріусу і кажете, що така людина хоче переписати таку фірму на вас. Людина, яка продає фірму, приносить відповідні документи. Нотаріус вивчає папери, укладає договір між обома сторонами і за підсумком цієї процедури підписується папірець, у якому сказано: «Фірма продана, гроші або вже надійшли, або надійдуть до такого числа».
Тут важливий момент, який можна і потрібно врахувати – це те, що, переписуючи фірму, ви отримуєте документ, в якому прописані всі механіки та всі справи вашої фірми. Там вказано, хто і як веде справи, які види діяльності у вас є, як ваша фірма взагалі називається, де вона існує, за якою адресою працює тощо. Якщо це відразу у нотаріуса виправляти, це вам обійдеться як мінімум на 200-300 доларів дешевше. Так як він може одразу переписати всі незручні моменти на етапі підготовки документів.
За допомогою нотаріуса можна змінити назву компанії, переписати всі види діяльності фірми, ви можете забрати касові апарати або додати касові апарати. І, загалом, зробити всі необхідні справи відразу в нотаріуса.
Етап №4: Реєстрація в KRS
Вам потрібно буде прийти з цими всіма папірцями, віддати їх державі та почекати якийсь час, щоби це все зареєструвалося. Ви можете вже починати вести діяльність, тому що угода про покупку бізнесу пройшла успішно. Але з погляду держави ця процедура триває трохи довше. Ви або той, кому ви заплатите гроші, повинні якнайшвидше піти до бухгалтера і попросити, щоб він цю процедуру сам замість вас зробив. Якщо у вас є кеш на те, щоб купити фірму, не пошкодуйте 50 $ на реєстрацію в KRS. Звичайно ж, ви можете провести її самі, але витратите на це купу часу та сил. Краще доручіть цю справу людині, яка знає як здійснюється купівля та продаж бізнесу в Польщі та досконало знає польське законодавство.
Етап №5: Бухгалтерія, юридична адреса та рахунок
Купуючи фірму, ви купуєте і її рахунок. Ви купуєте те, скільки грошей є на рахунку фірми. І фірму можна купити як у мінусовому балансі, так і у плюсовому балансі. Допустимо, ми зараз можемо продати фірму, і у нас там буде, ну нехай 50 тисяч злотих. І ми можемо сказати покупцеві: “Фірма продається за 55 тисяч злотих, 50 – тисяч злотих у нас на рахунку, ще 5 тисяч просимо за саму фірму”. До речі, це одна із причин, чому фірми продають. Адже перевести в готівку гроші в Польщі – це означає заплатити податок у 18-19%. Якщо ж я продам фірму, гроші залишаться на рахунку, а я отримаю живий кеш.
Пам’ятайте, що вам потрібен бухгалтер. Він або перейде з попередньої фірми, або ви наймете нового. У вас має бути юридична та фактична адреса. В ідеалі вони повинні збігатися. Нещодавно ми сиділи з бухгалтером, і у нас відбувся наступний діалог:
Бухгалтер: Де ви працюєте та ведете справи?
Ми: У цьому коворкінгу.
Бухгалтер: А де буде ваша юридична адреса?
Ми: А чому ви питаєте?
Бухгалтер: Бажано, щоб місце, яке ви вказали в реєстрі, збігалося з вашим фактичним місцем роботи.
Наведу приклад – до вас хоче приїхати інспектор. У вас юридична адреса вказана десь у Гданську. Але ви самі сидите та працюєте у Кракові. Інспектор не знаходить вас, не знаходить потрібної інформації, виникає багато запитань. Коротше краще так не робити. Пам’ятайте, що бухгалтерію, юр. адресу та рахунок потрібно або відкрити наново, або переписати з власником. Ці нюанси вже потрібно дізнаватися у банку, тут я не експерт.
Пару нюансів наостанок
Пам’ятайте, що купуючи фірму, ви ризикуєте купити борги, неліквід, дебіторські заборгованості. Ну і зрозуміло, ви купуєте якісь перспективи. Наприклад – ви можете купити франшизу у Польщі та отримати її клієнтів, клієнтську базу. Більше того, іноді разом із фірмою вам переходить цілком цікаве майно. Наприклад, якщо на рахунку фірми була машина, ви отримуєте її із фірмою.
Ну і на завершення, хочу сказати наступне: ухваліть рішення про те, варто вам купувати фірму чи ні прямо зараз. Звичайно ж, є плюси та мінуси. Плюси – це можливість швидко розпочати свою діяльність (наприклад – за день), можливість отримати бізнес із гарною репутацією, можливість отримати ПМП у Польщі.
Але хочу зазначити таке: якщо ваша ідея купити фірму, в якій колись були обіги, а зараз проблеми і отримати з її допомогою карту побуту, то, швидше за все, у вас не вийде. Діти, які видають карти, далеко не дурні. Загалом посидіть, подумайте, зробіть аналіз. І якщо вам все підходить – купуйте. У мене все, підписуйтесь на наші відео, давайте зворотний зв’язок, переїжджайте до Польщі та робіть бізнес. Ми займаємося цим вже 3 роки, і нам дуже подобається. Дивіться наші інші відео. Успіхів вам, дякую і пока.