Перед виступом на освітній конференції Make it in Ukraine Online Summit 2020 Program Manager Microsoft Ольга Гавриш та редакція Make it in Ukraine поговорили про те, як потрапити на роботу до легендарної компанії, що робити для ефективного розвитку та самопрезентації, як знаходити розв’язок проблеми, що «зависла», та де черпати енергію та мотивацію на кожен день.
З чого все починалось та як вдалось потрапити до Microsoft
Мій фах — прикладна математика. Поки навчалась, влаштувалась на літню роботу, як це часто буває у студентів. Обрала роль мануального тестувальника. IT-сфера мені сподобалась і я продовжила працювати тестувальником, а потім — розробником. Одного разу у мене було відрядження до Лос-Анджелесу. Штати мені сподобались, тому на кожне питання, чи не шукаю я роботу, відповідала, що шукаю роботу лише в США. Незабаром я знайшла цікавий варіант та переїхала до Сіетлу. Це було 9 років тому. Потім перейшла до місцевого американського стартапу. І одно разу відчула, що готова подати заявку на співбесіду до Microsoft. На моє здивування, мене взяли до команди .NET. Мені завжди подобалась ця технологія, тому раніше ми навіть влаштовували запеклі дебати з прихильниками Java.
Саме завзятість мені й допомогла. Адже не лише Microsoft, а й багато інших компаній шукають тих, кому не байдужа справа, якою вони займаються, в кого палають очі.
Потрапити до легендарних компаній як то Microsoft, Facebook, Google, Amazon не так складно, як може здатись. До того, ж отримати запрошення на співбесіду розробнику простіше, ніж менеджеру. Тому не вагайтесь — сміливо розсилайте резюме до цих компаній. Якщо є знайомі в компанії, які допоможуть записати вашу заявку до системи, то ще краще. А там і до скринінг-інтерв’ю недалеко. Багато кандидатів відсіюються після скринінгу, але потрапити та спробувати — цілком реально.
Три поради, що робити фахівцю, щоб успішно просуватись на міжнародний ринок
- Якщо шукаєте роботу у міжнародній компанії, обов’язково опрацюйте усі питання, які стосуються Coding Interview. Є декілька чудових книжок, одна з них — Cracking the Coding Interview, автор Гейл Лакманн Макдауелл. Загалом ознайомтесь з головним, що пишуть за запитом «книги для підготовки до співбесід» — для кожної компанії знайдете багато цікавого.
Важливо детально вивчити набір алгоритмічних задач, адже їх зажди запитують усі провідні компанії. Якщо цього не зробити, ризикуєте не пройти далі. До того ж цей підхід вже починають переймати роботодавці та замовники в Україні.
- Досить відчутно кандидати «просідають» з рівнем навичок People Skills (ось гарна стаття з переліком 20 ключових людських якостей) та Leadership Skills. Треба розвивати та демонструвати залученість, повагу, ентузіазм, зацікавленість, бажання не лише відсиджувати з 9 до 5 на роботі, а прагнення зробити щось видатне. Важливим є бажання працювати з людьми — треба показати, як ви будете включати до процесу кожну людину. Також треба довести, що цінність команди для вас важливіша, ніж ваша особиста цінність. Здатність управління ризиками та конфліктами також надзвичайно важлива.
В цьому немає нічого складного. Достатньо керуватись здоровим глуздом, заздалегідь подумати про ці теми та вирішити, що відповісте на питання щодо згаданих якостей та Soft Skills.
- Звісно, потрібна й англійська. Про що точно не потрібно переживати — це акцент. В США настільки багато людей з різних країн, що акцент сприймається абсолютно нормально. У CEO Microsft та CEO Google є акцент, це додає їм шарму.
Головне, що потрібно на початку: говорити грамотно й так, щоб вас легко було зрозуміти.
Ваша мова не повинна обмежувати ваш талант.
І над цим слід серйозно працювати. Коли я ще жила в Україні, то багато розмовляла з вчителем, який був на рівні Native Speaker. Це дуже допомогло. Коли я переїхала, то вже розуміла, про що зі мною спілкуються на роботі та в побуті, могла добре відповідати. А коли починаєш жити в англомовному середовищі, то мова, звісно, значно покращується.
Де може з’явитись новий мовний бар’єр? Коли я стала менеджером та почала багато публічно виступати, то почала прокачувати здатність красиво писати та красиво говорити. Тут вже підходом «аби зрозуміли» не відбудешся. Якщо збираєтесь виступати на конференціях з доповідями або зростати як менеджер, то мову й навички Public Speaking вам треба буде відчутно розвивати. Адже люди мають вас слухати, вірити вам та йти за вами.
4 тези, як припинити вагатись та почати діяти
- Якщо розумієш, для чого ти щось робиш, зазвичай — це достатня мотивація. У мене — саме так. Я візуалізую ціль та постійно тримаю її перед собою. Логіка проста: якщо я цього не зроблю, то в моєму житті не буде наступних речей (перелічую). А якщо я це зроблю, то отримаю ось це (знов перелічую). Ця усвідомленість дисциплінує.
- Починати з малих речей та працювати на позитивний результат щодня. Треба вольовим рішенням брати й займатись кожного дня тим, що запланували. Є цікавий лайфхак. Ти кажеш собі: «Щоб сьогодні зарахувати додатковий крок до результату, сяду і попрацюю пів години, а потім піду далі відпочивати на дивані». Але потім так занурюєшся в роботу, що будеш працювати й працювати.
