IT – важлива сфера економіки в масштабах країни і найефективніший спосіб для молодих людей забезпечити собі прийнятний рівень життя. Чому? Тому що при мінімальних витратах на вхід у галузь, фахівець здатний отримувати заробітки майже зіставні із західними.
Потенціал IT-ринку України
У 2020 році експорт ІТ-послуг України виріс на 20% і вперше перевищив $ 5 млрд на рік і це в карантинних умовах, коли офіси були закриті.
Експорт послуг склав трохи більше 8% загального експорту країни, що вселяє повагу. Тобто це досить перспективний напрямок бізнесу.
Є думка, що в Україні IT-індустрія зростає за рахунок підвищення рівня зарплат і збільшення попиту на фахівців за кордоном. Звідси поширена форма бізнесу – аутсорсинг. Україна один з лідерів в Європі (1-е місце) і в усьому світі (4-е місце) за цим напрямком.
На сьогодні сформувалася достатня кількість відомих українських ІТ-компаній світового масштабу. А кількість відомих у світі українських ІТ-продуктів стає дедалі більше.
Але найбільші успіхи українців створюються на аутсорсі. Для іноземних клієнтів вигідно замовляти програмне забезпечення в Україні, тому що вартість послуг у нас помітно нижча, ніж на Заході, при цілком порівняній якості (я пишу про відповідальних розробників).
І результат українського ІТ був би більшим, якби дати ІТ-бізнесу допомогу.
Здається, якщо уважно підійти до питання і стимулювати подальший розвиток цієї галузі, вона зможе дуже сильно допомогти країні в цілому.
Майбутнє українського IT-ринку
В Україні понад 200 тис. ІТ-фахівців, і за цим показником ми другі в Центрально-Східній Європі.
Однак на глобальній арені Україна залишається незначним гравцем з величезним потенціалом. Основна частка світового ІТ-ринку припадає на США (36,8%), за ними – Китай (11,3%) і Великобританія (5,8%)
За обсягом ринку ми змагаємося з Румунією і Польщею, відчутно поступаючись Індії і Китаю. Якщо поставити себе на місце американця, то Україна все одно буде привабливою точкою розвитку ІТ-бізнесу серед країн з економікою, що розвивається. По-перше, ринки праці в Польщі та Румунії вже істотно «перегріті» (якщо потрібна команда з 10 людей, можна йти і туди, але вже на рівні 50-100 людей явно будуть проблеми). По-друге, в Україні дуже вигідне оподаткування. По-третє, компетентність і культурна близькість ставлять українських розробників набагато вище індійських.
За останні чотири роки кількість ІТ-фахівців в Україні подвоїлася. Але цього мало. Співробітники з такою спеціалізацією складають 1,3% всіх зайнятих в Україні, що в 2,5 рази нижче в порівнянні з Польщею і вп’ятеро менше естонського показника.
Згідно з прогнозом PwC, до 2025 року обсяг ринку ІТ-індустрії досягне 8,4 млрд доларів експорту та 242 000 технічних фахівців.
Україна входить в топ-50 країн світу з інновацій. Другий рік поспіль вона утримує 1-е місце в індексі хорошої країни в рейтингу категорія науки і техніки.
ІТ-бізнес в Україні динамічний, але зростання його на 20% генерує аналогічне зростання попиту на кадри. А пропозиція випускників в ІТ-секторі значно менша – 20-25 тис щорічно, при близько 50 тис відкритих вакансій.
До того ж український ринок праці щороку втрачає 3-4% ІТ-фахівців – вони просто виїжджають з країни. Тому кров з носу потрібен приплив нових фахівців.
Об’єднання IT-бізнесу в професійні ком’юніті
Допомогу можуть дати професійні та активні ком’юніті.
ІТ-екосистема України особливо сприяє розвитку технологічної індустрії. На регіональному рівні бізнеси об’єднуються в ІТ-кластери, де власними силами створюють необхідні умови для зростання і активно підтримують один одного. У звіті від UNIT.City і Western NIS Enterprise Fund зазначено, що на даний момент вже більше 20 міст України створили свої місцеві ІТ-ком’юніті.
Ком’юніті – це професійне співтовариство людей або компаній із загальними інтересами і цілями. Основні ознаки ІТ-ком’юніті:
- спільність інтересів;
- робочий майданчик (в мережі або офлайн);
- постійний обмін інформацією;
- заходи онлайн або оффлайн;
- ієрархія управління.
