Ми в Choice31 вирішили прийняти виклик ринку та довести, що працевлаштуватись початківцям — місія можлива. Тому відкрили Центр працевлаштування. Він працює для всіх студентів, які опановують диджитал-професії, щоб допомогти дійти кінцевої мети — знайти роботу.
Що на ринку
Згідно з загальнонаціональним опитуванням Rating Group у березні 2022 року, 53% українців, які мали роботу до початку повномасштабного вторгнення, лишилися її після 24 лютого. Серед усіх опитаних в цій ситуації найчастіше (60%) опинялися молоді люди до 35 років зі східних регіонів України (74%).
Тож після початку повномасштабної війни досить багато людей, які втратили роботу, прийняли рішення перекваліфікуватись в IT, адже це дозволяє працювати віддалено та зменшує ризики втратити роботу, наприклад, при переїзді. Тож ринок наповнився світчерами, і майже всі вони — у статусі junior-спеціалістів.
Та далеко не всі компанії охоче беруть новачків, адже їх адаптація потребує ресурсів, а IT-ринок переживає свої трансформації. Тож згідно з дослідженням Dou.ua, впродовж 2022 року половина з 40 опитаних ІТ-компаній не планувала наймати джунів (як на технічні, так і на нетехнічні посади).
Зараз же ситуація покращується: згідно даних на Djinni, ще рік тому частка пропозицій кандидатам без досвіду становила лише 1,4%. Зараз — уже 5%. У червні 2023 року рекрутери створили на Djinni — 9,4 тисячі нових вакансій. Це на 8,5% менше, ніж у травні, але є нюанс: нових вакансій для кандидатів без досвіду стало більше. Вони стабільно зростають останні півроку, і з грудня їх кількість збільшилась майже вдвічі, з 283 до 550. Це зростання стосується здебільшого нетехнічних категорій. Найбільше нових вакансій без вимог до досвіду у червні створили для маркетологів (16%), Sales (7%) i Lead Generation (5%). При цьому статистика показує, що на кінець першої половини 2023 року вакансій для новачків без досвіду стало більше. В червні 38% нових пропозицій було саме для початківців у категорії нетехнічного ІТ.
Тож саме час сідлати хвилю диджитал-професій та розбиратись, як покращити результати працевлаштування.
Як швидко знайти роботу
Спойлер: потрібно буде попрацювати, але шлях точно буде коротшим, якщо знати, як саме діяти. Ми порахували, що лише 37% дипломників звертаються за допомогою з оформленням резюме. З них — лиш 61% починають надсилати резюме роботодавцям. Та майже половина полишають спроби вже після 2 перших відмов чи 10 відісланих резюме. Та вечірка лише починається!
Ми зібрали основні питання, які слід задавати собі під час пошуку навчання новій професії та пошуку роботи, щоб швидше та якісніше пройти цей шлях. Ці підходи ми вже випробували на наших студентах та маємо кейси, коли особливо активні та талановиті студенти можуть обирати між кількома офферами. Ба більше, роботодавці звертаються до нас, щоб ми постачали таких спеціалістів ще.
Чи я зможу працювати одразу після закінчення курсів?
Ми створюємо курси для того, щоб студенти надалі ефективно працювали, а не просто мали знання. Тож абсолютно всі курси ми створюємо на реальних картах знань та навичок. Так ми впевнюємось, що випускник завжди матиме релевантні запитам ринку знання та навички.
Що робити, якщо попит на певну професію, скажімо, є, але вона не подобається?
Мотивація цікавою діяльністю насправді дуже важлива. Ви проводите на роботі досить суттєву частину свого життя та фінансова мотивація з часом перестає працювати. Важливо, щоб вам подобалось те, чим ви займаєтесь. Тож для всіх, хто прагне освоїти нову професію, ми проводимо безкоштовні кар’єрні консультації. Нам важливо, щоб студент вибрав саме «свій» шлях та не розвернувся напівдорозі до мрії.
Отримую багато відмов та боюсь співбесід. Що робити?
За нашими підрахунками, середній термін від випуску до отримання офферу у наших студентів становить 44 дні. Для позитивного результати потрібно відіслати резюме на щонайменше 50 різних вакансій. Але гарні новини: 96% з тих, хто системно працює над пошуком роботи таки працевлаштовуються.
Тож ми працюємо над покращенням культури працевлаштування. Це щоденна робота, коли необхідно опрацьовувати вакансії, персоналізувати резюме, підготуватись до співбесід та робити щоденні кроки до мети.
Окрема справа — співбесіди. Це окреме мистецтво, опанувавши яке ви виведете пошук роботи на наступний рівень. Головне — не слід нервувати та боятись. Це перевірка на метч: чи підходите ви, чи роботодавець підходить вам. Тренуйтесь на «симуляторах» та виходьте у велике плавання впевненими переговірниками. Слід системно тренувати м’яз працевлаштування, цей скіл лишиться з вами і надалі та рівень стресу через зміну роботи точно буде меншим.
Маю негативний зворотній зв’язок від рекрутера
Рекрутери — ваші ліпші друзі насправді. Ми завжди намагаємось отримати зворотній зв’язок про наших студентів. Добре, що маємо досить багато компаній-партнерів та можемо зібрати дані. Тож коли отримуємо обгрунтований фідбек — це скарб. Ми вносимо зміни до програми, враховуємо зауваження та тренуємо випускників на пробних співбесідах. Це дуже економить час та сили студента, бо не завжди кандидати отримують пояснення з причиною відмови. Тож шлях до отримання офферу може стати схожим на колекціонування грабель. Та опрацьовуючи негативний зворотній зв’язок, можна значно покращити свої майбутні результати.
Мати багато друзів — завжди гарна ідея
Наразі у нас напрацьована мережа партнерів по працевлаштуванню. Це компанії та ресурси з пошуку роботи, які готові працевлаштувати як в Україні, так і за кордоном. Зараз активно працюємо із Ізраїлем, адже є досить великий попит на працевлаштування наших випускників на цьому ринку. Розвиваємо партнерства в Європі та прагнемо, щоб всі студенти знаходили роботу мрії незалежно від географічної локації. Також тримаємо зв’язок з країнами, де представлені компанії Netpeak Group. На нашій дошці вакансій завжди є актуальні пропозиції від компаній-партнерів, тож пошук роботи стає більш цільовим та це значно збільшує шанси упішного найму.
Це основні моменти, які допомогли покращити ситуацію з працевлаштуванням випускників Choice31. Та звісно — не єдині, адже ми у постійному розвитку. Та ось — ще один лайфхак: постійно розвиватись та бути гнучкими. Світ надто швидко змінюється, щоб стояти на місці. Тож розвиток, постійне навчання та вміння швидко адаптуватись — ключовий скіл сучасності.
Зараз ми постійно отримуємо повідомлення з відгуками студентів про те, як вони знайшли роботу та радіємо, що ще одна людина здійснила свою мрію. Тож навчайтесь новому та змінюйте життя на краще!