- Ставити собі цілі та дедлайни. Є корисне правило тайм-менеджменту: з’їсти слона одразу складно, треба розділяти його на шматочки. Отже, беремо задачу, розбиваємо на підзадачі, ставимо строки для кожного пункту, показуємо цей розклад кращим друзям або публічно заявляємо про свої наміри. Порушувати публічні обіцянки — соромно, тож це буде вас додатково мотивувати.
- Від процесу треба отримувати задоволення, тож знайдіть собі те, що вас надихатиме. Вибір сьогодні — неймовірно великий. Якщо хочеш в IT, але алгоритми — не твоє, проте хочеться креативності — спробуй себе в дизайні. Можна спробувати себе як тестувальника або піти в Data Science. Професій — безліч.
Що допомагає прокачуватись
Я читаю наші пости у корпоративному блозі Microsoft Developer Blogs, ряд інших блогів за фахом, дивлюсь відео з конференцій. Я сама беру участь у конференціях, тому завжди цікаво, що розповідають колеги. Одночасно можна дізнатись багато галузевих новин. Дуже рекомендую цей спосіб як один з найефективніших.
У нас, наприклад, є конференція.NET Conf, яка проходить двічі на рік. Можна дивитись усі відео онлайн. Аналогічно з іншими фаховими конференціями.
Що робити, якщо не приходить розв’язок до якоїсь задачі
- Якщо я не можу знайти відповідь або вірний шлях, то перемикаюсь на щось зовсім інше. А краще зробити собі кави та ні про що не думати. Більш просунутий варіант — можна помедитувати. Образно кажучи, ваша стандартна нейронна сітка звільняється, і думки йдуть іншими шляхами. Рішення приходять набагато краще на свіжу голову.
- Можна піти поспати. Короткі проміжки сну за деякими дослідженнями, сприяють креативності.
- Якщо є команда, збираємось та влаштовуємо BruteForce — сідаємо й пишемо всі ідеї, навіть найдивніші. Починається жваве обговорення, і колективний розум часто знаходить добрий варіант. Це той випадок, коли 1+1 > 2, тобто синергічний ефект від колективного підходу.
- Завжди є ймовірність, що хтось вже стикався з тією ж проблемою. Тож шукаємо на Stack Overflow, подібних платформах та в спільнотах, пишемо в Twitter, може хтось підкаже.
Де черпати енергію та мотивацію
Я займаюсь улюбленою справою, і це дійсно дає наснаги щодня. Завжди цікаво, що буде далі, завжди хочеться застосувати щось нове й корисне з нових розробок. Звісно є рутинні справи, за які не хочеться навіть братись. Але я розумію, що це ті «овочі», не з’ївши які, не отримаєш десерту. Це допомагає: бачиш нудну задачу, подумай, до якої великої та яскравої мети вона тебе приведе.
Про Work/Life Balance
Балансу між роботою та особистим необхідно обов’язково дотримуватись. Інакше можна вигоріти. На карантині ми почали працювати віддалено, зникло багато факторів, що заважали концентрації. Ми стали більше працювати, програмісти більше пишуть, а це додає роботи менеджерам. Наче все добре і продуктивно. Але люди почали втомлюватись, іноді навіть до депресії. Цьому сприяла також ізоляція, яка звузила день лише до трьох речей: роботи, сну та їжі.
Microsoft пропагує здоровий спосіб життя та активно намагається підтримувати та заохочувати баланс між роботою та відпочинком у співробітників. Це і Social Hours — відеозустрічі, де ми взагалі не розмовляємо про роботу. До того ж робочі мітинги намагаємось робити менше ніж годину, щоб залишався час подивитись у вікно, випити кави, перемкнутись.
Компанія спонукає не ігнорувати власну відпустку, повністю використовувати, брати додаткові вихідні, щоб добре відпочивати. Коли твій роботодавець каже тобі: «Не забудь відпочивати!» — це дуже круто.
Тому я можу займатись хобі, подорожувати з друзями, наскільки це зараз можливо.
Коротко про карантинні реалії США
Щодо подорожей — між штатами пересуваємось вільно. Якщо летіти на Гаваї, то потрібна 2-тижнева обсервація. В інші країни поки літати складно, є обмеження.
У побуті маски вже стали звичним атрибутом, до якого всі звикли. Тепер це нова реальність. Навіть підбираємо гарну маску під колір одягу.
Що потрібно, щоб пройти великий і складний шлях від Junior до Senior та вище
Секрет успішності цього шляху полягає в кількості, якості та різноманітності роботи, яку ви зробите. Чим більше розробник пише різного коду з різних сфер, тим кращим фахівцем він стає. Щоб стати кращим менеджером — треба багато робити для розвитку своїх проєктів, з багатьма ситуаціями зіткнутись та знайти розв’язки, досягти конкретних вимірюваних результатів. Швидке та ефективне професійне зростання тісно зв’язано з тим, щоб вчитись як на власних помилках, так і на помилках вашого оточення.
Погано для зростання — це зручно вмоститись на «плато», не розвиватись, не робити нічого нового, займатись одними й тими задачами, які не сприятимуть розвитку. Звісно, якщо ви вже знайшли своє місце, робота добре оплачується, вас влаштовують рутинні задачі, то можна і зупинитись. Але ті, хто вирішив розвивати свій набір навичок (Skillset), мають виконувати якомога більше різноманітної роботи.
Тизер виступу на онлайн-саміті
19 вересня Ольга розповість відвідувачам онлайн-саміту, що треба знати, щоб отримати роботу в США та переїхати туди, які практичні тонкощі необхідно враховувати та відповість на запитання учасників. Завітайте та запитайте.