Головне завдання ком’юніті – вирішувати болі компаній, захищати інтереси і сприяти розвитку галузі, зростанню професіоналізму співробітників.
Саме таке об’єднання може стати фундаментом для того, щоб розрізнені ІТ-компанії України отримали реальний вплив на політику, економіку (в яку вони так багато вкладають) і на країну, якій вони приносять 8% бюджету, але ж можуть і набагато більше.
Об’єднання професіоналів – це сила, яка може підняти галузь на новий рівень.
Таке об’єднання компаній в професійні спільноти дає можливість:
- швидше і ефективніше домагатися вирішення проблем, реагувати на виклики ринку.
- дозволяють IT-компаніям вести діалог з органами влади і впливати на процеси на державному рівні.
- створювати еко-системи, які впливають і розвивають IT-бренд України у світі.
На сьогоднішній день, одне з найактивніших ком’юніті в країні – EASE.
IT-ком’юніті Європейська асоціація програмної інженерії
EASE – це молоде співтовариство, створене в 2020 році. За короткий час воно зуміло об’єднати понад 4 тис. співробітників ІТ-галузі, які працюють в напрямку Software розробки, UI / UX Design, hardware, робототехніки, космічної робототехніки, IP-телефонії, Cloud Services, EdTech, IT-юриспруденції, кібербезпеки тощо (співробітники компаній-резидентів). В Україні це одна з найактивніших ком’юніті, що включає близько 40 компаній-резидентів. В основному це маленький і середній бізнес.
“Я пройшов довгий шлях як підприємець. Ми нарощували людський капітал, збирали команди, знаходили нових клієнтів за кордоном. При цьому щодня стикаючись з великою кількістю проблем. Нам з командою доводилося постійно придумувати велосипед, який вже не використовується великими компаніями. Так прийшла ідея створити EASE – IT-ком’юніті, де компанії зможуть ділитися актуальними технологіями, підтримувати один одного і обмінюватися контрактами. Ми хочемо дати цінність і показати, що в Україні ми не тільки програмуємо, але і вибудовуємо бізнес-процеси і створюємо великі компанії”, – Владислав Савченко , Президент Асоціації EASE.
Місія EASE:
- Створити всі умови, щоб маленькі і середні компанії масштабувались, розвивалися і впливали на процеси на державному рівні.
- Зробити IT-бренд України значущим, впізнаваним і потужним.
- Впровадити розробки та інноваційні продукти своїх резидентів в усі сфери життя в Україні і світі.
Асоціація EASE – єдине ком’юніті, яке під кураторством міністерства економіки представляє Україну на міжнародній виставці EXPO 2020 в Дубаї. А це серйозний крок, який працює на підвищення репутації країни.
У планах Європейської асоціації програмної інженерії охопити всі ешелони співробітників компаній, не тільки фаундерів і CEO, а й, наприклад, менеджерів проєктів.
“Я вважаю, що гордість України в світовому співтоваристві – це її розробки і IT-рішення. Тому про них повинен дізнатися весь світ. Для резидентів асоціація – це можливість налагодити прямий контакт з колегами зі сфери не тільки України, а й інших країн. Ми допомагаємо маленьким і середнім компаніям зростати і розвиватися. Якщо подивитися на історію формування IT-ринку України, можна побачити, що є кілька великих компаній і багато маленьких. Але чомусь ці маленькі не виростають до великих. Ми хочемо змінити цю парадигму і надати можливість невеликим IT-проєктам отримувати експертизу, доступ до ресурсів, впливати на державні процеси в нашій країні і на процеси світового масштабу”, – Любов Мочалова, СЕО IT-Асоціації EASE.
Найближчим часом буде проведено майстер-майнд для проджект-менеджерів ком’юніті.
У глобальних планах – звичайно ж захопити весь світ, тобто стати найбільшим IT-ком’юніті, яке родом з України. І далі – просувати бренд України як IT-країни, де культура на вищому рівні, а фахівці та компанії відомі в усьому світі.
«Європейська асоціація програмної інженерії» EASE – найактивніше ком’юніті IТ і інноваційних компаній в Україні і Європі.
Непогані плани, чому б їм не збутися?